Seedbank – bigpackz za 990,- 800x100
Search
Close this search box.

Odtahový ventilátor s EC motorem

V poslední době se na trhu čím dál více objevují ventilátory poháněné EC motory, které přináší několik nových výhod oproti starším modelům. Tato technologie je již natolik vyspělá, že má rozhodně smysl věnovat jí pozornost. Obzvlášť pro použití ve vzduchotechnice vašeho pěstebního systému, kde nemá konkurenci. Proto jsme si pro vás připravili článek, ve kterém se blíže podíváme na nesporné výhody a využití této technologie při pěstování.

Inovativní ventilátory s EC motory, jejichž funkci si později rozebereme, nabízí vyšší účinnost při nižších otáčkách a tišší provoz. Tudíž mají výrazně nižší spotřebu elektrické energie a podstatně delší životnost, než je tomu u klasických AC motorů.

Tento případ můžeme porovnat se situací vyvíjející se kolem pěstebního osvětlení. Pořizovací ceny led systémů jsou o něco vyšší oproti původním výbojkám. Není tomu tak dávno, co byli lidé vůči této technologii skeptičtí a nechtěli do ní dávat takové peníze. Dnes už je ale zcela jasné, že investovat do vyššího výkonu, nižší spotřeby a delší životnosti má rozhodně smysl. Každý si tak v dnešní době už jednoduše spočítá, jak rychle se mu investice do takové technologie vrátí, a že je z dlouhodobého hlediska ve finále ještě levnější. U inovativních ventilátorů s EC motorem tomu není jinak.

Správné a stabilní klima je jeden ze základních faktorů ovlivňujících vývoj rostlin, a tudíž i kvalitu finálního produktu. Klima ve vnitřních pěstebních prostorách je přímo závislé na kvalitní vzduchotechnice. Proto je důležité věnovat jí pozornost, a to nejen správnému nastavení, ale i různým parametrům při jejím výběru.

Průtok vzduchu v m3/h už dávno není jediné co u takového vybavení řešíme. V nabídce je nejen nový druh motoru, ale i různé odhlučnění, regulace otáček a senzory hlídající teplotu a vlhkost, které nám při správném nastavení zjednodušují složitou kontrolu klimatu.

Porovnání ventilátorů EC a AC

Na začátek si jednoduše porovnáme technické rozdíly mezi AC a EC motory. Každý takový motor má dva důležité prvky, na kterých závisí jeho provoz. Těmi jsou stator a rotor. Stator vytváří elektromagnetické pole, které hýbe rotorem. Technologie, která řídí tuto základní funkci, ovlivňuje všechny podstatné vlastnosti takového ventilátoru, a proto je důležité jí věnovat pozornost.

AC ventilátory

U klasických AC motorů je napětí přímo ze zdroje používáno k napájení elektromagnetického pole statoru, které působí na pole rotoru a roztáčí tak lopatky. Funkce těchto motorů je závislá na vyšších otáčkách magnetického pole než jsou mechanické otáčky rotoru. Tudíž spotřebovává větší množství energie s nižší účinností.

Plynulá” integrovaná regulace otáček AC ventilátoru vypadá reálně tak, že do něj teče pořád plné napětí, jen se různě spíná elektromagnetické pole. Tudíž jeho spotřeba energie neklesá úměrně s otáčkami a nevyužité napětí se navíc projevuje hučením a bzučením při nižších rychlostech. Takováto regulace AC motorů navíc ještě snižuje jejich životnost, která je i za standardního chodu zatížena vyšší teplotou z neefektivně využité energie.

EC ventilátory

Funkce EC motorů spočívá v tom, že je elektronicky řízená rychlost magnetického pole statoru v závislosti na poloze rotoru. Točí se tak stejnou rychlostí a dochází k výrazně lepšímu využití spotřebovávaného napětí. Kvůli tomu se nepřehřívají a je u nich standardní dlouholetá životnost bez poruch nebo ztráty výkonu. Nepotřebují ani tzv. rozběhový proud jako je tomu u AC motorů. Regulace takového ventilátoru je plně plynulá a tichá s příslušnou efektivitou a spotřebou energie v celém rozsahu 0 – 100 %. Je tak nejvhodnější pro použití jako odtahový ventilátor s případnou přesnou regulací výkonu na základě požadované teploty, vlhkosti nebo části denního cyklu.

Při vývoji těchto ventilátorů nové generace si výrobci dali záležet jak na výběru použitých materiálů, tak i na inovativním návrhu konstrukce postaveném na dosavadních zkušenostech. Ve většině těchto technologií jsou tak již zahrnuty nejmodernější poznatky a zkušenosti z oblasti vzduchotechniky.

