Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Pravda o léčivém konopí – 10. díl

Dermatózy a léčivé konopí

Zelená domácí konopná mastička. Hojivý prostředek, který znaly už naše prababičky. V současné době ho zná už mnoho a mnoho babiček, dědečků, maminek a tatínků, dcer i synů, vnuček a vnuků a naštěstí už ho také mnoho šikovných „bylinkářek či bylinkářů“ vyrábí a dává dál. U vás čtenářů časopisu ROOTS předpokládám, že ji všichni znáte taky. Pokud ne, je tento článek určen právě vám a vy ostatní ho můžete dát přečíst svým neznalým sousedům. Nebo samozřejmě komukoliv, u koho byste mohli předpokládat, že by mu domácí konopná mast mohla prospět.

Skvělá zpráva totiž je, a všichni kdo potřebují, by se tuto informaci měli co nejrychleji dozvědět, že Vyhláška č. 236/2015 „ o stanovení podmínek pro předepisování, přípravu, distribuci, výdej a používání individuálně připravovaných léčivých přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití“ umožňuje mimo jiného také POVRCHOVOU LÉČBU DERMATÓZ A SLIZNIČNÍCH LÉZÍ.

Tedy lékaři z oborů DERMATOVENEROLOGIE, INFEKČNÍHO LÉKAŘSTVÍ a GERIATRIE vám mohou předepsat „konopí pro léčebné“ použití na elektronický recept a ve vyspělejších lékárnách vám ze sušeného drceného květu s vysokým obsahem THC lékárnice umíchají mast (unguentum), která bude skvěle fungovat na všechny možné neduhy. Samozřejmě je zde velká otázka, jak a který dermatolog, geriatr či lékař infekčního lékařství bude ochoten podstoupit zatím trochu komplikovaný a náročný proces, který se k předpisu konopí pro léčebné využití váže.

Nicméně chci tímto vyzvat každého, kdo se najde v níže uvedeném seznamu a zároveň rád pomůže procesu vysvobození konopí z osidel lži a nenávisti, aby svého lékaře navštívil a o recept ho požádal. Na redakční mail nám prosím pište jakékoliv pozitivní zprávy a hlavně jména těch lékařů, kteří vám ochotně nebo i neochotně vyjdou vstříc, řekněte panu doktorovi, že mu udělám velikou reklamu 🙂

Na co všechno může konopná mast pomoci:

    • Puchýře, mozoly, kuří oka
    • Opruzeniny (intertrigo)
    • Omrzliny, popáleniny
    • Radiodermatititda (po ozařování)
    • Dekubity
    • Poranění kůže, keloidní jizvy
    • Otoky, výrony, modřiny, naraženiny, pohmoždění
    • Opary
    • Hemeroidy
    • Celulitida, strie
    • Akné, Seborhoea (porucha mazových žláz)
    • Zánětlivé změny, plísňová onemocnění
    • Záněty žil, bércové vředy
    • Diabetická noha (mnoho případů záchrany před amputací)
    • Bolesti kloubů (artróza, revmatické změny)
    • Bolesti svalů, svalové křeče
    • Menstruační bolesti
    • Migréna, bolesti hlavy
    • Neuropatické bolesti
    • Atopický ekzém
    • Lupenka (Psoriáza)
    • Růže (Rosacea)
    • Bowenova dermatoza
  • Rakovina kůže (zde lépe silnější prostředek, než jen mast)

Účinky konopí jsou obecně hojivé, protizánětlivé, antivirotické, antimikrobiální a protiplísňové, analgetické, antihistaminové, protikřečové, relaxující.

Způsob užití: Natírejte postižené místo a jeho okolí. Mast jemně vmasírujte a postup opakujte tak často, jak potřebujete. Častější aplikace = vyšší dávky účinných látek. Otevřené rány nejprve opláchněte a desinfikujte a nechte zaschnout. Při chronických otevřených ranách můžete aplikovat i přímo do ran.

Nežádoucí reakce nejsou příliš známy. Zarudnutí a zhoršení příznaků u některých kožních chorob (lupenka, ekzémy) je přechodným jevem a znakem hojivých procesů. Pokud tento projev ovšem přeci jen přetrvává více než tři dny, mast raději dále nepoužívejte.

Může se stát, že na sobě pozitivní účinek nezaznamenáte. Samozřejmě můžete být jedincem z menší skupiny obyvatel, na které konopí funguje málo, nebo vůbec. Další možností je, že vámi užívaný prostředek obsahuje málo těch správných účinných látek (to může být THC, ale také CBD, případně obojí, když je materiál špatně skladován, nebo zpracován).

