Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Mučenka (Passiflora)

Kristova koruna

Exotická Mučenka – Kristova koruna je podle misionářů symbolem připomínajícím umučení Krista a podle toho vznikl její latinský název Passiflora, složený ze slov passio, což znamená utrpení a flos znamenající květ. Tato liána je považována za rostlinu s barevně i tvarově nejhezčími současně i nejzajímavějšími květy.

V dřívějších dobách viděli misionáři v deseti okvětních lístcích připomínku deseti apoštolů, pakorunka zdobící květ jim připomínala trnovou korunu a tři pestíky vnímali jako tři hřebíky, kterými byl Kristus ukřižován. Symbol Kristovy koruny, u nás známý jako Mučenka, je rod vytrvalých, obvykle popínavých rostlin, ale i keřů spadajících do čeledi mučenkovitých. Celý rod zahrnuje asi 520 druhů rostlin.

Nejznámější Mučenkou je asi Mučenka jedlá (P. edulis), která se pěstuje hlavně pro své bobulovité plody maracuja a to zejména v karibské oblasti a jižní Africe ve žluté a tmavé variantě. V poslední době se v zahradnictvích rozmohly ve velkém různé okrasné kultivary vzniklé křížením původních botanických druhů.

Mučenky jsou ale nejen okrasné rostliny, ale jsou využívány i v potravinářském průmyslu a medicíně. Nejpopulárnější jsou jedlé plody Mučenek jako maracuja (P. edulis) anebo granadila (P. lingualis). Mezi další jedlé druhy patří P. alata, P. quadrangularis, P. laurifolia, známá také jako vodní citrón, či P. maliformis, jejíž jedno z lidových označení lze přeložit jako „sladká tykev“. Pokud dostanete chuť vyzkoušet jedlé plody Mučenky, můžete se porozhlédnout v obchodech po vínových nebo fialových kulatých plodech. Když narazíte na plody, které vypadají mírně vysušeně, nenechte se zmást jejich nevábným vzhledem, jelikož právě takové plody mají nejsilnější slupku, která uvnitř ukrývá dutinu naplněnou šťavnatou oranžovou dužinu se semínky. Lahodná dužina je též chráněna silnou vrstvou a jsou v ní uchycena drobná černá semena. Koneckonců zrovna u těchto plodů je jejich konzumace naprosto nezávadná.

Aromatické plody bývají zpracovávány do různých šťáv, džemů či marmelád a často se vyskytují i ve směsi s ostatními druhy ovoce, například v multivitaminech. Plody Mučenky si můžeme vychutnat také v ovocných jogurtech a podobně. Dále jsou využívány i jako chuťová korigens. Mimo jiné jsou pro své analgetické, sedativní a spasmolytické účinky používány do léčiv, jako například kombinované fytofarmakum Novo-passit využívané k léčbě neurotických příznaků.

Převážná většina druhů Mučenky je původem z Jižní a Severní Ameriky, z Asie či Austrálie. V současnosti je pěstována zejména v USA na Floridě a v Guatemale. Planě se s Mučenkou setkáme v oblastech jižní Evropy, kde je pěstována převážně jako okrasná rostlina. Mučenku modrou přivezli v barokní době do Evropy misionáři a teprve poté se začala rozšiřovat jako pokojová bylina, v Itálii a ve Francii se setkáte s jejím přirozeným výskytem a ve Španělsku běžně zplaňuje.

Mučenky se vyznačují převážně nápaditými pravidelnými květy neobvyklých tvarů i barev, kdy třeba P. racemosa vytváří hrozny složené z červených poupat, která jednotlivě a postupně rozkvétají asi do 10 cm velkých jasně červených květů. Zatímco se vyskytují i květy zcela nenápadné jako u P. suberosa, kde má rostlina nanejvýš 2 cm velké květy zelené barvy. Květy Mučenky vyrůstají z paždí listů a kvetou zejména jen jeden den. Počet květů, kterými je rostlina zkrášlována, velmi závisí na tom, jak se rostlině daří a v ideálních podmínkách pro růst není překvapením, když z paždí listů vykouknou hned dva nebo dokonce čtyři květy. Svá poupata je rostlina schopna vytvářet i na úponcích, kterými se přichycuje k opoře.

