Otevřena první konopná poradna Cannabisterapie v Čechách

V plánu je i osvětová Konopná Tour

Pohled světa na konopí se mění. Mění se i jeho přístup k němu. Celosvětová prohibice pomalu končí a politici jí udržují již jen z posledních sil. Co je k tomu vede, je otázka na velmi dlouhou debatu. Jedním z důkazů, že na rozdíl od zákonodárců veřejnost tuto bylinu nevnímá jako nebezpečnou drogu, ale jako účinnou léčivku, může být i nedávné otevření vůbec první konopné poradny Cannabisterapie na našem území.

Tato poradna se sídlem v Mariánských Lázních nabízí své služby každému, kdo má zájem o jakoukoli léčbu konopím. Za jejím vznikem nestojí nikdo jiný, než Jiří Šedý, zvolený ředitel občanských sdružení Sativa-Medical a Sativa-Manufacture. Tyto neziskovky již několik let ve stejném městě provozují Konopnou apatyku a také konopnou farmu a manufakturu.

Důvodem, proč byla tato poradna otevřena, bylo především to, že lékaři o této bylině prakticky nic neví, nerozumí jejím účinkům a nemají tušení, co následuje po jejím užití, například inhalací či v potravě. Z toho důvodu ani nejsou schopni pacientovi adekvátně poradit.

Dalším důležitým důvodem bylo to, že během loňského roku Jirka dostal velké množství žádostí o konzultaci a radu. V okamžiku, kdy jich bylo již příliš, rozhodl se k otevření zmiňované oficiální poradny.

Jen během prvních tří týdnů fungování poradny Cannabisterapie ji bez jakékoli propagace navštívilo 20 lidí.

Rady pacientům poskytuje nejen Jiří, který má s léčebným využitím ohromné zkušenosti, ale také paní magistra Chvojová, která nemocným poradí s úpravou jejich jídelníčku a paní Bc. Všetečková, která je osvícenou ředitelkou sanatoria La Passionaria v Mariánských Lázních, které zmíněnému spolku pomáhá již řadu let prosazovat nové konopné terapie a léčebné postupy v provozech balneoterapie.

O radu či pomoc se na poradnu může obrátit opravdu kdokoli, kdo má o léčbu konopím zájem. V minulosti a současnosti to byli především pacienti bojující například s Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, maminky dětí s diagnostikovanou rakovinou nebo dospělí jedinci s paliativní léčbou.

Nejvíce však šlo o pacienty, kteří mají diagnostikovány nemoci spojené s bolestmi.

Do Konopné apatyky, potažmo do nové poradny přijíždějí nemocní nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Z Polska, Ruska, Německa nebo Švýcarska.

A jakou má poradna Cannabisterapie provozní dobu? Podle slov zakladatele mohou zájemci po vzájemné dohodě a objednávce přijít prakticky kdykoli 😉

S otevřením poradny Cannabisterapie souvisí i plánovaná letní akce, jejíž partnerem bude také časopis ROOTS a pro její záštitu jsem se rozhodl i já osobně.

Celá akce nese pracovní název Konopná Tour 2017 a měla by se konat v průběhu června (datum bude upřesněno). Během ní se účastníci vydají na cestu na kolech (s občasnými přejezdy určitých oblastí vlaky a automobily), od slovensko-ukrajinských hranic k hranicím mezi Českou republikou a Německem.

K pelotonu se může v jakékoli fázi cesty přidat kdokoli, třeba i na koloběžce. Stačí s ostatními ujet pár kilometrů a tím vyjádřit svou podporu.

Start na Slovensku byl zvolen nejen kvůli tamním neuvěřitelně zpátečnickým zákonům, ale také proto, že na Konopnou apatyku se se svými potížemi a dotazy obrací tři až čtyři slovenští pacienti týdně. I u našich východních sousedů totiž mají o léčbu konopím velký zájem, nicméně získat adekvátní informace z důvěryhodného zdroje pro ně může být velmi obtížné.

Přesná trasa zatím není určena a své návrhy, v jakém městě se zastavit, můžete posílat i vy, a to na e-mailovou adresu info@sativa-medical.cz.

Jedním z cílů této cesty je propagace a osvěta léčby konopím (na jednotlivých zastávkách se budou konat konopné workshopy) a samozřejmě také jeho legalizace. Svou účast přislíbilo i několik pacientů, kteří se již konopím léčili, nebo stále léčí a ti se ve vybraných městech se zájemci podělí o své praktické zkušenosti.

Velmi důležitý je také záměr získat dostatek finančních prostředků na podporu pomoci nemocným, kterým by mohlo konopí pomoci, ale nemají na to dostatek finančních prostředků.

A jako poslední zmíním ještě jeden bohulibý a jistě potřebný cíl. Tím je sjednotit názory a jednotlivé kroky mezi různými aktivisty a organizacemi, jako je například naše Svobodná příroda vydávající časopis ROOTS, Legalizace.cz, Pirátská strana, Zelení a tak dál.

V současné chvíli se dolaďuje přesnější kostra celé Konopné Tour a také se hledají případní sponzoři, kteří by pomohli s pokrytím základních nákladů, které se ale budou odhadem pohybovat jen kolem 20.000 korun, což není nijak závratná částka.

A kdo ví, třeba se letošní rok stane prvním v nové tradici.

Bližší a aktualizované informace naleznete na Facebookových stránkách, kde stačí do vyhledávání zadat název Konopná Tour 2017.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.