seedbank -50%
Search
Close this search box.

Pilíře dětské imunity

Dětství je nejkrásnější období v našem životě. A také nejdůležitější. Právě v té době jsou pokládány základní kameny pro celý budoucí život. Jedním z nich je i vývoj imunity, který trvá až do šesti let. Co dělat pro to, aby start do života našich dětí byl bez překážek?

Buďte tolerantní i zásadoví

O tom, jak vychovávat dítě, se vedou dlouhé diskuze, které nikdy nemohou dojít k žádnému univerzálnímu závěru. Každý z nás zkrátka vychovává děti podle svého. A tak, zatímco jedni rodiče jsou spíše volnomyšlenkářští, jiní vyžadují přísný řád. V případě posilování imunity platí obojí, důležité je zejména najít rovnováhu. Vhodně nastavený denní i noční režim je pro dítě zcela zásadní, pomáhá mu orientovat se, vytříbit jednotlivé činnosti a přijmout je jako zvyk. Řád by měl panovat zejména v jídle a spánku (batolata až 13 hodin spánku, předškolní děti až 10 hodin).

Zaveďte si doma příjemné rituály: vyprávění pohádek nebo příběhů před spaním, společné snídaně, procházky před večeří, …

Děti by měly mít dostatek prostoru k tomu poznávat okolní svět, ale také odpočívat, relaxovat a své dojmy a vjemy dostatečně vstřebat. Dobře odpočatý organismus se zároveň stává odolnějším.

Jídlo je zábava

Mlsné jazýčky dětí dokáží někdy rodiče pořádně potrápit. Děti mají své chutě, které preferují, a jiné striktně zavrhují. Snadno se tak může stát, že se jejich jídelníček smrskne na pár oblíbených jídel a rodiče jsou rádi, že dítě sní alespoň něco. To ale není správná cesta a už vůbec ne cesta vedoucí k pevnému zdraví.

Jídlo zásadním způsobem ovlivňuje celý organismus a ten dětský toho potřebuje opravdu spoustu: vitaminy, minerály, proteiny, zdravé tuky i sacharidy.

Sezónní a tuzemská zelenina a ovoce jsou nám blízké a také nám více chutnají. Seznamujte děti se všemi dostupnými druhy a opakujte jim, proč jsou pro ně dobré.

Hrajte si! Příprava zdravých a vyvážených svačinek nezabere mnoho času a i z několika málo ingrediencí vykouzlíte perfektní pokrmy.

Do přípravy jídla zapojte i děti. Budou se cítit slavnostně, když dostanou svou vlastní roli, a jídlo, na jehož přípravě se samy podílely, budou jíst s velkou chutí.

Vypusťte je!

Pobyt na čerstvém vzduchu je prospěšný, ba dokonce nutný. Udržuje děti v dobré fyzické i psychické kondici, pomáhá jim doplňovat zásoby vitaminu D a podporuje jejich imunitu. Kdykoli je to možné, pusťte děti ven – na procházku, na zahrádku, na hřiště, na výlet. Dokonce ani po prodělaném nachlazení není vhodné děti držet dlouho doma. Krátké procházky postupně prodlužujte a uvidíte – děti se báječně otuží.

Nezapomínejte na vhodné oblečení. V chladných měsících máme tendenci své ratolesti balit do co nejteplejších vrstev, to však není správné. Pořiďte dětem raději méně věcí, zato kvalitních a prodyšných. Pevné nepromokavé boty, bavlněný nátělník, prodyšné tričko, fleesová mikina, softshellová bunda a perfektně padnoucí čepička jsou ideální výbavou do sychravých dnů.

S čistotou to nepřehánějte

Udržovat dítě i domov v čistotě je prioritou většiny rodičů. Základní hygienické návyky jsou zcela samozřejmé a je dobré je dětem vštípit už v nejútlejším věku. Nikdy bychom však neměli zacházet do extrémů. Kult sterilního domova, jímž rodiče své děti chrání před jakýmkoli kontaktem s nečistotami, nevěstí nic dobrého. Děti, které neměly šanci setkat se s běžnými nečistotami a také například s běžnými alergeny (prach, pyl, ale i zvířecí srst), mají prokazatelně slabší imunitu a jsou náchylnější ke vzniku alergických reakcí než děti, které v rozumné míře okusí okolní svět „se vším všudy“.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Fair Seeds  -30%
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

V minulém díle jsme si pověděli něco o užitečných tvorů žijících na vašich zahrádkách, kteří redukují nechtěné škůdce. Dnešní díl bude o soudruhové metodě..