Jak přesvědčit muže, aby cvičili jógu? Zejména u nás v Česku na to poslední dobou funguje jeden osvědčený tip. Jmenuje se „pivní jóga“. V Německu i USA se stala Beer yoga rychle vysoce oblíbenou. A dorazila už i k nám.
Pijte s pohybem
Pivní jóga se cvičí ve skupinách, často ve venkovních prostorách a parcích, a většinou k ní potřebujete dvě věci – podložku a lahev oblíbeného piva (nebo raději dvě). Trenér se nejprve zeptá, zda už jste někdy pili pivo, a v tomto veselém duchu se vede zbytek sestavy. Pivní jóga je odlehčující, pozitivní lekce, kterak se napít a nesedět přitom nehybně někde v hospodě, ale udělat i něco prospěšného pro své tělo. Mezi muži je skutečně populární.
Pozdrav pivu
Můžete si přiťuknout se sousedem na jógamatce a začít pozdravem slunci. Tedy pozdravem pivu. Je to totéž jako pozdrav slunci, jen má pivní název. Tak například „barová židle“ je v podstatě pozice bojovníka. A dokonce je tu i pozice „Potřebuju na záchod!“ Ale se samotným pitím počkejte, až vás vyzve trenér.
Láhev mezi vámi
Z počátečních pozic se po krátkém protáhnutí přesunete do párových pozic. Není to nic děsivého, jak to zní. Jde třeba o pozici, kdy si sednete naproti sobě, zvednete nohy a opřete je chodidly o chodidla partnera před sebou a chytíte se rukama. Nohy postupně narovnáváte, kam až to jde. Mezi vámi stojí sklenice s pivem, a když se dostatečně protáhnete, můžete se napít.
U piva se nespí
Sestava neobsahuje pozice vleže, protože při nich se špatně pije. Na závěr se všichni postaví na jednu nohu, druhou pokrčí a opřou chodidlem o stehno a sepnou ruce nad hlavou, na kterou si postaví a rukama přidržují lahev piva (klasicky, bez lahve, se této pozici říká „pozice stromu“). Místo závěrečného „ooom“ zazní „na zdraví“. A nechybí ani lehká meditace nakonec. Posadíte se do tureckého sedu, zavřete oči a mezi prsty chytíte hrdlo lahve. Vnímáte její teplotu, váhu, jak je orosená, jak pivo voní…
Nejde o klasickou jógu
Rozhodně od pivní jógy nemůžete očekávat úplně totéž jako od té klasické. Nečekejte tady prodýchávání ásan nebo hlubokou meditaci, na jakou jsou zvyklí zkušení jogíni. Některé pozice, třeba pozice prkna s pivem v jedné ruce zdvižené, jsou sice skutečně fyzicky náročné, ale původní záměr, díky kterému pivní jóga vznikla, byl přitáhnout ke cvičení také muže, lidi, kteří jen vysedávají a do cvičení moc chuti nemají, a jogíny začátečníky, kteří dosud nepřekonali počáteční ostych.
Pivo pro všechny
Pivní jóga koluje světem již pár let. Původně nápad vznikl v Americe, kde se jóga cvičila v pivovaru a po ní následovala degustace piv. Německá jogínka tuto metodu přetvořila v možnost pít pivo přímo při cvičení a velký hit byl na světě. Z Ameriky se tak rozšířila pivní jóga do Německa a Austrálie a teď i do naší malé země. A jak je vidět, opravdu je oblíbenější mezi muži než všechny jiné typy jógy. Absolventi jógy si pochvalují, že jim cvičení pomohlo překonat stydlivost a zábrany a skutečně si jej užili. Cviky jsou opravdu jednoduché a zvládne je i začátečník. Jen se na konci můžete cítit trochu opojení alkoholem, se žbluňkajícím žaludkem a nutkavou potřebou na malou. Za nová přátelství a nezapomenutelný zážitek to ale stojí!
Foto: istockphoto.com