Začínáte žít zdravým životním stylem a stále přemýšlíte na tím, čím si svůj jídelníček vylepšit? Superpotraviny! V čem jsou tyto potraviny jiné, než ty ostatní?
Zejména obsahují více výživných látek, jako například vitamíny, antioxidanty, minerální látky, n-3 mastné kyseliny, či vlákninu. Ovšem mějte na mysli hlavně to, zda pijete dostatek tekutin, stravujete se zdravě a pravidelně a také na to, kolik hodin v noci naspíte.
Nenechte se také zmást tím, že pro své tělo uděláte to nejlepší, pokud budete jíst superpotraviny ve velkém množství. Dodržujte přiměřené porce a snažte se efektivně superpotraviny zařadit do Vašeho jídelníčku. Hlavně se řiďte selským rozumem!
Avokádo
Avokádo je známé tím, že obsahuje velké množství zdravých tuků, které snižují cholesterol. Mimo jiné avokádo obsahuje železo, hořčík a vitamíny B, C, E, K a H. Také je velmi dobrým pomocníkem, pokud chcete zrychlit Váš metabolismus. Z avokáda můžete připravit spoustu pokrmů, jako například gaucamole, výborné pomazánky, dezerty, avotoasty, či můžete avokádem nahradit klasické máslo.
Chia semínka
Chia semínka jsou skvělá tím, že obsahují hořčík, vápník, fosfor, selen a železo. Dokáží vás také zasytit díky tomu, že obsahují velké množství vlákniny. Pokud přecházíte na veganství, zkuste při pečení vajíčko nahradit směsí, kterou vytvoříte smícháním chia semínek a vody. Chia semínka přidávejte do kaší, jogurtů, dezertů, nebo si vytvořte chia puding.
Superpotraviny – i luštěniny.
Luštěniny jsou bohaté na mnoho minerálních látek, jako například železo, draslík, hořčík a vápník. Největší výhodou luštěnin je ale velký obsah bílkovin, čehož využívají hlavně vegetariáni a vegani. Pokud máte u luštěnin problém s nadýmáním, zkuste je minimálně den před vařením namočit do vody. Právě tento proces by měl zabránit nepříjemným problémům. Zařaďte tedy do svého jídelníčku čočku, hrách, fazole, či cizrnu.
Quinoa
Quinoa, neboli merlík chilský, je další superpotravina, kterou byste měli rozhodně vyzkoušet! Tato rostlina obsahuje 9 esenciálních aminokyselin, které ocení hlavně vegetariáni a vegani, jelikož se v rostlinné stravě nevyskytují tak často. Kromě toho neobsahuje lepek, tudíž je vhodná také pro celiaky. Quinoa je také bohatá na bílkoviny, komplexní sacharidy, zdravé tuky, vlákninu, či vitamín B2. Mimo jiné je skvělá při boji s migrénami. Quinoa se také sbadno připravuje – stačí ji povařit ve vodě, podobně jako rýži. Quinoa je vhodná především jako příloha.
Zázvor
O této superpotravině je známo, že posiluje imunitu a díky tomu nás chrání před nepříjemnými nemocemi. Pokud vás už nějaká nemoc postihla, zázvor je skvělý při jejím léčení. Také zahřívá náš organismus a díky tomu nám může zrychlit metabolismus. Zázvor do sebe můžete dostat nejenom ve formě čaje, ale také v různých pokrmech, jelikož se zázvor často využívá zejména v asijské kuchyni.
Lněné semínko
Lněné semínko je bohaté zejména na n-3 mastné kyseliny, které přispívají k vývoji mozku. Mimo jiné jsou také důležité pro Váš imunitní systém, či pro zdraví Vašeho srdce a cév. Lněné semínko také vynikajícím zdrojem vlákniny. Zkuste lněnými semínky posypat salát, či je přidat do smoothie.
Ryby
Jistě znáte fakt, že byste měli jíst ryby alespoň 2x týdně. Ryby jsou výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které prospívají dětem při vývoji mozku a očí, ale také pomáhají lidem k odstranění úzkostí a depresí – provedené studie dokázaly, že mají lepší účinky, než antidepresiva. Mnoho studií dospělo k závěru, že pravidelná konzumace ryb snižuje riziko mrtvice a srdečního selhání, ale také zlepšuje paměť. Mimo jiné jsou ryby skvělým zdrojem bílkovin, vitamínu A a D, ale i jódu.
Ovesné výrobky
Mezi ovesné výrobky můžeme zařadit například ovesné vločky, či otruby. Možná tedy konzumujete superpotravinu každé ráno ve formě ovesné kaše a ani o tom nevíte! Ovesné vločky jsou zcela přírodní, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, díky vyváženému množství sacharidů pomáhají při tvorbě svalové hmoty, ale také Vás dokáží skvěle nabít energii!