Šanta kočičí – rekreační “droga” pro kočky. Jste milovníkem koček nebo jste je někdy jen tak pozorovali a dumali nad jejich životem? A napadlo vás někdy, co vaše kočka dělá, když nespí a vy ji nevidíte? Možná k vám nesedí ani jedno, ale naopak se vám líbí jen humorná videa a články právě na téma těchto zvířat.
A když už brouzdáte internetem, můžete se prokousat k informacím, že i vaše kočka možná tajně shání „catnip“, že si jej tajně objednává na internetových obchodech pro zvířata a kupuje si toto zboží k pašování mezi kočkami 😀
Pokud znáte pojmenování „catnip“ a patříte mezi lidi objednávající toto zboží, asi vás překvapení nečeká, ale pokud jste člověk jako já nikdy blíže zkoumající kočičí život, věřím ve vaše chvilkové strnutí a pozastavení se nad těmito tvrzeními stejně, jako to bylo u mě.
Pokud zboží označené anglickým názvem „catnip“ objednáváte, určitě budete vědět, že pravé jméno této lákavé drogy pro kočky je Šanta kočičí. Při dalším hledání zjistíte, že tato bylina je součástí mnoha kočičích hraček, škrabátek pro kočky a spousty jiných produktů. Takže pokud byste chtěli svoji kočku někam nalákat, zvolte tuhle vzdálenou příbuznou marihuany, která ji zaručeně přiláká a následně ji dostane do nálady. I proto se tato bylina označuje jako tráva pro kočky nebo kočičí kokain a ve světě je známá právě pro tuto schopnost.
Již staří Římané využívali zmíněnou hluchavkovitou bylinu pro léčebné účely a vaření. Šanta kočičí byla kultivována prvními osadníky, kteří ji přivezli do Ameriky, a to pro medicínské využití i využití potravinářské. V Americe také postupně zdomácněla. Její popularita vzrůstala společně se Spojenými státy, ale původem je z Evropy a Asie.
A z těchto důvodů ji v obchodech naleznete pod označením „catnip“. Dnes již méně známá bylina Šanta kočičí byla dříve u nás hojně pěstovanou rostlinou pro léčebné účely. Šanty existuje asi 250 druhů, ale ta přitahující kočky je pouze jedna, ta kočičí. Také se traduje, že je tato bylina přímo nesnášena krysami a místům, kde roste, se vyhýbají, stejně jako myši. Planě roste na okrajích lesů, na rumištích a u zdí.
Rozhodnete-li se Šantu kočíčí pěstovat doma, nebude to pravděpodobně složitá záležitost a nejlépe jí vyhovíte umístěním na slunci nebo v polostínu. Lze ji však pěstovat i jako pokojovou rostlinu v bytě. Venku ji sázejte alespoň 30 cm od sebe a na podzim je třeba ji zkrátit seříznutím u země. Tato hustě a krátce plstnatá vytrvalá bylina je silně aromatická a dorůstá výšky 0,5 až 1 m.
Šanta kočičí vyrůstá v menších trsech. Její vzpřímené, větvené a pýřité lodyhy jsou obohaceny vstřícnými řapíkatými listy, dorůstajícími délky 0,5 až 2,5 cm. Kvete bílými a načervenalými květy vykvétajícími z koncových lichoklasů. Jejich spodní pysk je uprostřed nachově tečkovaný. Pro léčebné využití je dobré šantu sušit zavěšenou vzhůru nohama na větraném místě a nesmí být vystavena přímému slunci.
Sušenou šantu se doporučuje uchovávat ve vzduchotěsných nádobách, uloženou v chladničce nebo mrazáku. Tato droga je skutečně významným potěšením koček, ale pro lidi a ostatní savce není až tak významná. Dávná teorie praví, že Egypťané proslavení uctíváním koček byli prvními nabízejícími tuto drogu kočkám. A pravděpodobně i jim vděčíme za předání informací o účincích této byliny. V listech a stonku je obsažena látka nepelakton, která silně působí na kočky a přitahuje je. Dále obsahuje karvakrol, thymol, citral, kyselinu nepetovou, látky iridoidního charakteru, glykosidicky vázané hořčiny a vitamín C.
Vědci uvádějí, že nepelakton je asi desetkrát účinnější odpuzovač komárů než DEET, což je aktivní složka převážné většiny repelentů. Je předpokládáno, že tato látka chrání před ostatním hmyzem, a proto ji vytvářejí i některé druhy mravenců. Některé názory zastávají přirovnání účinků k marihuaně a jiné názory přirovnávají účinky k LSD, jsou halucinogenní. U některých koček bylo pozorováno, jak se válí a plazí po podlaze, což bylo původně přisuzováno k jejich říji, ale nakonec se toto chování projevilo i u kocourů. Dále se u koček projevovalo nesexuální chování, nadměrná hravost či lov a honění imaginárních věcí. Zpravidla se kočka o šantu otírá, čichá k ní, olizuje ji a nakonec ji začne požvýkávat.