Samozřejmě nejlépe je, když máte možnost a odvahu si konopnou mast vyrobit sami doma. Postupy na výrobu najdete na internetu v nepřeberném množství. Existují velmi složité návody ale i velmi jednoduché.

SUŠENÍ a SKLADOVÁNÍ

Určitě vždy používejte konopí v „bio“ kvalitě (bez chemických hnojiv a pokud možno také bez obsahu toxických látek a těžkých kovů (pěstování na toxické půdě).

Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu na rostlinách usadil prach, vždy použijte takovou metodu výroby, kde při vaření do směsi přidáváte i vodu. Prach i jiná špína zůstanou ve vodě a účinné látky se rozpustí do tuku.

Rostliny sklízejte klidně raději dříve než později, nemusíte si dělat tolik starostí s přesně vhodnou dobou ke sklizni, toto řešili a řeší ti, kteří užívají konopí rekreačně a chtějí, aby byl v rostlinách dokonale vyvážený poměr CBD a THC (tento poměr se intenzivně mění právě ke konci zrání). Pro vás je hlavně důležité to, aby rostliny nezačaly v podzimním vlhkém počasí plesnivět.

Optimální doba sušení jsou asi 3 měsíce. 5 měsíců je také ještě v pořádku, ovšem někdy lidé nechají rostliny viset až do jara a to už je zbytečné. Při takto dlouhém sušení začnou účinné látky zase mizet. Vždy je lépe sušit materiál ve tmě a chladu.

Pokud pěstujete a sklízíte na mast, nemusíte si dělat starost s obíráním velkých listů a tříděním květových palic. Ušetříte si tím spoustu času a námahy. Celou rostlinu prostě semelte na drť a tuto uskladněte nejlépe do skleněných uzavíratelných lahví.

Po uzavření je ještě několikrát zkontrolujte, jestli materiál neplesniví, pokud ne, takto utěsněný vám ve sklepě (ve tmě a chladu) vydrží i několik let.

Jak ale stále říkám a píšu, raději přebytky darujte do okolí a na jaře zase zasaďte.

ZPRACOVÁNÍ

Jako masťový základ můžete použít jakýkoli tuk: bílou nebo žlutou lékařskou vazelínu, vepřové, kachní, husí, psí sádlo, olivový olej, bambucké máslo, kokosový tuk atd…

Na internetu jsem například našla návod na výrobu „domácí vazelíny“: smícháním 200 ml olivového oleje a 30 g včelího vosku.

Hodně otázek je směřováno na správný POMĚR materálu a masťového základu.

Asi tak, vždy je lépe, když je mast spíše silnější, než slabší. V uvedeném příkladu u tohoto článku je doporučen poměr 100 gramů samotných květů bez listí na 1 litr vazelíny. 100 gramů květu má objem taky 1 litr, tedy objemový poměr je 1:1. Výsledný produkt obsahuje účinné látky třeba v poměru 1:100, je to tedy poměrně dost silný.

Já jsem ve svém návodu na mast uváděla objemový poměr také 1:1, ale zelený materiál byly ze dvou třetin listy a z jedné třetiny květy. Takže poměr účinných látek vycházel menší, řekněme třeba 1:200 – 250, což se mi osobně zdá jako takový všeobecně optimální poměr. Mast bude fungovat i při poměru účinných látek 1:300. Na některé potíže však bude slabá a tak budete muset mazat častěji.

Dáte-li do směsi více listí, bude mast více zelená. Pokud máte k dispozici jenom listí, i tak můžete vyrobit dobrou a účinnou mast, ovšem budete muset mnohem více ždímat, až budete materiál cedit.

Jedna paní mi vyprávěla, že se jí filtrační proces nechtěl dělat, tak celou směs rozmixovala v mixéru, a když si maže nohy, má to vlastně jako peeling. Akorát pak nemůže jít rovnou do postele, ale musí počkat, až zelené smetí opadá. Ale i tohle mazání je velmi funkční 🙂

LOUHOVÁNÍ

Obecně platí, že zahříváním se konopná pryskyřice do základu rozpustí rychleji. Ovšem pokud nasypete do sklenice s olivovým olejem konopné palice a necháte takto stát při pokojové teplotě pár týdnů, výsledný efekt bude stejný.

Promíchávání je užitečné při teplém i studeném zpracování.

