happy seeds 800x100
Search
Close this search box.

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Zub lva, elixír pro játra

„Zub lva“ je doslovný překlad anglického a francouzského lidového názvu „dandelion“, respektive „dent de lion“, převzatého z latinského leontodon, což bylo odvozeno od složitého profilu listů. Všechny tyto názvy patří bylině, která je u nás známá především jako pampeliška neboli Smetánka lékařská.

Hádám, že když někdo z nás slyší jméno pampeliška, představí si obvykle sytě žlutý klobouček vyčuhující ze záhonku a s tím možná i spojenou činnost vydlabování hluboko usazených kořenů, které v ten moment jen dokazují, že jde o agresivní, rychle se rozrůstající plevel. A i v případě představy naprosto odlišné si však jen málokdo z nás uvědomuje, jaký poklad se ve skutečnosti skrývá v tomto pohledném, avšak problematickém plevelu.

Již Staří Řekové znali léčitelské vlastnosti Smetánky lékařské a její vědecké označení poprvé uvedl slavný přírodovědec Avicenna. Ten z byliny využíval především hořké mléko a to k léčbě zánětu očí, vodnatelnosti a překrvení jater. Její další využití našli v Antice, kdy šťávu aplikovali k redukci kožních skvrn, pih a také proti únavě organismu. I v současnosti můžete využít těchto léčivých schopností pampelišky a její mladé lístky, ve kterých ještě není obsaženo hořké mléko, dobře poslouží k přípravě čerstvého jarního salátu ideálního nejen pro diabetiky díky obsahu inulínu, ale také pro každého pro nemalý přísun vitamínu C.

image 10
Smetánka lékařská (midjourney)

Bylina se vyskytuje po celé Evropě, západní Asii a možná i v celém mírném podnebném pásmu. V ČR se s ní setkáte poměrně hojně a to na loukách, zahradách, dvorech, pastvinách, okrajích cest, polí a skoro na každém volném stanovišti.

Smetánka lékařská je vytrvalá rostlina s vřetenovitým kořenem, který je prostoupen mléčnou lepivou tekutinou zvanou latex, je vysoká 5 – 40 cm a má vícehlavý oddenek. Listy má polodlouhé, kopinaté a u řapíku se pozvolna zužující. Jejich okraj je nepravidelně zubatý a jsou mírně chlupaté. Ze středové přízemní růžice tvořené listy vykukují duté stvoly a na jejich konci usedá úbor s 200 hustě složenými jazykovitými lístky. Pampeliška své úbory před deštěm, chladem a nocí pomalu uzavírá.

Kvete od jara do podzimu a má sytě žluté zbarvení. Plodem jsou nažky typické svým bílým padáčkovitým chmýřím vypadajícím jako koule. Celé rostlinné tělo je propleteno kanálky mléčnic obsahující bílou, hořkou šťávu zanechávající nejen na pokožce tmavé skvrny. Jako drogu lze použít celou rostlinu. Listy jsou ideální ke sběru před květem, její kořeny se využívají na jaře a na podzim, kdežto stvoly a úbory květů jen po dobu květu. Některé zdroje uvádějí, že pražené kořeny smetánky lze podávat jako náhražku kávy a z rozkvetlých úborů si můžete připravit pampeliškové víno nebo med.

Jejími hlavními blahodárnými složkami jsou hořčina taraxacin, dále inulín, cukry, bílkoviny, kyselina křemičitá, flavonoidy, karotenoidy, silice, třísloviny, aminokyseliny, kaučuk a minerální látky jako měď, draslík a mangan. Mladé listy jsou zvláště bohaté na vitamín C a jako droga je smetánka bez zápachu a mírně nahořklé chuti. Tato všestranně užitečná léčivá a medonosná bylina svým kořenem poskytuje výbornou detoxikační kůru pro játra, její listy povzbudí metabolismus a z květů je vynikající sirup.

Má schopnost povzbuzovat činnost veškerých trávicích orgánů, včetně žlučníku, který stimuluje k lepšímu vylučování žluče a napomáhá i při ostatních žlučníkových onemocnění. Doporučuje se při zánětu močových cest a je prospěšná na problémy s ledvinovými kaménky. Dále při žloutence, hořečnatém střevním zánětu anebo zánětu žaludeční sliznice. Pampeliška výborně pročišťuje žaludek od všech nežádoucích usazených látek a podpůrně působí při cukrovce, jelikož snižuje hladinu krevního cukru. Celkově pozitivně ovlivňuje játra, žaludek, slinivku, střeva i ledviny. Blahodárná je i při chronické únavě, oteklých lymfatických žlázách, zvětšení sleziny, působí proti degradaci kostí a chrupavek a koneckonců napomáhá vyvolat i menstruaci.

K zevní aplikaci se využívá při problémech s hemoroidy, odstraňuje svrbění pokožky, lišeje, vyrážky a pro své krev pročišťující účinky pomáhá i při dně a revmatismu. Většinou se smetánky užívá ve formě odvarů z drceného kořene a bývá i součástí mnoha čajových směsí.

Tohle je opravdu jen stručný popis jejich schopností a i když o pampelišku většina z nás ani okem nezavadí a někdo si naopak pomyslí, že je to plevel vhodný možná tak maximálně pro králíky či domácí zvířata, věřte, že tento malý „zub lva“ může skutečně mile překvapit i ty největší odpůrce tohoto důvěrně známého sytě žlutého klobouku.                 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 400x400
Seedbank – bigpackz za 990,- 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Z konopí lze vyrábět mnoho produktů. Například tinktura z konopí je více vhodná pro ty, kteří jej nechtějí užívat kouřením.