Legendární spoj-3 dobrodružství!
Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami někdy okolo roku 2000 vyšlo Bejeweled. Hra jednoduchá, ale vybroušená jako barevné drahokamy, které jste v ní prohazovali a spojovali do trojic, čtveřic a někdy i pětic. A pak se to rozjelo!
Bejeweled nebylo úplně prvním zástupcem spoj-3 žánru, nejznámější asi ještě pár let zůstane Candy Crush Saga, která je jedním z největších úspěchů celého mobilního byznysu. Jisté je že spojování, prohazování nebo přesouvání barevných kamínků, kuliček nebo cukrátek je sakramentsky zábavná věc. Před více než 10 lety došlo Stevu Fawknerovi (herní legenda spojená třeba se sérií Warlords), že to teda zábava je, ale hrát pořád dokolečka jeden a ten samý scénář na co nejvyšší skóre už ne tolik. Co kdyby k tomu člověk přidal příběh? Dodal hrdinu a potvory, proti kterým bude bojovat? Hrdinu vybavil zbraněmi a kouzly, no prostě udělal kolem jednoduchého spoj-3 systému ohromné dobrodružství? A stalo se! Steve věci neodkládá, Steve věci vymýšlí a dodělává – buď jako Steve!
V listopadu 2007 tak vyšlo Puzzle Quest: Challenge of the Warlords, které způsobilo tichou senzaci. Nestál za ním velký vydavatel, hra neměla reklamy v televizi, přesto se stala velkým hitem a dočkala se mnoha pokračování. (I kopírování.) Autor článku si dodnes vzpomíná, jak seděl na tiskové konferenci kdesi v USA a najednou se ozvou známé zvuky. Rozhlédne se kolem a hle, redaktor tehdy nejpopulárnějšího PC časopisu na světě, PC Gamer, spokojeně hraje na kapesní konzoli Puzzle Quest. Hned bylo o čem si povídat.
Tolik úvodem, první díl už si na dotykové zařízení nestáhnete, ale k dostání je stále na PC, Xbox Live, PSN nebo Nintendo 3DS. Proto doporučíme díl druhý.
Nabízí na první pohled to samé. Dobrodružství a spoustu spoj-3 bojů, při nichž si nabíjíte kouzla, kterými pak útočíte a snažíte se sklepnout protivníkům ukazatel životů na nulu. To můžete udělat instantně spojením lebek, ale bez kouzel to nepůjde. Jak to funguje? Střídáte se po tazích, tak je dobré nenechávat soupeři velké nahrávky. Uprostřed je herní pole 8×8 , vlevo je vaše postava a kouzla. Vezměme si třeba „Magic Strike“, ten nabijete třemi červenými a pěti modrými. Musíte tedy spojením nabrat požadované hodnoty. Modré třeba 2×3 nebo jedním velkým pojením pěti kuliček (za 4 a 5 spoje dostanete další bonus). Máte-li nabito, útočíte a ubíráte životy.
Kouzla však mohou být i obranná, vás posilující nebo nepřítele oslabující. Strategie spočívá ve fikaném čtení celého pole, moudrého spojování barev, které pomohou vám a nenechají po sobě lavinu lebek nebo situaci, která vám pak zatopí. Puzzle Quest 2 není pro příznivce akčních her, naopak se jedná o dosti propracovaný kousek se zajímavým příběhem, kde však budete potřebovat základy angličtiny. Ale pokud se vám spoj-3 jen trochu líbí, tohle může být výlet na několik týdnů.
Puzzle Quest 2 totiž navíc přinesl parádní módy, které zábavu posouvají ještě do dalších rovin. Celý koncept je velice úspěšný, o čemž svědčí, že se autorům povedlo vytvořit i několik spin-offů navazující na základní hratelnost, kterou však posouvají do jiného universa. Za nás doporučíme Marvel Puzzle Quest, kde bojujete s komiksovými postavičkami marvelózního nakladatelství. Iron man, Thor, Daredevil, Hulk – určitě si najdete svého oblíbence. Na PC si můžete zahrát i originální, ale zdaleka ne tak úspěšný titul Puzzle Quest Galactrix, tentokrát z vesmíru.
Ale tyto hry najdete, když dáte „puzzle quest“ do vyhledavače svého virtuálního obchodu, to zas není takový problém. Gems of War už byste ovšem nemuseli, přitom je to podobná free2play hra od stejných autorů. Přejeme příjemné spojování a přidáme varování – tyto hry umějí být stejně lepkavé jako cukrátka v Candy Crash Saga!