Jmenuji se Tomáš Vymazal a od října 2017 jsem poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kam jsem kandidoval za Pirátskou stranu, abych zlegalizoval konopí. Na konci května tohoto roku jsme zveřejnili informaci, že ve Sněmovně už brzy dojde k projednání našeho návrhu na regulaci samopěstování malého množství konopí pro osobní potřebu. Od té doby nás velmi často kontaktujete s dotazy, jestli už k tomu došlo a jak to případně dopadlo. Rozhodl jsem se proto využít příležitosti, kterou mi časopis Roots nabídl, a ve stručnosti sepsat, co se v rámci tažení Pirátů za legalizací konopí už odehrálo, jaká je teď situace ve Sněmovně a co se bude dít dál.
Regulace konopí je široké téma už kvůli tomu, že z pohledu zákona není konopí jako konopí. Začněme u toho ilegálního s obsahem THC nad 0,3 %. Existují dva způsoby, jak zastavit trestání běžných uživatelů. Musíme buď zrušit zákaz, nebo vytvořit povolení. Oba způsoby se ale pojí s jiným zákonem.
V prvním případě jde o trestní zákoník, jehož změna je extrémně obtížná a dvousečná. Zastánci drogové represe by totiž během projednávání mohli místo zrušení zákazu klidně navrhnout i zvýšení trestních sankcí za jeho porušení. V tom druhém jde o zákon o návykových látkách, který bývá měněn častěji a mnohem snáz. Proto Piráti už v roce 2018 předložili jeho novelu, která by každému dospělému člověku umožnila vypěstovat si doma až 5 rostlin konopí. Protože jsme ale v opozici a konopí je pro tradiční politické strany finančně nezajímavé, kontroverzní téma, Sněmovna náš návrh ještě vůbec nezačala řešit. Proto je už dva roky zaparkovaný mezi dalšími novelami opozice, Senátu, krajů apod.
Vláda si zkrátka vždycky dobře pohlídá, aby se projednaly zejména její návrhy. Nicméně tým Pirátů zabývající se návykovým chováním poslední dva roky nelenil a ten čas využil alespoň k vytváření tlaku na několika dalších frontách, což se nakonec vyplatilo.
V půlce května totiž Ministerstvo zdravotnictví předložilo vlastní novelu zákona o návykových látkách, která se týká dostupnosti konopí pro léčebné použití. Využil jsem proto příležitosti a navrhnul Sněmovně, aby spojila projednávání obou předložených novel tohoto zákona. Poslanci to nakonec schválili, což byl pro mě velký úspěch. Jenže během června se ve Sněmovně objevila spousta věcí, které měly přednost, protože se týkaly koronavirové krize. Nakonec se tedy ani jedna z novel nestihla projednat. Další příležitost bude v červenci, ale jelikož nás čeká pouze jeden jednací týden, nepředpokládám, že by ho chtěla vládní koalice strávit diskuzí o konopí. Takže nezbývá než počkat na podzim, kdy budu muset znovu navrhnout, aby se v pořadu aktuální schůze projednávání obou novel spojilo. Když už to ale jednou prošlo, věřím, že to projde i podruhé.
Neklesejte na mysli. Takhle Sněmovna prostě funguje. Všechen ten čas, kdy budeme čekat na projednání téhle novely, bude ale třeba zužitkovat k vyjednávání podpory. Prvním krokem je přesvědčit poslance, aby zákon hned v prvním čtení nezamítli a umožnili tak jeho projednání ve výborech. Pracuju na tom teď se svou nejnovější posilou – poslancem Patrikem Nacherem z hnutí ANO. Už jsme spolu pořádali odbornou konferenci a plánujeme i další aktivity. Nejdůležitější ze všeho je ale přesvědčit premiéra, že v rámci regulace konopí nejde jen o „hulení“, nýbrž o bezpečí i zdraví jednotlivce a vyspělost našeho právního státu.
Jak už jsem zmínil, vládní novela řeší především konopí pro léčebné použití, tedy tu méně dostupnou, ač legální variantu konopí s netriviálním obsahem THC. Změny, které vláda navrhuje, jdou správným směrem, ale někdy jen o malý krok a někdy i v rozporu se zdravým rozumem. Proto chystáme sadu návrhů, které by vládní snahu dotáhly a zpřesnily. Strávíme tím nejspíš i celé sněmovní prázdniny, ale pokud se chceme pohnout z místa, je nezbytně nutné umožnit hromadnou výrobu konopných extraktů, prosadit rychlejší udělování patřičných povolení a zavést jasnější definice povinných parametrů pěstíren. O naše nápady už projevila zájem i předsedkyně výboru pro zdravotnictví Věra Adámková z hnutí ANO, takže mají šanci uspět.
Co se týče tzv. technického konopí, tak tomu se věnujeme taky. Chceme zamezit kriminalizaci zemědělců, kteří mají „až moc úspěšnou úrodu“, a umožnit širší hospodářské využití této všestranné plodiny po vzoru Švýcarska nebo Itálie. Podařilo se nám najít společnou řeč s dalším významným členem hnutí ANO – předsedou jejich poslaneckého klubu Jaroslavem Faltýnkem. Naším cílem je zvednout limit obsahu THC na 1 % a umožnit zpracování vypěstovaných květů do extraktů a dalších výrobků bez speciálních povolení.
Abych to shrnul. Dlouhodobý cíl je jasný. Usilujeme o liberalizaci nakládání s konopím pro dospělé občany ČR. Než se k tomu ale propracujeme, budeme muset udělat nejrůznější dílčí kroky, které jsem vám popsal výše. Takže než legalizace dosáhneme, uslyšíte o konopí ještě hodněkrát. Proto nám držte palce a nenechte si namluvit, že legalizaci konopí hlásáme jen „na oko“. Myslíme to sakra vážně. Bude to ale ještě dlouhý boj. Držte nám palce, dobře to dopadne.
“Neklesejte na mysli”
Foto: istock.com
Autor: Tomáš Vymazal