Search
Close this search box.

Kvůli zimním posypům silnic trpí české lesy hlavně v létě

Nárůst automobilové dopravy není pro české lesy jen zdrojem hluku, prachu či emisí dusíkatých látek. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) zveřejnil studii, podle které lesům neprospívají ani chloridy, které se na silnice dostávají během zimy z posypových solí. Tyto látky už léta poškozují české lesy, což je patrné zejména v letních měsících.

Výzkumný ústav lesního hospodářství ve své tiskové zprávě informuje, že poškození je způsobeno buď kontaktně odstřikovanou solnou břečkou, nebo jemným aerosolem vířeným při průjezdu vozidel a jejich ulpíváním v korunách stromů (platí především pro jehličnany). Častěji však dochází k poškození lesa při zatékání rozbředlého a tajícího sněhu s rozpuštěnými solemi do porostů, tedy kontaminací půdy, na které dřeviny rostou. Zasolení půdy po splavení a zatékání rozpuštěných solí do porostů je hlavní příčinou následného chřadnutí dřevin.

V průběhu května až září pak dochází k postupném odumírání porostů. „Opakovaně upozorňujeme, že kromě porostů v těsném sousedství (0–30 metrů od vozovky) intenzivně solených silnic je nutné sledovat i směr a průběh odvodňovacích příkopů, starých melioračních struh a dalších prvků, které mohou odvádět tající sníh z vozovek desítky až stovky metrů od chemicky ošetřovaných komunikací.,“ vysvětluje Radek Novotný z Útvaru ekologie lesa Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Rozsah škod je závislý i na množství srážek v průběhu jara. Dalším faktorem je množství použité soli a svou roli zde hraje i propustnost půdy a další faktory. Ve zmiňované tiskové zprávě se dále uvádí, že negativní vliv chloridů lze prokázat chemickou analýzou odebraných vzorků půdy a jehličí v chřadnoucích porostech. Tyto výsledky lze pak využít při jednání se správcem komunikace o možném řešení situace, které přitom nemusí být nijak nákladné nebo komplikované. Často stačí pouze odvést prosolenou vodu z tajícího sněhu mimo lesní porosty. Neřeší se tím kontaminace spodní vody ani další rizika vyplývající z nadměrného vstupu chloridů do prostředí, ale z hlediska stavu lesa bývá toto opatření dostatečné. Více informací o této problematice najdete ZDE.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

SEEDBANK - březnové akce 400x400
GROWCITY - valenveras400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

28. až 30. března v industriálním prostoru Nové Zbrojovky odehraje druhý ročník konopného festivalu Growfest, jehož je časopis ROOTS hrdým mediálním partnerem.
Čaj z konopí je tradiční léčivý nápoj známý již tisíce let. Připravuje se na různé způsoby na základě požadovaných účinků.
Možná jsou oblasti, na které jste při snaze být eko zapomněli. Co takhle ekologicky hnojit rostliny?