Konopí a lekce z prohibice alkoholu

Poučení z prohibice alkoholu může pomoci nalézt cestu pro rozumný postup při legalizaci konopí. Lidé vždy budou lidmi a lidi jejich neřesti baví.


Poučení z epického propadáku prohibice alkoholu

Ze zpětného pohledu je nutno prohibici vždy považovat za prohru. Například alkohol, konopí a prostituce byly a jsou dodnes v různých státech po celém světě zakázány.

Tam, kde je zlozvyk zakázán, se o lidi vždy postará černý trh, který je za to následně oslavován. Černý trh ale plodí kriminalitu, způsobuje špatný zdravotní stav jedinců i celé společnosti, zvyšuje počet zatčení, nese s sebou potřebu většího množství věznic a také velké množství peněz jednotlivcům, namísto obohacování celé společnosti prostřednictvím odvedených daní.

Tam, kde je s omezeními nakládáno rozumně, je méně kriminality, lepší zdravotní stav jedinců i celé společnosti, méně zatýkání, nižší vězeňská obsazenost a více zdanitelných příjmů. Stačí se podívat na legální konopný průmysl v hodnotě několika miliard dolarů v Coloradu. Navíc se z průměrných běžných lidí nestávají zločinci.

Z neúspěchu prohibice alkoholu je třeba se poučit. Máme jedinečnou šanci špatné zákony napravit, legalizovat konopí a umožnit tak hladké fungování konopného průmyslu. Globálně bude legální konopí znamenat vznik průmyslu v hodnotě desítek bilionů korun. Ano, čtete správně – desítek bilionů. Tento zdroj příjmů může přinést mnoho užitku namísto toho, aby nadále vydělávali obrovské peníze šéfové zločineckých organizací.

Nejprve malá odbočka

Je velmi obtížné popsat vše, co se zájemci o reformu konopného práva mohou naučit z prohibice alkoholu. Prohibice je vůbec téma, které samo o sobě vyžaduje intenzivní debatu, bez ohledu na to, čeho se týká.

Hovořit o prohibici znamená mluvit o právu každého samostatně rozhodovat o vlastním tělu a mysli. O tom, co vám bylo třetími stranami řečeno, že můžete a nemůžete dělat se svou vlastní osobou.

Policejní a zločinecké skupiny navíc pracují ruku v ruce. Jak nemocná musí být společnost, aby jednostranně rozhodovala, co konkrétní část této společnosti může a nemůže dělat a vytvářela si k tomu zvláštní orgány, které vše vynucují?

Srovnání alkoholu a konopí vzniklo v minulosti také z donucení. Je zcela jisté, že původním záměrem bylo zdůraznit, že zákony, jimiž se tyto látky řídí, by měly být podobné. Hysterická média ale vedla veřejnost k přesvědčení, že intoxikace těmito substancemi je také podobná, o čemž každý uživatel konopí ví, že je lež.

Alkohol vs. konopí

Kdo poprvé srovnal konopí s alkoholem? Chtělo by to vymyslet stroj času, vrátit se do jeho doby a vysvětlit mu, že konopí je zapotřebí srovnávat s něčím mnohem vhodnějším a neškodnějším, řekněme s kávou nebo čajem, rozhodně ne s alkoholem. Určitě by to nám všem dnes ušetřilo spoustu práce s vyvracením argumentu, který je ve skutečnosti zcela lživý. Vím jistě, že v blízké budoucnosti bude prohibice konopí považována za historickou absurditu.

Mimochodem – najděte si informace o jménu Harry Anslinger. On byl jedním z těch kreténů (omlouvám se za to slovo, ale přesnější označení mě nenapadá), kteří za celým tím marastem stojí.

Dobře. Pojďme dál.

Pohled na konopí se spravuje

V několika státech a zemích po celém světě probíhají kroky, které postupně povedou k celosvětové legalizaci konopí. Statistiky z těchto míst ukazují, že legalizace nepřinese konec světa, ale generuje obrovské legální příjmy prostřednictvím daní a licencí, zatímco organizovaný zločin dostává na frak. Šetří se čas soudů, protože se nemusí zabývat přestupky týkajícími se konopí a občanům, kteří jinak dodržují zákony, již nehrozí, že by se dostali do křížku se zákonem.

