Faster, stronger, higher?

Chvíli před startem XXXI. letních olympijských her otřásla sportovním hnutím bomba v podobě odhalení ruských dopingových podvodů. Ponechme příkrý soud a angažované výkřiky stranou a podívejme se na protidopingový boj z pohledu nejúžasnější rostliny na světě. Stejně jako v běžném životě, i ve sportu je konopí nesmyslně démonizováno a jeho uživatelé hloupě postihováni.

Konopí prokazatelně zlepšuje kvalitu lidského zdraví, má regenerační i relaxační účinky. Efekt na lidské tělo je diametrálně odlišný od jiných zakázaných látek, jako jsou třeba steroidy. Z toho pohledu se jeví rovnice konopí=doping jako opravdový nesmysl. Na druhou stranu je nutné doplnit, že od roku 2013 je povolený limit 150 ng/ml. A jak pravil Allen St. Pierre, ředitel nezávislé konopné organizace NORML, „ to by musel být docela zanícený uživatel konopí“. Diskuse na toto téma probíhá prakticky neustále. Pozitivní je, že sportovci by už neměli být trestáni tak tvrdě jako dříve. Jaká je tedy historie THC na olympijských hrách?

Ross Rebagliati

Když je olympijský vítěz high

Jak je všeobecně známo, prohibice konopí je skoro stoletá záležitost. Možná vás tedy překvapí, že THC bylo doplněna na seznam zakázaných látek až v roce 1998. A přispěl k tomu právě olympijský vítěz ve snowboardingu, Kanaďan Ross Rebagliati.

Snowboarding byl tehdy zkušebním olympijským sportem, podobně jako třeba letos golf. O hlavní publicitu pro rychlé prkno se postaral blonďatý Kanaďan a jeho dokonale vysmáté vítězství. Rebagliati porazil všechny soupeře v dost nepříznivých podmínkách a zaslouženě si užíval pocit vítěze. Takřka okamžitě ale prokázal test jeho krve přítomnost THC. Následovala diskvalifikace, odebrání zlaté medaile a všeobecné zděšení, jak to tak většinou bývá. Při odvolání však vyšlo najevo, že marihuana, resp. látka THC, není z nějakého důvodu na seznamu zakázaných látek a tak není možné za její přítomnost v krvi závodníka trestat! Rebagliati dostává zlato zpět a antidopingoví papaláši ihned doplňují THC na blacklist.

Není žádným tajemstvím, že na svém spektakulárním vítězství postavil svou další životní cestu. Po skončení kariéry se Ross Rebagliati věnuje osvětě a podnikání v oblasti léčivého konopí. Jeho značka „Ross‘ Gold“ je dobře známá a oblíbená po celém severoamerickém kontinentu. Kanadský sympaťák byl také prvním, kdo bránil plavce Michaela Phelpse, když byl zachycen na snímku s bongem v ruce a náústkem v puse. „Šel jsem na NBC bránit Phelpse kvůli zodpovědnému kouření. Řekl jsem jim, hej, má to nula kalorií, nula tuku!“ Pro zajímavost ještě dodejme, že snowboarďák Rebagliati měl v krvi 17,8 ng/ml THC. Při své obhajobě argumentoval podobně jako český automobilový závodník Tomáš Enge. Prý se oba nadýchali kouře…

Český lučištník možná lituje dodnes

V létě 2008, kdy ještě neplatily současné uvolněné podmínky, se dotklo nesmyslné nařízení také českého závodníka. Kontrolní vzorek nadějného lukostřelce Milana Andrease byl pozitivně testován na přítomnost THC těsně před letní olympiádou v Pekingu. Výmluva, že ze zvědavosti kouřil před více jak půlrokem na školním výletě, samozřejmě nikoho neobměkčila a následoval tvrdý trest. Asi jediným, kdo se mladého experimentátora zastal, byl olympijský vítěz a lékař Lukáš Pollert.

Americký judista jako oběť vtípku nebo nezodpovědný dacan?

Minulé letní olympijské hry v Londýně pak nedopadly vůbec dobře pro amerického judistu Nicholase Delpopola. THC v kontrolním vzorku přímo na olympiádě je z pohledu pokryteckého olympijského hnutí neomluvitelná věc. Obhajoba v podobě tvrzení, že „můj pozitivní test byl způsoben neúmyslnou konzumací potravin před odletem na olympijské hry. Neuvědomil jsem si, že byly upečeny s marihuanou…“ bohužel nezabrala a Delpopolo byl potrestán dvouletým zákazem činnosti, což ho ve finále nemuselo tak mrzet, protože stejně plánoval ukončení kariéry.

A co nejúspěšnější medailista historie OH?

Plavecká legenda Michael Phelps se letos zúčastní svých pátých her. Dosud dokázal získat celkem 22 medailí, z toho 18 zlatých, 2 stříbrné a 2 bronzové. Je možné, že svůj účet dokázal ještě rozšířit v posledních dnech, po uzávěrce tohoto vydání. Ačkoliv nebyl nikdy pozitivně testován na THC, jeho příběh zde ve zkratce musíme také zmínit.

Tři měsíce po fenomenálním vystoupením na OH v Pekingu si chtěl Phelps zarelaxovat a dát si s přáteli bong. Bohužel pro něj, ve skupince byl i člověk, kterého tolik neznal. A ten si plaveckého hrdinu vyfotil, jak nasává z bongu a fotku prodal bulváru. Odpudivě bezcharakterní chování lidské nuly mělo pro Phelpse nepříjemné důsledky v roce 2009, kdy fotka vyšla v britském bulváru. Přestože žádný test u něj nikdy neodhalil sebemenší porušení pravidel, byl potrestán zastavením činnosti na 3 měsíce. A to v situaci, kdy byl každý rok kontrolován velmi často.

Příkladný sportovec, vzor mnoha dětí po celém světě, pohodový kamarád a hlavně mladý člověk se z ničeho nic (a bezdůvodně) stal psancem. Bulvár se pásl na jeho neštěstí, sponzoři hýkali vztekem, masa zblblých plebs požadovala pokrytecky přísný trest. Nakonec to spravil „jen“ tříměsíční zákaz činnosti, veřejné pokání a další příkladné sportovní výkony. I když Phelps přesně ví, kdo nafotil a prodal jeho fotky, nikdy se mu nemstil a k nepříjemnosti se staví jako opravdový šampión. Jeho právníci byli připraveni udělat dotyčnému ze života peklo, přesto k tomu nedošlo. Jak celou záležitost okomentoval Michael Phelps v roce 2015, osm let po události?

„Bude se muset (autor fotky) dívat na sebe do zrcadla každý den. Karma je svině. Pro mě to je jako jo, zkazil jsem to. Vybral jsem si to ale sám, nikdo nevedl mou ruku. Sám jsem se do té pozice dostal. A někdo si mě vyfotil. Ta věc mi pomohla pochopit, že jsem odepsal své soukromí.“

Přejme tedy všem sportovcům čisté sportovní zápolení a doufejme, že si nechali veškerý relax až po závodech. Co myslíte, chytí letos někoho?

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.