Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Přelomové změny (proti)konopné politiky ve Velké Británii, za nimiž stojí malý pacient

Po dlouhých desetiletích prohibice a ignorování léčebných účinků ze strany vládnoucích představitelů se na britských ostrovech začaly odehrávat velké změny.

V rozhovoru pro deník Daily Telegraph v polovině června prohlásil bývalý předseda britských konzervativců William Hague, že válka s drogami je dávno prohraná a je třeba změnit politický diskurs zejména v oblasti konopné legislativy. K překvapivému kroku ho inspiroval příběh chlapce trpícího vážnou formou epilepsie, který po nekonečných peripetiích dostal zvláštní povolení k užívání konopného extraktu.

Vytvoříme komisi

Ministr vnitra Sajid Javid následně poslancům oznámil, že po dlouhých letech strkání hlavu do písku bude vytvořena speciální komise, jejímž úkolem bude prozkoumat možnosti legalizace léčebného konopí v zemi, a to v podobném duchu, jak tento systém funguje například v Kanadě, Izraeli, Nizozemsku a dalších zemích (teoreticky i v České republice, kde je ale 99 % nemocných prakticky nedostupné).

Ministerstvo vnitra následně vytvořilo tuto expertní komisi, jejímž úkolem je revidovat stávající legislativu upravující užívání konopí na lékařský předpis, její předseda však zdůraznil, že normy týkající se rekreačního užívání se tato revize týkat nebude: „Jakákoli debata o účinnosti preparátů na konopné bázi vedená na vládní úrovni se nebude vztahovat k legalizaci rekreačního užívání.“

Proč je na ostrovech léčba konopím stále ilegální

Legálně je dnes možné za určitých podmínek předepisovat jediný (předražený) Sativex, který se užívá k mírnění symptomů roztroušené sklerózy. Rodiče dětí trpících závažnými formami epilepsie ale požadují, aby bylo konopí dostupné také pro jejich potomky, a to v různých formách a přípravcích.

Na začátku června zabavili celníci na letišti Heathrow konopný výtažek v oleji, který se matka dvanáctiletého Billyho Charlotte Caldwellová pokoušela do země provézt z Kanady. Po protestu zoufalé matky a na základě svědectví lékařů o nezbytnosti této léčby byla část oleje ministerstvem vnitra navrácena. Chlapec je v současné době v domácí péči a bude i nadále léčen pomocí výtažků s vysokým obsahem CBD a menším množstvím THC, který mu pomáhá nejvíce.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt po vlně kritiky prohlásil, že vláda evidentně „uchopila věc za špatný konec“, a navrhl, aby byla legislativa co možná nejdřív přepracována.

Souvislost s komplexní legalizací

Lord Hague uvedl, že debata o případu Billyho Caldwella byla jedním z momentů, kdy se naplno ukázalo, jak nevhodné, neefektivní a naprosto zastaralé jsou dlouhodobě prosazované politické postoje. Tím, že úřady vrátily Caldwellovým jejich léky, vlastně samy porušily zákony a ukázaly neobhajitelnost prohibice.

Legalizace léčebného konopí by podle Haguea byla krokem správným směrem, politici by ale měli podle něj být ve svém snažení odvážnější a po vzoru Kanady uvažovat o uzákonění státem regulovaného trhu s konopím k rekreační konzumaci.

Lord Hague není prvním bývalým politikem volajícím po legalizaci, je ale zdaleka nejvýznamnějším příslušníkem konzervativců, který se o něco podobného zasazuje.

Premiérka Theresa Mayová však zůstává zarytou odpůrkyní jak jakékoli formy legalizace, tak i pouhé dekriminalizace konopí.

Kdo je změně zákona nakloněn?

Předseda liberálních demokratů Vince Cable prohlásil, že jeho strana podporuje legalizaci prodeje konopí pro rekreační účely za předpokladu, že bude patřičně regulován a realizován výhradně prostřednictvím licencovaných distributorů. „Pokud bude regulace správně nastavena a konopí odpovídajícím způsobem zdaněno, nebude jeho užívání žádným způsobem propagováno ani podporováno.“

Pro legalizaci je nepřekvapivě také Strana zelených, jejíž představitelé jsou přesvědčeni o menší škodlivosti regulovaného trhu ve srovnání se stávajícím divokým prodejem na černo. Předseda labouristů Jeremy Corbyn ve světle posledních týdnů taktéž podpořil užívání pro léčebné účely, před samotnou úpravou zákonů by nicméně požadoval „důkladné ověření možných benefitů konopí a také analýzu dopadů jeho konzumace na jednotlivce i celé komunity“.

Legalizaci konopí na předpis podporuje většina členů Waleského národního shromáždění a
všechny severoirské politické strany s jednou jedinou výjimkou.

Kdo je proti?

Královská psychiatrická společnost tvrdí, že by mělo být striktně rozlišováno mezi legalizací konopí na předpis a rekreačním užíváním. Konzumace konopí s sebou podle jejích představitelů nese riziko ohrožení duševního zdraví.

Odpůrci legalizace jsou přesvědčeni o tom, že by vedla k normalizaci užívání drog mezi mladistvými a v konečném důsledku ke zvýšení podílu závislých v populaci. Konzervativní poslanec Laurence Robertson například varoval před nebezpečím prodeje konopí v samoobsluhách „vedle čokolády a limonády“ a není přesvědčen ani o deklarovaném snížení objemu černého trhu. Džin už byl ale vypuštěn z láhve, a jak víme z jiných zemí, legalizace léčby vede nakonec i k podpoře legalizace komplexní, ať už se to některým konzervativním politikům líbí, nebo ne.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
Growcity – Davinci a Firefly akce 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

V minulém díle jsme si pověděli něco o užitečných tvorů žijících na vašich zahrádkách, kteří redukují nechtěné škůdce. Dnešní díl bude o soudruhové metodě..