seedbank -30%

Pasiáns, solitaire, freeceel – prostě kartičky v mobilu

V minulém čísle jsme si ukázali novou mobilní hru Sudoku Sweeper. Mix klasického Sudoku a Min (Minesweeper) ze starých Windows. Aniž bychom jeli na nějaké nostalgické náladě, dneska se rovněž vrátíme do menu starých Woken a budeme servírovat legendární Solitaire a Freecell.

Právě takto se v Americe vykládání kartiček označuje. Solitaire (solitér = samotář) ovšem původně vznikl ve Francii pod názvem pasiáns, což je francouzské slovo pro trpělivost, kteréžto jste leckdy při hraní potřebovali vrchovatě. „Pasiáns se hraje tak, že se na stůl vykládají karty obrázkem nahoru a podle určitých pravidel se třídí, přesunují, seskupují nebo odebírají,“ tvrdí česká Wikipedie a my s ní musíme souhlasit.

Za nás možná hodně obecný popis tohoto fenoménu, ale právě variabilita v pravidlech nám umožňuje téměř nekonečné možnosti. Ať už budete hrát klasický Freecell nebo Yukon, Pyramid, Golf, Klondike či další z mnoha klonů. Jen dodáme, že karty jsou klasické kanastovky, nebo také pokerové, byť pochopitelně tvořiví Češi vymysleli několik variant i na karty mariášové.

Nemáme důvod vás tlačit k hraní na počítači, mobilu nebo tabletu, takže pokud jste dostali tu správnou náladu trochu si zadumat nad vyloženými listy na svém pracovním stole, směle do toho. Na druhou stranu tato stránka by měla ukázat něco ze světa technologií, tak odkryjeme karty a doporučíme pár aplikací. Konec konců mít pár her, které nám pomohou překlenout těch  několik volných minut na zastávce, je vždycky fajn a výhoda takovýchto je, že většinou ani nepotřebují připojení k internetu, takže si je pohodlně zahrajete i v pražském metru.

Když zadáte hesla Solitaire nebo Freecell do vyhledavače vašeho obchodu (Obchod Play, pokud máte android; App Store, pokud jste na iPhonu nebo iPadu), vyjede vám ohromné množství programů a vy si můžete vybírat s klidem podle designu karet a hrací plochy. Když už jsme ale zmiňovali klasiku z Windows, Microsoft vydal kompilaci Microsoft Solitaire Collection, kde si zahrajete několik variací včetně těch skutečných legend jako Klondike a Freecell.

Kolekce od MS nenabízí jenom hry, ale i denní questy, speciální achievementy nebo statistiky a vůbec je o vás dobře postaráno. Akorát musíme mít Microsoft účet, pokud je to pro vás trabl, věřte, že na vykládání kartiček jsou skutečně desítky slušných aplikací a drtivá většina bude zadarmo, tak není od věci jen tak zkoušet.

Ono co si budeme nalhávat, naprogramovat takovou hru není nic tak extrémně složitého, a proto se objevili vývojáři, kteří se pokusili klasický systém vylepšit. Jedním takovým povedeným pokusem je Solitairica. Pravidla karetní části hry jsou velmi jednouchá, vesměs musíte karty skládat z hracího pole postupně. Vždy o jednu vyšší nebo o jednu nižší. 7-6-7-8-9-10-J-Q-K-A-2 a dále si to asi domyslíte. Karty nemají klasické vzory jako listy, srdce nebo kříže, ale jsou rozděleny podle barev. Zajímavé je, že každou staženou kartou si nabíjíte dané kouzlo. Červený meč vám může kupříkladu odstranit jednu kartu ze hry, fialový vám přidá život a modrý štít brnění. Ve hře totiž nejen musíte vyčistit hrací plán, ale také porazit protivníka, který se většinou dost nemilosrdně pustí do vašeho ukazatele zdraví.

Pokud se vám Solitairica zalíbila, zkuste nejnovější Battlejack. Zde sice zůstáváme u karet, ale z obýváku a pasiánsu se přesuneme do casina a hrát budeme Black Jack. U nás jej známe spíše jako mírně upravené 21 neboli Oko bere. Začínáte s dvěma kartami, vyžádat si můžete další. Pokud trefíte 21, je to skvělé a provedete největší útok. Ano, v Battlejack totiž procházíte světem a bojujete postupně proti nejrůznějším potvorám. Karty mají opět barvičky a podle toho, jaké vám chodí, tak útočí vaše armáda. Ve hře najdete ještě jednotky, kouzla, artefakty a mnoho dalších propriet z velkých her.

Každopádně ať sáhnete po divočejších verzích, které jsme zmínili na konci, nebo zvolíte naprostou klasiku, přejeme příjemné hraní. A ať vám jdou karty!

2 Microsoft Solitaire Collection Freecell1 Battlejack3 Solitairica

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.