Máte pocit provinění, když jíte maso? Možná už jste také narazili na některá vyčítavá videa, kde autoři bez okolků upozorňují na utrpení zvířat. Ale maso je prostě maso a nedokážete bez něj žít, i když vám svědomí nedá spát? Možná jste na něm závislí. Máme řešení. Můžete se stát reduktariánem!
Když vám burger zhořkne v ústech
Hnutí reduktariánů je poměrně novodobá záležitost a vzniklo spíše náhodou v roce 2014 v Americe jako reakce na dogma „kdo jí živočišné produkty, je lhostejný a omezený“. Jeho zakladatelem je Brian Kateman, do té doby nepříliš známý Američan, kterému se dostala do rukou kniha o utrpení zvířat, právě když si pochutnával na burgeru. Informace o tom, že na světě trpí nešetrným zacházením asi 70 milionů hospodářských zvířat a konzumní nadprodukce stojí za mnohými ekologickými i klimatickými změnami, jej zcela šokovala. Jakožto milovník masa ale nedokázal své stravovací návyky opustit úplně. Rozhodl se tedy začít pozvolna.
Jezte organicky
No a dnes je na tom vlastně pořád stejně – maso se sice snaží nejíst, ale čas od času si ho dopřeje. Jde tzv. o jakési „polovičaté vegetariánství“, po celém světě se ale k tomuto hnutí přidávají tisíce lidí. Stává se z toho zdravý životní styl. Nejde ani tolik o to postupně snížit konzumaci masa až k úplnému vegetariánství, jako spíše o to dát si záležet na tom, co vlastně jíte. Když už máte chuť na maso, kupte si ho od místního zemědělce, kde máte jistotu, že bylo se zvířetem zacházeno humánně, není nadopované léky a steroidy, prožilo šťastný život a farmář si dal záležet na tom, aby se mělo hezky.
Sraz zdravého myšlení
Brian Kateman dokonce vydal knihu o tomto životním stylu, kde cituje řadu vědců i odborníků na výživu, a doplnil ji i o řadu vlastních receptů. Reduktariáni mají také pravidelný, každoroční summit na americké půdě, kde hostují nutriční poradci, obránci zvířat a odborníci na zdravý životní styl. Reduktariánství je v současnosti na vzestupu a proniká postupně také k nám do Česka. A vlastně tak mnozí možná žijeme už delší dobu a ani jsme si to neuvědomovali – jestli nakupujete od místních farmářů a jíte zdravě, uvažujete vlastně skoro jako reduktarián.
Hnutí v číslech
Rok 2019 byl označen za rok veganství, se kterým sympatizuje stále více lidí. Přesto veganů v Česku přibývá tak nějak pozvolna. V současnosti je u nás asi 1 % veganů a více jak 3 % vegetariánů. (Například na Británii připadá 1,2 milionu vegetariánů.) Čísla reduktariánů v Čechách ještě nebyla oficiálně sečtena, možná proto, že toto hnutí se k nám dostává zatím jen pomalu a spíše se o něm neví. Sice si můžete na českých pultech a e-shopech knihkupectví zakoupit Brianovu knihu v originální anglické verzi i s jeho 125 recepty, ale facebookovou skupinu ani příliš mnoho článků o tomto životním stylu nenajdete. Přitom je to jedna ze schůdných cest, s níž možná podvědomě sympatizuje stále větší procento lidí. Podle vědců z oxfordské univerzity lze totiž nevyhnutelné globální oteplování, úbytek vody a lesů výrazně zpomalit snížením konzumace a potažmo i nadprodukce masa o 90 %.
Není koza jako koza
Jíst maso je ovšem stále (bohužel) tím nejpohodlnějším stravovacím způsobem. Dostupnost masa není závislá na sezónnosti pěstování, jako u zeleniny, a cena masa tolik nekolísá podle počasí. Lidé mají pocit většího nasycení po pořádném burgeru než po listovém salátu. Navíc – ne každý, kdo o změně stravy kdy uvažoval, umí správně a vyváženě nahradit deficit bílkovin a dalších složek, které lidé běžně přijímají z živočišných produktů, a může tak při vegetariánství i veganství docházet k fatálním výživovým chybám. Správně sestavený jídelníček s omezením živočišných tuků a bílkovin přitom může pomoci jako prevence před vážnými onemocněními, jako je třeba rakovina tlustého střeva. A je účinnou metodou, pokud chcete zhubnout.
Přesto – u nás v Česku vzrostla loni spotřeba masa na 84 kg/osobu za rok – nejvíce zkonzumuje průměrný Čech vepřového masa. Dát si tak maso jednou za dva měsíce by ale mohlo být šalamounským řešením – vlk se nažere a koza zůstane celá. Tedy skoro celá. A vyřeší se všechny enviromentální problémy. Možná.
“Jíst maso je ovšem stále tím nejpohodlnějším stravovacím způsobem”
Foto: istock.com