Opepřené zasedání Komise pro narkotika a drogy

Jako každý rok, tak i letos se do Vídně sjedou zástupci zemí z celého světa (nebo alespoň těch, které přiznávají problém s drogami a mají tendenci jej řešit), aby společně ve dnech 12. 3. – 16. 3. 2018 zasedli v rámci jednání Komise pro narkotika a drogy (CND) pod hlavičkou Organizace spojených národů (OSN).

Každoročně se ve Vídni v tomto období akumulují i aktivisti a zástupci občanské veřejnosti, kterým není budoucnost drogové politiky lhostejná a kteří se snaží aktivně zapojovat do politického dění. Na půdě OSN lobují za mírnější restrikce, opakovaně navrhují naprosto ignorovanou regulaci a argumentují (nejen) proti tendencím neuznávání filozofie harm reduction* a proklamování „demand reduction“ (v praxi znamená posílení represe). Otázkou je, zdali jsou jejich hlasy vůbec vnímány, natož vyslyšeny.

Mezinárodní (proti)drogová politika se nachází ve velmi rozporuplné a znepokojující pozici. Na jedné straně jsou země jako Česká republika, Portugalsko, Kanada, Uruguay či Holandsko, které již pochopily, že represe není cesta, a do své národní drogové politiky implementovaly mírnější přístupy zaměřené primárně na veřejné zdraví, podporující filozofii harm reduction a liberálnější nastavení zákonů. Není divu, odborníci již prokázali, že závislost je bio-psycho-sociálně-spirituální problém, a tedy že kriminalizace jedinců je přístupem, který společnosti škodí – a jednotlivcům také nepomáhá. Jenže veřejnost ani jednotlivé vlády tento fakt ve valné většině zatím nepřijaly. Uživatelé jsou stále stigmatizování a kriminalizováni ve většině zemí světa a namísto pomocné ruky jsou posíláni do vězení, místa, kde „seženete všechno“. A to je ta druhá stránka věci. Země, jež nevidí nic jiného než „problém“, který řeší represí. V zemích jako Filipíny či Indonésie jsou tresty smrti za „zločiny spojené s drogami“ na denním pořádku. Např. na Filipínách, kde mají policisté povolení zabíjet lidi pouze s podezřením na obchodování s nelegálními látkami, bylo od tohoto nařízení (cca 2 roky od nástupu prezidenta Duterteho do funkce) bez soudu zavražděno přes 12 000 lidí.

A teď si představte, jak asi vypadají jednání těchto dvou protipólných stran, které musí za každou cenu dosáhnout konsenzu. Představit si to můžeme asi jako nejvyšší level slovíčkaření podtrhnutý chladnou diplomacií. Děje se za zavřenými dveřmi, avšak procesu vytváření a upravování odstavců ve výchozím dokumentu je možné přihlížet.

Souběžně v hlavním plénu probíhá „čtení statementů“ – vyjádření postojů zemí k tématu. Zde má přístup i občanská veřejnost a může se přihlásit o slovo.

Bizarní je v hlavním plénu pozorovat, kdy tleskají jednotlivé vlády sobě navzájem (při zmínkách represe) a kdy jásá občanská veřejnost (liberální přístupy a harm reduction), což obecně není moc často. Rozhodně se však jejich nadšení nesetkává.

LETOS POPRVÉ

V roce 2016 proběhlo v New Yorku zasedání UNGASS (speciální zasedání valného shromáždění OSN o drogách), jehož výsledkem bylo velké zklamání mezi občanskou veřejností, která doufala v radikálnější změnu, kterou zasedání takového rozsahu umožňovalo. Dozvuky tohoto zklamání byly velmi citelné ještě na zasedání CND v roce 2017, kterého se mnozí aktivističtí pardálové ani nezúčastnili. Uvědomění, že větší změna na poli mezinárodní
drogové politiky pravděpodobně neproběhne dalších deset let (kdy by se měl konat další UNGASS), vedlo k rozhodnutí, že je na čase projevit občanskou nespokojenost s procesy, které vytvářejí, upravují a korigují zákon o drogách.

A tak vznikl nápad uspořádat demonstraci, jež se transformovala ve veřejné shromáždění, tzv. „rally“. Datum padlo na neděli 11. března 2018, den před zahájením samotného zasedání CND, a jako prostor se zvolil Votivpark. „Naším cílem je informovat, vzdělávat a sjednocovat. Společně jsme silní. Společně můžeme něco změnit,“ uvádí organizátoři. Jejich motto je jasné: „Oni mluví, my umíráme.“

„Usilujeme o to, aby celá společnost měla přístup k adekvátním a na důkazech postaveným
informacím a aby měla možnost se k situaci vyjádřit. Využili jsme této příležitosti, s přesvědčením, že nejúčinnější nástroj v našich rukou, abychom dosáhli i na zastánce prohibice, je přímý aktivismus, v tomto případě konkrétně veřejná rally podpořená naší mezinárodní rodinou reformního hnutí. Doufáme, že tyto aktivity posílí globální výzvu a volání po okamžité naprosto nezbytné změně v přístupu k drogám a závislostem, mířenou na úředníky a technokraty,“ vyjádřil se jeden z aktivních článků demonstrace Murtaza Majeed.

Organizátoři vyzývají všechny podporovatele liberálnějších přístupů, aby se přidali a podpořili jedinečnou událost svou přítomností a hlasem. Navíc, provokativní nedělní program v podobě prohlášení některých figur drogové politiky není všechno, co by takový výlet mohl nabídnout. Na sobotu přichystala organizace Studenti pro citlivou drogovou politiku (SSDP) jednodenní bezplatnou konferenci, na které vystoupí mj. Natalie Ginsberg, M.A., manažerka drogové politiky MAPS (Multidisciplinární organizace psychedelických studií), Dr. Larissa Maier, bývalá konzultantka OSN, vedoucí belgického policejního okrsku Peter Muyshondt a další.

Organizátor konference Jake Agliata sdělil: „Těšíme se na to, že sjednotíme některé z nejbystřejších mladých lidí v Evropě, abychom diskutovali o tom, jak my, jako mladí lidé, zajistíme, že drogová politika už nebude hrozbou našemu blahobytu anebo překážkou pro naši budoucnost. V Organizaci spojených národů jsou mladí lidé často povzbuzováni k tomu, aby byli viděni, a přitom nejsou slyšeni. Věříme, že toto shromáždění umožní mladým lidem, aby se více angažovali a upozorňovali na nedostatek jejich hlasů na zasedání CND.”

Zájemci naleznou více informací o konferenci na stránkách ssdp.org anebo FB události s názvem Youth Convening on Reasonable Drug Strategies.

Z pohledu účastnice dvou předchozích zasedání CND i UNGASSu samotného a aktivistky na poli drogové politiky si dovolím konstatovat, že frustrace občanské veřejnosti, zástupců neziskových organizací, kteří pracují v přímém kontaktu s uživateli drog, a tedy situaci hodnotí zevnitř, pomalu dosahuje limitu únosnosti.

Zapojte se do dění na mezinárodním poli drogové politiky i VY a podpořte aktivisty obhajující lidská práva, veřejné zdraví i demokracii.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.