Zajímavostí i pozorovatelným efektem je, že při očichávání šanty kočičí je kočka stimulována, ale po jejím požití se naopak dostaví sedativní účinky. Čichání je dostává jen do nálady, ale pozřením a rozmělňováním se pravděpodobně uvolní více nepelaktonu a účinek je tak mnohem silnější. Takto vyvolané euforie netrvají většinou déle jak 10 minut. Šanta kočičí je pro kočky naprosto neškodná, není návyková, její užívání není doprovázeno žádnými vedlejšími účinky a nemohou se jí ani předávkovat, jelikož včas poznají, kdy mají dost, a další sousta nepozřou. Takže ať už kočky bojují s hyperaktivitou, slintají, anebo vyhledávají souboje s ostatními kočkami, vždy jsou účinky individuální, stejně jako u člověka.
Jeden starý příběh popisuje život kata, který musel šantu žvýkat před každou popravou, aby byl vůbec schopen ji vykonat. A tato bylina, Američany potencionálně řazená mezi rostliny halucinogenní, má zmínku i v knize „The herb garden“, která uvádí: „Říká se, že žvýkání kořene udělá i z nejjemnějšího člověka osobu divokou a popudlivou.“
Čerstvé listy šanty můžeme použít jako složku čerstvých salátů a ze sušených květů lze připravovat velmi chutný čaj. Nálev z rostliny napomáhá při nachlazení, proti bolestem hlavy, ke snižování horečky, jako mírné sedativum a i při žaludečních potížích. Pomáhá člověku vyvolat spánek a pocení, aniž by zvyšovala jeho tělesnou teplotu. Tento nálev je i dobrým pomocníkem k uvolnění ucpaného nosu. Jako složka nálevu bývá používána pro děti na zmírnění dětské koliky. Nálev mohou užívat i kojící matky, ale těhotným ženám není doporučován.
Šanta kočičí působí jako antispasmatikum i anestetikum, jako lék proti plynatosti, je močopudná, pomáhá při bolestech svalů, nachlazení či bolestech zubů, má protirevmatické účinky a působí proti hemoroidům. Prokázaný účinek je i u zevního použití ke snížení dráždivosti kůže a čerstvé navlhčené listy lze přikládat na řezné rány.
Šanta kočičí má i vlastní magické a rituální využití, kdy sloužila spolu s okvětními lístky růže jako amulet lásky a velké vylisované listy se používaly jako záložky do čarodějných knih, kde údajně přitahovaly dobré duchy a štěstí. Dříve ji lidé pokuřovali sušenou k zahnání běžných životních strastí a byla využívána také u rituálů na zvýšení krásy. Takže tuto kočičí trávu můžete využít i vy, a to třeba jako přísadu do koupele, kdy po vhození do teplé vody uvolní obsažené silice, čímž vám připraví svěží mátovou koupel. Pokud se tedy rozhodnete ji sami vyzkoušet anebo ji pořídíte jako potěšení pro svoji kočku, popřeji vám k ní spoustu zábavy a hlavně pevnější zdraví pro všechny uživatele.
Šanta kočičí a léčivý nálev z vlastní zahrady
Nať sbírejte v době rozkvětu, počátkem léta, za slunného počasí. Takto časněji sbíraná, teprve rozkvétající nať je nejúčinnější. Poté ji usušte na vzdušném, tmavém místě zavěšenou v tenkých svazečcích a uchovávejte v suchu.
- Dvakrát až třikrát denně, před jídlem, se užívá nálev z vrchovaté čajové lžíce řezané natě na hrnek vody.
- Zevně můžete šantu upotřebit podobně jako například kostival – kašovité obklady hojí podlitiny i podrážděnou kůži.
Pro zajímavost ještě nápoj pro odvykání kouření: 3 díly meduňky, 1 díl kořene kozlíku lékařského, 3 díly kořene pampelišky, 2 díly listů divizny, 2 díly listů jetele lučního, 2 díly listů maliníku, 2 díly máty peprné, 1 díl šanty kočičí, 2 díly vojtěšky. Kořeny nechte asi 10 minut vařit, pak vývar nalijte do nádoby s ostatními bylinami a nechte 15 minut louhovat. Dejte si několik šálků denně – při každé chuti na cigaretu.
Jestli vás zajímají i jiné bylinky, podívejte se na náš Herbář!