Pěstování Capsicum Frutescens – Odrůda Birds Eye Demon
Capsicum Frutescens, které jsem letos rozhodl pěstovat, je odrůda Birds Eye Demon, neboli „Piri Piri“. Jedná se o jeden z nejvíce pěstovaných druhů chilli papriček na světě.
Nejvíce se pěstuje v Asii a na Africkém kontinentu, takže v zemích kde si to bez chilli nedovedou představit. Tato odrůda je velmi vhodná na přípravu ochucených olejů a samozřejmě i do asijské kuchyně.
Klíčení
Započalo na konci února a probíhalo vyzkoušenou metodou, která se mi nejvíce osvědčila. Semínka jsem, tak jako vždy, vložil do předem namočených jiffů ugro a poté jsem je umístil do pařníku. Pařník jsem uložil u topení s otevřenými průduchy a uvnitř jsem udržoval teplotu mezi 25 – 27 °C.
16. březen
Začaly se objevovat první mateční lístky. Pokračoval jsem s rosením, abych udržel jiffy vlhké a
klíčení pokračovalo bez problémů. Po dalších 3 dnech, mělo venku mateční lístky 90 % rostlin. Připravil jsem si substrát „light mix“ a květníky o objemu 1,5 litru a začal jsem sázet.
2. duben
Po rozvinutí prvních pater lístků jsem začal přidávat do zálivky kořenový stimulátor „roots“, abych podpořil rozvoj kořenového systému. Papričky rostou pomaleji, než jsem očekával, mají velikost okolo 20 cm a některé se již začaly větvit.
2. květen
Rostlinky krásně rostou a vypadají zdravě, mají sytou zelenou barvu. Jsou vysoké okolo 40 cm a jsou krásně košaté. Kořenový systém již obsáhl celý květináč, takže musím začít s přesazováním do větších. Používám kulaté plastové květináče o objemu 10 l. Rostliny, které vysadím ven do záhonu, jsem nechal v 1.5l květináčích. Přesazovat do záhonu je budu až v půlce května po tzv. zmrzlících, i když by bylo ideální je přesadit již teď, ale nemůžu si to dovolit kvůli nízkým teplotám v noci.
15. květen
Jelikož jsou na rostlinách již květy, tak je čas přesadit zbylé papričky ven do záhonu, a rostliny, které mám v květináčích, jsem začal přes den dávat na balkón. Na noc je pro jistotu nechám ještě doma, kdyby náhodou klesla noční teplota. Rostliny v záhoně jsem po přesazení pořádně zavlažil, přidal jsem i kořenový stimulátor (pomáhá adaptaci rostliny po přesazení), květový stimulátor a ošetřil prevencí proti škůdcům. Poté jsem k rostlinám nasypal slámu, která pomáhá udržovat teplo v kořenovém balu.
5. červen
Z květů vykukují první plody. Většina rostlin dosáhla velikosti 50 cm a růst se již zastavil. Rostliny hnojím květovým hnojivem (dle tabulky výrobce) a kontroluji, jestli se někde nemnoží mšice. Rostliny nepodepírám a nechávám je „plazit“ se spíše u země. U této odrůdy se mi to osvědčilo, výnos byl pak větší.
20. srpen
Rostliny se hezky červenají a i z dálky je vidět, že většina plodů je již dozrálá. Papričky začnu sklízet jak červené, tak i zelené (mají lehce odlišnou chuť).