Terpen terpineol se nevyskytuje jen v konopí, ale také ve více než 150 dalších rostlinných druzích. Spolu s limonenem, myrcenem a linaloolem je terpineol hlavním nebo „primárním“ terpenem rostliny konopí.
Aroma šeříku
Přestože se vyskytuje přirozeně, terpineol je často syntetizován pro použití v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Může být dokonce vyroben z lépe dostupného terpenového alfa-pinenu. Jak vyplývá z jeho názvu, pinen (pine = borovice) je známý svou vůní borovice a je bratrancem terpineolu.
Primární funkcí terpenů, které se někdy označují jako „vonné esenciální oleje“, je tvorba vůně. Z evoluční perspektivy způsobují nepříjemný zápach a chuť konopné pryskyřice bohaté na terpeny, aby odradily zvířata a hmyz, který by se jinak drahocennými květy živil.
Terpineol vytváří květinovou vůni, často připomínající šeříky, hřebíček, citrusy nebo dokonce květy jabloní. Může také připomínat eukalyptus. Z pohledu chuti terpineol připomíná mátu a anýz.
Vůně terpineolu je v konopí často těžko odhalitelná kvůli skutečnosti, že se obvykle vyskytuje společně s velkým množstvím pinenu. To způsobuje, že vůně borovice šeříkové aroma terpineolu maskuje.
Léčebné účinky
Navzdory své hlavní roli jako zdroje zápachu bylo zjištěno, že terpeny mají velké množství lékařského využití. Ta zahrnují vše od boje proti rakovině až po boj s artritidou a léčbu deprese.
Terpineol se u uživatelů ukázal jako mírně uklidňující. Spolu s CBN jde o jeden z kanabinoidů a terpenů, který přispívá k nechvalně známému účinku „přikování do gauče“ některých strainů konopí (zejména indik).
Terpineol navíc působí jako antioxidant, protizánětlivě, jako antibiotikum a může být dokonce využit k léčbě malárie. Terpineol také inhibuje akné kůže.
Nejpozoruhodnější vlastností terpineolu je jeho schopnost bojovat proti rakovině zabíjením nádorů. Několik studií odhalilo moc této molekuly zabíjet rakovinu, která se velmi často vyskytuje u různých druhů konopí, včetně odrůd Girl Scout Cookies, Jack Herer a OG Kush.
Studie
Studie ze srpna 2000 zveřejněná v časopise Phytotherapy Research zjistila, že terpineol je silným antioxidantem. K tomuto závěru došel Karl-Franzens z Ústavu farmakognostiky na univerzitě v Grazu (Rakousko)
Výzkumná studie provedená v červnu 2010 a publikovaná v časopise Anticancer Research zjistila, že terpineol je protinádorovým činidlem. Tento výzkum ukázal, že terpineol může být zvláště užitečný u pacientů s malobuněčným karcinomem plic.
Studie z července 2016, publikovaná v časopise Chemico-Biological Interactions, zjistila, že terpineol snižuje zánět a bolest. Ačkoli studie byla provedena na myších, vědci předpokládali, že budoucí aplikace terpineolu by mohla být při léčbě fibromyalgie u lidí.
Potenciální léčebné využití terpineolu může být v podobě:
Antibiotika
Antioxidantu
Protinádorového léku
Sedativa
Protizánětlivého léku
Léku proti malárii
Anxiolytika