Search
Close this search box.

Měsíc v ekologii – únor 2023

Tentokrát nejdřív uvedu tři kratší zprávy z Česka: o soudu v kauze Bečva, o zrušení plánu na kanál Odra-Labe-Dunaj a o projektu využívajícím solární energii pro napájení mobilních vysílačů. Ve čtvrté zprávě se budu věnovat velké ekologické havárii v USA, při níž unikly nebezpečné látky. Apokalyptické obrázky mohutného černého dýmu z hořících chemikálií obletěly celý svět.

1) Bečva

Na konci ledna začal soud v kauze řeky Bečvy. Státní zastupitelství obžalovalo ředitele společnosti Energoaqua Oldřicha Havelku, ten obvinění popírá. Za pravdu mu zatím dávají všichni svědci z řad rybářů i dalších. Naopak se zde ukazuje série pochybení ze strany státních orgánů, např. ztracení vzorků vody. Pokud bude Havelka uznán vinným, hrozí mu kromě finančního postihu až pět let vězení a společnosti zákaz činnosti. Společnost pracuje s kyanidy, ty ale podle svědectví Bečvu neotrávily. Druhá podezřelá společnost, Deza z holdingu Agrofert, vůbec obžalovaná nebyla. Soud dosud neskončil.

2) Odra-Labe-Dunaj

Projekt kanálu Odra-Labe-Dunaj, který měl propojit tři velké evropské řeky, skončil – vláda zrušila územní ochranu pro stavbu. Projekt se připravoval více než dvacet let, jeho největším zastáncem byl končící prezident Miloš Zeman.
Podle kritiků by projekt nebyl ekonomicky rentabilní, navíc by narušil ekosystémy i vodní režim krajiny a poškodil biologickou rozmanitost. Radost nyní mají obecní samosprávy, kterým rozhodnutí odblokovalo pozemky pro další využití. Aktuální zůstala pouze část projektu, splavnění Labe k Pardubicím a Vltavy k Českým Budějovicím.

3) mobilní vysílače

Společnost Vantage Towers, která provozuje 83 000 telekomunikačních základnových stanic v deseti zemích a dlouhodobě se snaží podporovat ekologické projekty a zelenou energii, se dohodla s firmou Vodafone na postavení solárních panelů, které budou napájet asi desetinu provozovaných vysílačů v ČR, i s bateriovými úložišti. Současně vysílače modernizuje a zefektivní využití energie. Mimo ekologických dopadů tím chce zvýšit nezávislost a odolnost telekomunikační infrastruktury.

3. února, USA

U městečka East Palestine ve státě Ohio vykolejil nákladní vlak. Kvůli úniku jedovatého vinylchloridu, benzenu a butylakrylátu byli evakuováni obyvatelé nejbližších domů a později hasiči přistoupili k řízenému zapálení chemikálií, u kterých hrozilo nebezpečí výbuchu. Po šesti dnech, když měření neprokázalo přítomnost látek v okolí, se mohli lidé opět vrátit.

Tím ale událost uzavřená nebyla. I přes to, že oficiálně je okolí čisté a při havárii zemřela jen některá zvířata a ryby, bojí se místní lidé o zdraví a pijí pouze balenou vodu. Úřady i aktivisté se snaží vyšetřit důvody havárie a dosáhnout změn, tedy přísnějších předpisů a lepších bezpečnostních opatření. Podle dosavadních závěrů se totiž problémy vedoucí k havárii ukazují jako systémové. Jasné zatím je, že škody bude muset nahradit přepravní společnost, Norfolk Southern.

Debata se nyní posouvá k politickým konspiracím. Příznivci D. Trumpa a hnutí MAGA mluví o tom, že Bidenova administrativa zcela zapomněla na „obyčejné bílé Američany“, dokonce že havárie byla součástí „tažení proti bělochům“. Jde zřejmě o reakci na požadavek „klimatické spravedlnosti“ pro chudé a barevné regiony, které dosud změnami klimatu a špatným stavem životního prostředí trpěly nejvíc. Nebo také o pokus zastřít postup Trumpovy administrativy, která zrušila některé bezpečnostní prvky vlakové nákladní dopravy.

K zamyšlení je i samotný vinylchlorid, jedovatý plyn s prudce rakovinotvornými účinky, jehož polymerací a přidáním dalších látek (stabilizátorů, změkčovadel) vzniká PVC. Jako změkčovadla se používají další toxické látky, ftaláty, o jejichž omezení se jedná. Zatím platí jejich zákaz pouze pro dětské hračky. O jedovatosti složek PVC chemický průmysl dlouho lhal (viz např. film Trade Secrets: A Moyers Report z roku 2001). V ČR s vinylchloridem pracuje chemička Spolana přímo na břehu Labe. Není na čase, ve světle těchto informací a s vědomím rizika dalších havárií i dlouhodobých účinků na lidský organismus, přehodnotit použití PVC v našem životě?

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

"Hele, kámo, dneska nikam nejdu, není mi vůbec OK, Asi chřipka," Jak často tuhle větu slýcháte? Já v období chřipek, viróz a nachlazení až podezřele častokrát. Rozeznáte,...
Skořicovník čínský je statný tropický strom, patřící do čeledi Lauraceae (vavřínovité). Dorůstá výšky až 10 metrů. Může být pěstován i jako keř...