Rod Mučenky jsou rychle rostoucí byliny, které se upevňují zejména pomocí opěrných konstrukcí. Ke svému zdárnému růstu vyžadují světlé, dobře větrané a teplé místo. Přes léto budou spokojeny s teplotami vyššími než 20 °C a přes zimní období by neměla teplota v okolí dlouhodobě klesnout pod 10 °C. Rostliny lze libovolně řezat a tvarovat. Tyto tropické a subtropické liány dorůstající až 50 m mají vlastní osobité plody, které jsou vzhledově velmi variabilní a jejich rozměry se pohybují od velikosti třešně až po velikost kokosového ořechu. Co se týká jejich barvy, jsou zde prezentovány všechny odstíny od žluté po černou.

Slupka plodů bývá zprvu tenká a uchovává šťavnatou, voňavou a sladkokyselou dužinu (arilus), kterou prakticky nelze zcela oddělit od černých hladkých drobných semínek. Mučenka jakožto posvátná bylina jihoamerických Indiánů je používána již od dávných časů mnoha předchůdci dnešních přírodních léčitelů. Tradičně byla využívána celá rostlina a její užívání údajně podporovalo lidskou fantazii.

Z byliny jsou zpracovávány její nadzemní vrcholové části, tj. květ s natí a sbírají se v období květu od července do září. Droga se suší ideálně ve stínu anebo v sušárně teplotami 40 – 45 °C. Mučenka obsahuje léčivé látky jako flavonoidy, gynokardin, cukry (rafinosa a glukosa) a steroly. Z nadzemních částí se vyrábí celá řada alopatických přípravků tradičně využívaných k symptomatické léčbě neurotických stavů u dospělých i dětí a u osob se srdečními poruchami v důsledku podráždění.

Tradiční využití v lidovém léčitelství u Mučenky vychází jen z empirických zkušeností Američanů, kteří ji používali jako květ na uklidnění. Hojně se vyskytovala ve státech od Virginia po Floridu a na západ od Texasu, kde byla také akceptována a následně schválena pro potravinářské použití, přičemž kvetoucí vrchní části P. incarnata byly obsaženy ve čtvrtém (1916) a pátém vydání (1926) US National Formulary.

Mučenka disponuje zklidňujícím a sedativním účinkem, zlepšuje a prohlubuje spánek, navrací duševní rovnováhu a uvolňuje hladké svalstvo. Napomáhá při tendencích k nespavosti, neklidu, nervóznímu bušení srdce, bolení hlavy, hysterii a k potížím s bolestivou menstruací. Slouží rovněž i ke zmírnění gastrointestinálních obtíží nervového původu a využít ji můžete i při žaludečních a střevních obtížích. Dále při migréně, křečovitém astmatu a pocitech strachu, jelikož je Mučenka ideální denní sedativum, které netlumí pozornost a soustředěnost.

Zevně je bylina používána v koupelových směsích pro uklidnění a relaxaci psychiky i pokožky. Napomáhá také při léčbě hemoroidů, kožních vředů a různých zánětů kůže. Je tu možnost ještě jednoho využití usušených listů Mučenky a to jako náhrada tabáku přinášející slabé (ale velmi relaxující) euforické účinky pro ty, jež se rozhodli přestat kouřit. Může napomoct i s překonáváním závislosti na tvrdých drogách.

Věřím, že tento symbol Kristova utrpení vám žádná utrpení nepřinese, ale naopak může obohatit svojí krásou vaše okolí, polaskat svojí šťavnatostí vaše chuťové pohárky a v neposlední řadě může být věrným pomocníkem na různé zdravotní neduhy.       

<<streamers>>

Mučenka disponuje zklidňujícím a sedativním účinkem, zlepšuje a prohlubuje spánek, navrací duševní rovnováhu a uvolňuje hladké svalstvo

Tradiční využití v lidovém léčitelství u Mučenky vychází jen z empirických zkušeností Američanů

<<photos>>

<<mucenka.jpg>>Neobvyklý květ Mučenky

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Runtz je kalifornský strain ze západního pobřeží vyhledávaný po celém světě, vyniká brzkým dozráváním ve třetím až čtvrtém zářijovém týdnu.
Vaporizace levandule není jen o relaxaci - je to smyslový zážitek, který kombinuje uklidňující vůni s rituálem vapování.
Purple Punch od Barney´s Farm je dalším příkladem špičkové genetiky západního pobřeží z Kalifornie.