Search
Close this search box.

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)

V Japonsku jí říkají reiši, v Číně ling-či, což znamená „houba nesmrtelnosti“. V češtině zní její název neméně pohádkově: lesklokorka lesklá. Možná už jste slyšeli o téměř zázračných účincích (zvlášť při léčbě rakoviny) této houby, která prý byla ve staré Číně vyhrazena pouze pro císařskou rodinu. Je něco z těchto pověstí pravda?

Lesklokorka je houba z řádu chorošotvaré (Polyporales). Může růst téměř v jakémkoliv listnatém nebo smíšeném lese severního mírného pásma, ovšem v přírodě se vyskytuje velmi vzácně (udává se, že roste pouze na každém 5000. stromě). Její špatná dostupnost společně s pověstí o výborných léčivých i preventivních účincích na zdraví z ní vždy dělalo velmi žádané zboží.

Stejně jako všechny ostatní choroše je tato houba saprofytickým, fytopatogenním parazitem. Prakticky to znamená, že její podhoubí prorůstá dřevem stromu (konkrétně dubu, ořešáku, platanu, javoru nebo topolu), bere si z něj živiny, a tím dřevo rozkládá. V květnu až říjnu potom z kmene nebo pařezu infikovaných stromů vyrůstají plodnice, které jsou, jak už napovídá jméno této houby, lesklé, vějířovité či ledvinovité, 30–200 mm široké, v mládí špinavě žlutavé, později červenohnědé, kaštanově hnědé až purpurově černé.

Okraj je víceméně ostrý a měkký, lemovaný bělavě, žlutavě až hnědočerveně. Třeň (tedy noha, lze-li to tak říct) je krátký, uzlinatě válcovitý, lesklý, tmavě kaštanový až purpurově černý, může i úplně chybět. Výtrusný prach je rezavě hnědý. Dužnina je uvnitř velmi tuhá, korkovitá, bělavá, později hnědnoucí. Tato houba není sice jedovatá, ale kvůli tuhosti dužiny je prakticky nepoživatelná.

Lesklokorka lesklá je hlavním zástupcem svého druhu – když v roce 1881 finský mykolog Karsten „zřídil“ rod Ganoderma, zahrnul do něj pouze tuto houbu. Teprve později sem bylo přiřazeno dalších 47 lesklokorek, které parazitují např. na jehličnanech jako lesklokorka jehličnanová (Ganoderma carnosum), nebo druhy, které rostou spíš v teplejších oblastech – např. Ganoderma orbiforme, která poškozuje palmy olejné, nebo Ganoderma philippii prorůstající dřevem kakaovníku, čajovníku a kávovníku. Všechny obsahují podobné látky jako lesklokorka lesklá.

Jsou to zejména beta-glukany (polysacharidy), množství triterpenoidů a prvek germanium v organické formě. Doposud bylo popsáno více než 400 obsahových látek. Z polysacharidů jsou to zejména beta-D-glukany (arabinoxylo-b-D-glukan, xylo-b-D-glukan, manno-b-D-glukan a xylomanno-b-D-glukan), ganoderany, fukogalaktan, manofukogalaktan, fukoxylomannan a peptidoglykan. Dále steroly (ergosterol, beta-sitosterol), steroidy (ganodosteron), triterpeny (ganoderiol A–H, ganodermanonol, lucidon), adenosin, ganodermadiol, betain, kyselina ganodermová, ganoderová, ganoderenová a luciderová a jejich deriváty, esenciální mastné kyseliny, všech 18 základních aminokyselin, vitaminy skupiny B včetně B12, železo, hořčík, zinek, měď, mangan a unikátní Ling Zhi-8 protein.

Díky těmto látkám reiši byla po několik tisíciletí a dodnes je vysoce ceněným léčivem tradiční čínské medicíny. Nejstarší zmínky o ní pocházejí údajně z doby před 4000 lety. Skutečně doložená je ale až v díle Čang Chenga (78–139 n. l.), čínského polyhistora a vynálezce. V současné Číně a Japonsku je státem uznaná jako podpůrné léčivo, v Evropě ji zatím můžeme užívat pouze ve formě potravinového doplňku.

Pokud jde o protirakovinné působení, je důležitý především její imunomodulační účinek, tedy schopnost preventivního působení v oblasti našeho imunitního systému. Ten je totiž vystavěný tak, že pokud je v dobré kondici, umí zachytávat a zneškodňovat volné rakovinné buňky ještě dřív, než dojde k růstu nádoru. Je také pravděpodobně schopná způsobit odumírání (apoptózu) rakovinných buněk, působit proti vzniku metastáz a zamezovat přívodu živin k rakovinnému nádoru. I když tyto účinky byly později částečně zpochybněné, je stále uváděná jako podpůrné léčivo, které může pacientům s rakovinou přinést lepší kvalitu života.

I přes zpochybnění léčivých účinků lesklokorky jako celku potvrdily studie z posledních let např. protirakovinné působení lanostanoidu a organického germania, schopnost ganodosteronu a kyseliny ganodermové chránit játra, kyseliny ganoderové a ganodermová jako inhibitorů syntézy cholesterolu, imunomodulační účinky bílkoviny Ling Zhi-8 atd. Všeobecně uznávaná je schopnost reiši léčit hepatitidu B a další její široké protizánětlivé, detoxikační a imunoprotektivní účinky.

Jako pomocný lék se užívá při onkologické terapii, leukemii (podporuje tvorbu červených a bílých krvinek), nemocích srdce, diabetu – pomáhá snižovat krevní cukr, tlak i cholesterol. Výrazně posiluje imunitní systém, zpomaluje proces stárnutí, regeneruje játra. Dále je cenným zdrojem protizánětlivých složek, které příznivě účinkují při zánětu průdušek a dalších onemocněních dýchacích cest. Prokázané jsou účinky proti mnoha různým bakteriím, virům, plísním i prvokům. Lesklokorka se tradičně používá také k podpoře tělesného i psychického zdraví, proto je vhodné ji užívat při vyčerpání, stresu, nervozitě, nespavosti, strachu, posiluje mozek, nervy a celou CNS.

Protože není kvůli tuhosti poživatelná ve svém přírodním stavu, používají se pouze výtažky. Ale i v domácím prostředí si můžeme vyrobit prášek ze sušené plodnice, který se spařuje vodou a užívá jako čaj, nebo se louhuje v lihu a užívá jako kapky. Lesklokorku lze doma i pěstovat, podobně jako třeba hlívu ústřičnou, stačí zasít její spóry nebo podhoubí do vhodného trouchnivějícího dřeva či pilin a můžeme se těšit na sklizeň a dlouhý a zdravý život…

Reiši byla po několik tisíciletí a dodnes je vysoce ceněným léčivem tradiční čínské medicíny

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 400x400
happy seeds 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Slavný konopný strain Moby Dick odstupem času získal status neoklasiky - ačkoli existuje již 18 let, stále se těší neutuchající celosvětové oblibě.
Šlechtitelé z Barney's Farm vytvořili ze tří špičkových odrůd mega rostlinu, svou verzi populárního konceptu strainu „Biscotti“.