Lahev z olivovým olejem, nebo misku z bambuckým máslem a konopným materiálem můžete na několik hodin vložit do vodní lázně a prohřívat kdekoliv mezi 40 a 100 °C.

Pokud máte materiál zaprášený, přidejte do nádoby s tukem a materiálem dostatečné množství vody, můžete ji také několikrát vyměnit, pak můžete nádobu zahřívat přímo na plotně.

Na internetu existuje návod, kde se do papiňáku vloží olivový olej, konopí a voda a nechá se pár hodin vařit pod tlakem. Následně se přefiltruje a vloží do lednice, kde olivový olej ztuhne a voda se snadno vylije.

Materiál můžete také vložit s tukem do pekáče a dát na několik hodin zahřívat do trouby. POZOR, nesmíte směs zahřát na více než 120 °C, jinak se vám začnou odpařovat účinné látky.

Zde pro ilustraci zde uvedu návod na výrobu konopné masti podle neúnavného bojovníka za svobodu konopí, Dušana Dvořáka. Tento návod jsem osobně mnohokrát vyzkoušela, jeho nevýhodou je velmi výrazný zápach při úvodní fázi (smažení), pokud byste to tedy prováděli v panelákovém bytě, připravte se na intenzivní větrání a případné reakce sousedů 😉

Masťový základ: Jako medium použít bílou nebo žlutou lékařskou vazelínu, pro krátkodobou úschovu můžete použít také vnitřní sádlo.

Poměry: Na jeden litr masťového základu použijte 100 gramů květů samičích odrůd, které před zpracováním zahřejete v troubě na 100 °C na 10 minut. Z listů si vařte čaj s medem. Z jednoho litru masťového základu vyrobíte po zpracování s konopím cca 0, 75 – 80 litru masti. Mastnou konopnou drť pak můžete použít na zábaly, výborně se osvědčily pro léčbu různě poraněných a nemocných koňských nohou.

Složení a pomůcky: Zelená sušina konopí, masťový základ, teploměr, podle druhu onemocnění můžete přidat řadu dalších bylin, včelí vosk, propolis apod., 2 větší hrnce, sítko, delší dřevěná vařečka, naběračka se zobáčkem, filtrační pláténko, kelímky, chladná a temná místnost. Mast nejlépe vařit na v dostatečně vysokém hrnci, kvůli riziku zpěnění a vyvaření nepečte v troubě, už vůbec ne v troubě bez nastavení teploty!

Postup výroby masti s lékařskou vazelínou (doba přípravy je cca měsíc)

1) Rozehřejte ve vodní lázni v hrnci lékařskou vazelínu. Ponechte vazelínu v kbelíčku z lékárny, vazelína se rozpustí při teplotě cca 50 °C. Vlijte vazelínu do druhého hrnce. Vložte sušinu konopí. Vařte do zpěnění. Nezapomeňte sledovat a míchat. Nesmí dojít ke spálení!

2) Snižte teplotu a po vychladnutí vlijte do hrnce horkou vodu ve dvojnásobném objemu jako masťový základ (pozor na zpěnění) a dále vařte při teplotě 80 – 90 °C zhruba dvě hodiny.

3) Odstavte z plotny a hrnec dejte do chladné místnosti. Nechte zrát cca týden.

4) Po týdnu vařečkou na několika místech v krajích propíchněte masťový škraloup a vodu vylijte. Nalijte čistou vodu a postup vaření opakujte opět zhruba dvě hodiny.

5) Odstavte z plotny a hrnec dejte s celým obsahem opět na týden až dva do chladné místnosti.

6) Na poslední vaření odlijte vodu z hrnce. Vařte bez vody za průběžného míchání zhruba hodinu. Pozor na zpěnění a spálení! Právě v poslední fázi vaření se přidávají další byliny.

7) Odstavte hrnec z plotny a po mírném vychladnutí přelijte tekoucí mast se zelenou hmotou přes cedník do druhého hrnce, následně přefiltrujte přes plátno. Čistou tekutou mast rozlijte naběračkou do kelímků. Mast z lékařské vazelíny vydrží déle než rok. Uchovávejte v chladu.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Runtz je kalifornský strain ze západního pobřeží vyhledávaný po celém světě, vyniká brzkým dozráváním ve třetím až čtvrtém zářijovém týdnu.
Vaporizace levandule není jen o relaxaci - je to smyslový zážitek, který kombinuje uklidňující vůni s rituálem vapování.
Purple Punch od Barney´s Farm je dalším příkladem špičkové genetiky západního pobřeží z Kalifornie.