Skupina kanadských vědců zveřejnila studii, v níž uvádí, že marihuana může zpříjemnit poslech hudby, a došla k závěru, že zážitek z poslechu může být ve srovnání s poslechem za střízliva celkově lepší po užití marihuany.
Výzkum poukazuje na hluboké, avšak individuální účinky konopí na sluchové zážitky u zkušených rekreačních uživatelů konopí.
“Tato studie poskytuje rámec pro pochopení složitých interakcí mezi konopím, sluchem a hudebními zážitky,” uvádí se ve zprávě.
Podle vlastních zkušeností účastníci vykazovali “výrazně vyšší míru vstřebávání hudby ve stavu „zhulenosti“… ve srovnání se střízlivým stavem.
Marihuana a hudba
Účastníci uvedli, že zvýšená emoční citlivost měla hluboký vliv na jejich sluchové prožitky během kouření marihuany.
Z respondentů průzkumu 50 % uvedlo lepší citlivost sluchu po užití konopí ve srovnání se střízlivým stavem, 18 % uvedlo horší citlivost sluchu a 32 % neuvedlo žádný rozdíl. Samostatná otázka zjistila, že 60 procent účastníků mělo pocit, že marihuana ovlivňuje jejich sluch obecně.

Poslech hudby byl také nejčastěji volenou činností, kterou lidé uvedli, že provozují, když jsou pod vlivem, a to ve 45 procentech případů, ve srovnání se sledováním videí (38 procent), podcastů (9 procent), tichem (4 procenta), rozhlasovými relacemi (2 procenta) nebo jinými činnostmi (2 procenta).
Výzkumníci však zjistili, že neexistuje žádný významný rozdíl v tom, jaké hudební žánry lidé poslouchají, když jsou pod vlivem ve srovnání se střízlivými.
Velkou část práce tvoří kvalitativní odpovědi a výňatky z rozhovorů s 15 účastníky, kteří “uváděli změny v kognitivním zpracování, přičemž zaznamenali změněnou pozornost, vstřebávání, interpretaci textů, paměť a kritickou analýzu,” napsali autoři.
“Když nejsem zhulený, prostě nevěnuji hudbě dostatečnou pozornost, je to jako… šum v pozadí,” řekl jeden z účastníků. “Ve srovnání s tím, když jsem pod vlivem… je to jako by to byla jediná věc, na kterou se soustředím.”
Zatímco účastníci běžně uváděli, že pod vlivem drogy věnují větší pozornost sluchovým podnětům, někteří uvedli, že marihuana “občas způsobuje potíže s dělením pozornosti, zejména ve zvukově nadměrně stimulujícím prostředí”.
Změnilo se také zvukové vnímání, přičemž účastníci “často” uváděli odchylky, jako je “zvýšená citlivost sluchu, nové zvukové perspektivy a změny v audiovizuálním vnímání, rytmu a načasování”.
Účastníci také uváděli “pocity pohlcení nebo ponoření se do hudby, které se během hraní zintenzivnily,” uvádí se ve studii.
“Když jsem střízlivý, neposlouchám jen hudbu a nedělám nic jiného,” řekl jeden z nich. “Ale když jsem sjetý, rozhodně si můžu na chvíli lehnout a poslouchat hudbu.”
Účastníci také uváděli, že poslouchají hudbu s jiným přístupem nebo otevřeností, která není typická pro jejich střízlivé poslechové návyky.
Často také uváděli, že jim známé písně často zněly nově nebo jinak, nebo že lépe rozuměli textům či si je vykládali jinak, než když byli střízliví.
Jednotlivci také uvedli, že marihuana a hudba společně zvyšují paměťové vzpomínky a vyvolávají vzpomínky na minulost, které mohou být jak pozitivní, tak negativní.
Kromě toho se také objevily zmínky o tom, že pod vlivem konopí lépe vytvářeli asociace nebo souvislosti, které by jinak byly méně zřetelné.
Obecně se úvahy dělily do čtyř hlavních témat. Změněné kognitivní procesy a reinterpretace, účinky na sluchové vnímání od nových vjemů po smyslové přetížení, emoční otevřenost, citlivost a regulace a ztělesnění, ponoření a mimotělní disociace.”
„Tato témata společně zdůraznila obecné zlepšení a ocenění hudby,” vysvětlili výzkumníci, “a také zvýšený hudební prožitek, jako je lepší vnímání rytmu a sklon fyzicky reagovat na rytmy.”
Mnoho účastníků potvrdilo, že hlouběji vnímají basy a rytmus písní, což podporuje jejich ztělesnění a touhu tančit.
V prožitcích z konopí však byla značná individuální variabilita. “Někteří účastníci mohli například zažívat smyslové přetížení, zatímco jiní uváděli jasnost segmentů sluchového proudu.
Nová zpráva uvádí, že její výsledky se shodují s výsledky starými několik desetiletí, přičemž cituje předchozí výzkumy již z roku 1971. Tvrdí však, že jejich práce představuje “první retrospektivní zkoumání vlivu konopí na sluch a hudbu pomocí smíšených metod” a poskytuje “nové poznatky, které zdůrazňují četné a významné dopady, které marihuana má na sluchové zážitky rekreačních uživatelů konopí”.
Že má marihuana vliv na vnímání hudby se mezi uživateli považuje za samozřejmost. Nyní je to vědecky potvrzeno. Z uvedené studie ale vyplývá, že dopad nemusí být pro každého stoprocentně pozitivní, ale zde přichází ke slovu stará známá pravda, že při užívání psychoaktivních látek je extrémně důležitý set a setting. I to může být důvodem, proč se uživatelé marihuany nejčastěji vydají odpálit jointa na pohodovou reggae party.