Růže skalní. Tento vznosný název patří neveliké, keříkovité rostlince, která vlastně ani není z čeledi růžovitých a využívá se nejčastěji jako okrasná květina. Ale přitom vás dokáže vytáhnout z kdejaké nemoci. Má až zázračné účinky, posiluje imunitu a skvěle bojuje s virovým onemocněním horních cest dýchacích. Vypěstovat si ji můžete bez problémů i u vás na zahradě.
Krátký život krásy
Původem pochází něžná růže ze Středozemí a severu Afriky, kde roste nejčastěji na úbočích skal. Vyznačuje se nádhernými květy nejrůznějších barev, které ráno vykvetou a už večer opadnou! Včelky mají tedy jeden jediný den na opylení. Hlavním pokladem jsou ale její lístky. Ač jste o něm možná ještě neslyšeli, čaj Cistus incanus (jak se růže latinsky jmenuje) je používán v lidovém léčitelství již po celá staletí, zejména při léčbě průjmů a onemocnění horních cest dýchacích. Obsahuje totiž bohaté zásoby vápníku, hořčíku, železa a také zinek. Tato rostlinka je přímo nadupaná zázračnými látkami a byla by škoda jich nevyužít.
Plísně nemají šanci
Cistus incanus je králem polyfenolů, což z něj dělá antioxidant nad všechny antioxidanty. Některé studie uvádějí, že je čaj ze skalní růže dokonce několikanásobně silnější antioxidant než například zelený čaj nebo citron. Vyplavuje toxiny z těla a chrání před volnými radikály. Látky z rostliny ale také dokonale potlačují infekci a mistrně bojují se všemi viry. Dokážou totiž narušit obal viru, který se tak není schopen infiltrovat do hostitelské buňky a nemá šanci se dále rozmnožovat. Podle nedávných průzkumů tyto látky účinně bojují také se stafylokokovou infekcí, zatočí hravě s kvasinkami, které způsobují vaginální problémy, a zabíjejí plísně, zejména ty, které se rozpínají ve vlhkých domech, napadají plicní sklípky a predisponují vznik alergie nebo astma.
Čajem ke zdraví
Čaj z lístků skalní růže se hojně využívá také proti zánětům v ústech. Posiluje imunitu a umocňuje vstřebávání vitamínu C. Dále pomáhá zastavit krvácení a regeneruje. Zejména díky silným regeneračním schopnostem se poslední dobou stále více používá i v kosmetickém průmyslu. Někteří vědci tvrdí, že pomáhá dokonce proti plešatosti. Zároveň prospívá lepší koncentraci a v boji s depresí.
Jak užívat?
Abyste naplno dokázali využít všech pozitiv, které bylina přináší, doporučuje se vypít denně šálek čaje z 1 lžičky sušených lístků. Dnes se ale dá sehnat také vysoce koncentrovaný extrakt, který stačí užívat zhruba v množství 5 kapek denně (podle váhy), ten se kape na jazyk. Zanechává však mírně nahořklou chuť. Nebo můžete zvolit také kapsle. Kontraindikace nejsou známy, nedoporučuje se pouze podávat dětem mladším 3 let.
Chcete mít všelék doma?
Pěstování této voňavé krásky není nijak náročné a zvládne to takřka každý. Jde o suchomilnou rostlinu, miluje slunce. Hodí se tak skvěle do květináčů na balkony a terasy nebo na skalku před dům. Ideální je písečná půda, měla by být dobře propustná, vyžaduje ale pravidelnou a v době kvetení hojnou zálivku. Je citlivá na přemokření, nevadí jí však sucho, ideální je tedy zalít růži ve chvíli, kdy půda vyschne. Co růži vyloženě vadí, je mráz, proto je na zimu dobré přemístit ji někam, kde se teploty pohybují v rozmezí 0–12 °C, než zase na jaře vykoukne teplé sluníčko.
“Čaj z lístků skalní růže se hojně využívá také proti zánětům v ústech.”
Foto: shutterstock.com