Od farmacie k farmářství

Důkazy ze států, kde je konopný průmysl dobře řízen, potvrzují, že dochází ke snížení počtu závislostí a předávkování léky proti bolesti, opioidy (opiáty), až o 25 %. Lékaři uvádějí, že pokud jim zákon umožňuje předepisovat konopí, předepisují svým pacientům znatelně méně léků proti bolesti. Tam, kde je legální pěstovat své vlastní konopné rostliny, probíhá samoléčebná revoluce. Zdravé a blahodárné účinky zahradničení v pěstírnách nebo venku při výrobě vlastního léku pomáhají lidem rozbít drahý řetězec závislosti na lécích proti bolesti. S pěstováním vlastních rostlin je navíc spojen pozitivní vliv na psychiku.

Miliardy a miliardy a miliardy…

To není vtip. Konopí je obrovská obchodní příležitost. Farmy mohou chrlit materiál po tunách. Indoor automatizované pěstírny s umělým osvětlením rovněž. Dále je tu nespočet domácích pěstitelů. High-tech extraktory produkují stovky litrů oleje nebo kilogramy shatteru a vosku denně. To vše umožňuje vyplnit vakuum, které vzniklo na trhu díky obrovské poptávce po konopí.

Konopné peníze

Rozvíjející se konopný průmysl zápasí o peníze zákazníků s mezinárodními drogovými kartely a vkládá je do vládní pokladny jako daň využitelnou na veřejné projekty. Zbytek je zisk a jako u každého jiného podniku jde na bankovní účty místních podnikatelů, pěstitelů, majitelů obchodů nebo prodavačů, kteří tyto peníze znovu utrácejí. Například pro mexické drogové kartely činí peníze z marihuany 30 % všech příjmů! Vzhledem k tomu, že se jedná o rychle se rozvíjející průmysl v objemu desítek miliard, dává legalizace konopí ekonomický smysl.

Prohibice je velmi nákladná

Legální konopí vytváří pracovní místa. Legální konopí otevírá tok příjmů ve výši desítek miliard, které když je nelegální, proudí na černý trh. Legální konopí generuje příjem na několika úrovních.

Na druhé straně prohibice v sobě nese nemalé náklady. Mimo jiné jsou to miliardy korun potřebné k financování a řízení personálu určeného k pronásledování lidí, kteří jsou kromě užívání nebo pěstování konopí jinak naprosto spořádanými občany dodržujícími zákony.

Díky prohibici často dochází k nárůstu užívání tvrdších drog, které lze vyrobit poměrně snadno. „Suché“ státy a města zažívají epidemii, která může zničit celou generaci.

Nutnost cokoli prospěšného, co se týká konopí, podrobně dokazovat, vypovídá o síle sociálního inženýrství. To zastánci prohibice by měli prokázat oprávněnost její existence. Pokaždé, když se hovoří o užitečnosti konopí, musí se dokládat důkazy.

To je časově náročné a prodlužuje se tím proces dekriminalizace. Konopí je až neuvěřitelně užitečné, což paradoxně působí proti legalizaci, a to i přesto, že se provádějí tisíce testů léčebné účinnosti, zkoumá se zpracování vláken a semen a probíhá ověření různých modelů zdanění. Konopí, osvědčený a po tisíce let důvěryhodný přítel lidstva, dlouhodobě strádá.

Konopí je bez pochyb užitečné, jako je třeba pšenice nebo cukrová třtina. Zastánci prohibice se objevili ve 40. letech 20. století a dodnes nejsou schopni prokázat jedinou škodlivou a nebezpečnou vlastnost této byliny, aniž by se točili v kruhu opakujících se tvrzení o tom, jak je konopí nebezpečné, k čemuž nemají jediný věrohodný důkaz. Nic jiného nedokážou.

Seznam výhod reforem zákonů o konopí je takřka nekonečný. Konopí bylo v historii lidstva přítomno vždy, na rozdíl od prohibice. Takže se nebojte vyjádřit svůj pohled na věc, pokračujte v boji a pomáhejte těm, kteří jsou v popředí a perou se s byrokratickým molochem, abychom mohli konopí volně užívat.


“Z neúspěchu prohibice alkoholu je třeba se poučit”

“Konopí je obrovská obchodní příležitost”

“Díky prohibici často dochází k nárůstu užívání tvrdších drog”

Foto: pixabay.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.
Česká vláda otevírá dveře legálnímu konopí, tedy jeho pěstování. Její legalizace by mohla přinést státu až dvě miliardy korun.