O pokroucený kmen na okraji sadu se opírá mladý muž. Kolem hlavy se mu obtáčí vítr, pak se ladně vrhne ke stromům, aby pročísl jejich větve. V duchu si představuje, jak ze sluncem nalitých pupenů zanedlouho vyraší šedavě zelené lístky.
Olivy ho provází celým životem, stejně tak jako provázely jeho otce i děda. Co pamatuje, byly jejich obživou, radostí i starostí. Sadař v duchu děkuje Pallas Athéně, která jeho zemi darovala tento kouzelný strom. To ona, sama velká léčitelka, vetkla olivovníku duši pečovatele, trpělivého lékaře.
Díky nálezům z vykopávek víme s určitostí, že s pěstováním oliv začali lidé již před několika tisíci lety na Středním východě. Do Itálie a Řecka, s nimiž máme olivy asi nejčastěji spojené, se dostaly v 5. či 6. století před Kristem.
Olivového oleje si tehdejší lidé cenili natolik, že ho využívali jako platidlo nebo k úhradě daní a poplatků. Za vývoj strojů ke zpracování oleje vděčíme Římanům, stejně jako za způsoby konzervace oliv i oleje z nich. Ten byl tak jako dnes využíván v kuchyni, pro kosmetické i léčebné účely.
Čtyřicet druhů olivovníků, které známe, je rozšířeno po celém světě – na horkých pláních Afriky i Austrálie, v chladnější Evropě a také v Asii, s prvními dobrodruhy se dostaly i přes oceán do Jižní a Střední Ameriky.
Hustý, sytě zelený olej je chutným zázrakem. Pojem středomořská dieta asi znáte, jednou ze základních složek je právě tato pochutina. Vitální italští a řečtí senioři jsou živoucím důkazem velkého množství antioxidantů a jejich srdce pumpuje krev zcela čistými cévami. A to vše bez toho, aby se jim kolem pasu usazovala nepěkná pneumatika. Olivový olej má také silné protizánětlivé a antibakteriální účinky a je zdrojem vitamínů K a E. Předmětem výzkumů jsou také pozitivní účinky na prevenci některých druhů rakovin.
Olivy, olej z nich a do třetice listy. Jejich účinky nejsou u nás tolik známé, přesto svoje využití mají. Odvar z nich je účinný při onemocnění cukrovkou. Jeho popíjením podpoříte také imunitu. Nedá šanci ani vysokému tlaku. Listy je možné sušit, anebo z čerstvých připravit džus. Patřily k výbavě lékařů jako výborný prostředek k dezinfekci ran a k jejich léčbě při zanícení. Pokud si je budete chtít nasbírat, nejvhodnějšími měsíci jsou říjen a listopad.
Ani dřevo nepřijde nazmar, je-li potřeba nějaký strom pokácet. A to se děje jen jednou za několik generací. Tradičně se využívá v řezbářství k výrobě potřeb do domácnosti, jako jsou talíře, misky a příbory, a dále třeba hřebenů a spon a samozřejmě také sošek. Jeden z druhů tohoto stromu rostoucí v Africe se používá díky své tvrdosti na podlahy.
Užívám si přibývající sluneční paprsky a vím, že po předchozích měsících odpočinku a stagnace nás čeká tvrdá práce. Nemyslím si, že by se svět vrátil do stejného stavu, jako byl začátkem minulého roku. Máme šanci vybudovat jiný, v mnoha směrech určitě lepší. K tomu bude potřeba velká míra odhodlání, soustředění a tvrdé práce. Olivovník v nás podporuje píli a vytrvalost, kterou ve svých životech budeme potřebovat víc než kdy jindy.
Kouzla tohoto dlouhověkého mudrce jsou jednoduchá, stačí je čerpat při pouhém dotyku jeho kmene. Při vychutnávání si jeho šťavnatých plodů.
Teď je ten pravý čas, aby si rozhádané skupiny, které vnímají současnou situaci každá jinak, podaly mírovou ratolest a s laskavostí a pochopením začaly táhnout za jeden provaz.
“Hustý, sytě zelený olej je chutným zázrakem”
Foto: shutterstock.com