V rakouském městě Linec znají toto cukroví pod názvem „linecké oči“ a těstu říkají „křehké“. Klasické linecké těsto připravují v poměru jeden díl cukru, dva díly tuku a tři díly mouky.
Stručná historie vánočního cukroví
Tradice přípravy sladkého vánočního pečiva na našem území sahá až do dob pohanských. Keltové slavili čas Vánoc jako znovuzrození slunečního boha Belena a při této příležitosti se mimo jiné pekly sladké obřadní koláče.
I Slované, kteří se smísili s pozůstavšími Kelty, uctívali na Štědrý den sluneční božstvo, a to Dažboga. Věřili, že když Dažbog zemře, nastává čas běsů, protože je svět bez jeho sluneční vlády a z temnot se vynořují různá zlá mytická stvoření neboli běsi.
Lidé se za běsy převlékali, aby je zahnali. Ve skupinách pak obcházeli vesnici, zpívali, hráli různé scénky a přáli lidem štěstí a zdraví, za což dostávali dary v podobě jídla, pití, peněz, ale i sladkého obřadního pečiva. Dnes toto známe jako koledování a běsy jako tradiční adventní a masopustní maškary.
Podle dochovaných písemností z 16. století lidé obřadní pečivo věšeli na ovocné stromy na svých zahradách, ve světnicích i v chlévech, aby všechno dobře prospívalo a v rodině se drželo štěstí. Cukroví se spíše než cukrem sladilo dostupnějším medem a sušeným ovocem. Nejstarším dochovaným cukrovím dnešního typu jsou medové perníčky – tradice sahá až do 13. století.
Zde je recept na linecká kolečka (či jiné tvary) bez živočišných surovin:
200 g kakaového másla
300 g hladké mouky
100 g moučkového cukru
1 lžíce arašídového másla
3 špetky citrónové kůry
Postup:
Kakaové máslo rozehřejte. (Pokud jej nemáte, můžete použít ztužený rostlinný tuk. A místo arašídového másla můžete použít 1–2 rozšťouchané banány.)
Smíchejte všechny ingredience.
Uhněťte těsto a nechte jej asi hodinu v pokojové teplotě. Potom jej dejte na 30 minut do lednice.
Na pomoučněném vále těsto rozválejte. V ideálním případě se těsto nelepí. Pokuste se o tloušťku těsta 2 mm.
Vykrajujte libovolné tvary a stejný počet tvarů s druhým vykrojením.
Pečte v troubě 5 minut na 180 °C.
Ostražitě cukroví hlídejte, ať se nepřipálí. Stačí, když je narůžovělé, a pak jej již vyndejte.
Nechte plechy s cukrovím vychladnout a použijte jiné, nebo cukroví po chvíli z plechu sundejte a klaďte další várku.
Vychladlé cukroví namažte červenou marmeládou.
Výsledek: Cukroví mělo lehce čokoládovou vůni, ale chutnalo jako normální linecké, takže dobrůtka. 🙂