Dobře, přiznávám, jsem tvrdohlavá. Někdy mi to psaní prostě nejde a nejde. Můžu si za to tak trochu sama, protože jsem se paličatě držela trnovníku akátu. Prostě proto, že mě napadl ve chvíli, kdy jsem si sedla k počítači, a protože věřím, že to má svůj důvod, chtěla jsem článek o něm napsat za každou cenu.
Akát je rozporuplná osobnost, drží si od ostatních tak trochu odstup a nebo mě k sobě zrovna prostě nechtěl pustit, i to se může stát.
Tento opadavý strom má svůj původ na americkém kontinentu, v Evropě se začal vysazovat jako medonosná plodina. A ano, včelám skutečně nabízí náruč plnou voňavých květů. Med z nich má krásnou světlou barvu a je jedním z nejléčivějších. Nasládlá, a přesto intenzivní vůně se tradičně využívá i v parfémářství a pro ovonění čajových směsí.
Květy jako jediné neobsahují jedovaté látky. Kromě nich se v lidovém léčitelství využívá ještě kůra z mladých větviček. Akát působí protikřečově a protizánětlivě, vzpomeňte si na něj třeba při střevních obtížích. Známé je jeho využití při selhání ledvin. Nepatří mezi klasické bylinky využívané při léčbě kašle, ale proč ho nezkusit. Při bolestivé menstruaci ho můžete zkombinovat s kontryhelem.
Strom se zde přestal vysazovat i přes určitá pozitiva, protože vylučováním jedovatých látek z kořenů negativně ovlivňuje okolní biotop.
Trnovníků známe asi dvacet druhů, je snadno rozpoznatelný díky charakteristickým lichozpeřeným listům. Není náročný, zakoření a vyroste v podstatě kdekoli, právě jeho invazivnost je jednou z nežádoucích vlastností. Výsadbu na zahradě dobře zvažte, jedovatý je pro lidi i zvířata. Na druhou stranu rychle roste, to by mohlo být pro některé zahrádkáře výhodou. Rozhodnete-li se pro něj, počkejte s výsadbou na jarní měsíce.
Samota nebo pocit osamění je pro většinu z nás strašákem. Nechceme být sami, neumíme to. A přesto nebo právě proto to potřebujeme. Ztišit okolní svět, být sami se sebou a najít ten drahokam, který je někde v nás schovaný. Až se poznáme a sami se sebou vyrovnáme, budeme schopní dávat. Stejně jako akát. Jeho větvičky obalené trny jsou vítaným útočištěm ptáků, květy zdrojem potravy pro včely a další hmyz. Ale jsou chvíle, kdy potřebujeme mít klid. Potom je schopný zase otevřít náruč malým i velkým kamarádům.
Přináší úlevu při stresu a nepřiměřeném podráždění a také životní energii. Oboje v dnešní době potřebujeme mnohem víc než kdy dřív. Vypnout, přestat hltat informace, které si většinou vzájemně odporují, a jen spočinout v měkkém přijetí přírody. Bez nařízení, povinností, odsudků a rozepří. Je tu pro všechny. Každému dá tolik, kolik potřebuje.
Akátové dřevo se těžko opracovává, je houževnaté a těžké, odolné vůči povětrnostním vlivům. Využívali a využívají ho koláři.
“Akát je rozporuplná osobnost”
Foto: shutterstock.com