Například potrubní ventilátory značky Sturm jsou velmi robustní konstrukce z tvrzeného plastu, který svou kvalitou a strukturou připomíná kov. Jsou tak velmi odolné a nabízí tišší chod i na plný výkon oproti starším typům. Jejich model STURM SPEC-T je ještě navíc vybaven automatickým řízením výkonu na základě požadované vlhkosti a teploty. Rostliny milují konstantní teplotu v ideálním pásmu. Tato autoregulace vám pomůže udržet stabilní klima i v horkých letních dnech, kdy jsou časté výkyvy teplot v bytech z důvodu silného slunečního záření. Nastavíte si tak minimální otáčky potřebné pro základní výměnu vzduchu kvůli hladině CO2 ve vašem systému a požadovanou teplotu a vlhkost, kterou má ventilátor udržovat. Ten pak při silných výkyvech vnější teploty plynule zvyšuje své otáčky pro udržení nastavených hodnot a udržuje tak konstantní klima.

Shrnutí

Když si jednoduše porovnáme starou a novou technologii, jako jediná “nevýhoda” u EC ventilátorů nám vyplyne o něco vyšší pořizovací cena. Tu nám ale snadno vykompenzuje dlouhá životnost a výrazně efektivnější spotřeba elektřiny, která nám reálně vrátí peníze do kapsy. EC ventilátor s tichou plynulou regulací a automatickým hlídáním teploty a vlhkosti, je tak jednoznačně nejlepší volbou pro řízení kvality vzduchu v pěstebním systému.

Vzoreček na výpočet zaplacení investice do EC ventilátoru jeho provozem:

P1 – cena EC

P2 – cena AC

S1 – spotřeba EC (v kw/h)

S2 – spotřeba AC (v kw/h)

E – cena za elektřinu (za kwh) – v dnešní době průměr 10,-

T – čas

Pro uvedení příkladu budeme porovnávat klasický AC ventilátor s regulací otáček a termostatem za cenu zhruba 3000,- s ventilátorem Sturm SPEC-T s regulací, termostatem a vlhkoměrem ve stejném výkonu za 5000,-. Oba ventilátory mají na maximální výkon spotřebu kolem 60 W. Budeme počítat s úpravou otáček zhruba na polovinu a rozdílem spotřeby mezi ventilátory o 50 % na levé straně a o 100 % na pravé straně tabulky. Průměrná cena za elektřinu je 10,- za kwh. EC tak bude mít na této rychlosti otáček v prvním případě příkon 30 W a AC 45 W. Ve druhém je to EC 30 W a AC 60 W.

Kdy se zaplatí rozdíl cen ventilátorůKdy se zaplatí rozdíl cen ventilátorů
$$P1-P2 = (S2 - S1) \cdot E \cdot 24 \cdot T$$$$P1-P2 = (S2 - S1) \cdot E \cdot 24 \cdot T$$
$$5000 - 3000 = (0,025 - 0,03) \cdot 10 \cdot 24 \cdot T$$$$5000 - 3000 = (0,06 - 0,03) \cdot 10 \cdot 24 \cdot T$$
$$2000 = 3,6\cdot T$$$$2000 = 7,2\cdot T$$
$$ T = 556\space dní/365 = 1,5\space roku $$$$ T = 278\space dní/365 = 0,76\space roku $$
Kdy mi úspora za elektřinu zaplatí celý ventilátorKdy mi úspora za elektřinu zaplatí celý ventilátor
$$T = {{P1} \over (S2 - S1)\cdot E \cdot 24}$$$$T = {{P1} \over (S2 - S1)\cdot E \cdot 24}$$
$$T = {5000 \over 3,6}$$$$T = {5000 \over 7.2}$$
$$T = 1388\space dní / 365 = 3,8\space let $$$$T = 694\space dní / 365 = 1.9\space let $$

Jak můžeme vidět v tabulce, nejdéle se nám vyšší investice vrátí za 1,5 roku provozu a za necelé 4 roky se úsporou energie kompletně zaplatí celý EC ventilátor. To už je doba, kdy AC průměrně ztrácí na efektivitě, nebo dokonce začínají odcházet. EC se nám za tuto dobu zaplatí, a ještě nám bude dlouho sloužit bez ztráty výkonu.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

GROWCITY - F1 sleva 400x400
GROWCITY - F1 sleva 400x400

Další články:

Nepřehlédněte: