A jsme u další části našeho seriálu o hnojivech, který se dostává do svého šestého pokračování. Během uplynulých 6 měsíců jsme si prošli všechna základní rozdělení hnojiv, jejich dělení a použití a teď zvolna pokračujeme v aditivech neboli doplňcích, které nám mohou napomoci k té nejlepší sklizni.
Co se týče aditiv, už máme za sebou například kořenové stimulátory, enzymy, flushe a posledně jsme si dost široce rozebrali také posilovače kvetení. Tentokrát se zaměříme na ty méně známé, ale přesto velmi účinné a přínosné pomocníky pro každého správného pěstitele.
Křemík
Je tomu už docela dávno, co jsem prvně slyšel o tom, že pěstitelé dodávají rostlinám křemík. V té době existoval pouze jediný tekutý přípravek na bázi křemíku a v minimální koncentraci, tudíž jsem tomu nepřikládal velkou váhu, ovšem lidé kolem mne tu změnu viděli na první pohled. Až v posledních pár letech jsem zcela pochopil, co měli na mysli. A od té doby bych si bez přípravků na bázi křemíku opravdu nedokázal kvalitní pěstování představit. Má totiž tolik výhod!
Křemík je, jak je jistě mnohým známo, stavební prvek. Prvek, bez kterého není možné se na světě obejít. Je obsažen v půdě, ve skle, ale samozřejmě také v lidech a rostlinách. A jak funguje?
Kdybychom si měli představit křemík vizuálně, mohli bychom si ho představit jako výtah. Výtah, který jezdí nahoru a dolů ve velkém obchodním domě a v každém z mnoha pater vysadí jednoho ze svých cestujících. Tento cestující pak jde do svého oblíbeného obchodu, odkud už se ale nikdy nedostane, a posílí tak fungování celého obchodního centra.
Stejně takto se chová i křemík – ukládá se totiž do buněčných stěn rostliny a výrazně jej posiluje, což se projevuje enormním růstem stonku a jeho výrazném zesílení. Z tohoto důvodu mnozí pěstitelé také přestali používat podpůrné sítě a různé podpěrné tyče – vzhledem k síle stonku to prostě není někdy ani třeba. A jak jistě každý zkušenější grower ví – čím silnější stonek, tím větší květ!
Příběh o křemíku a výtahu tímto ale nekončí. Křemík totiž stejně tak dobře, jako rozváží sám sebe, dokáže napomáhat dalším prvkům do míst, kde jsou potřeba. Je tomu tak z důvodu, že uvnitř stonku vznikne dutina, která zlepší metabolismus rostliny a dodá základní prvky tam, kam má, za rychlejšího průběhu.
Posílení buněčných stěn má také za následek větší odolnost rostlin vůči plísním a škůdcům. Silné buněčné stěny proto nejsou viditelné pouze na stoncích, ale také na listech, které jsou tlustější a mohutnější.
Co se týče aplikace doplňků na bázi křemíku, je možná jak ve formě zálivky, tak ve formě postřiku – doporučuji kombinovat obě tyto formy, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku! Při postřiku ale dávejte vždy maximálně poloviční dávkování.
Ještě je potřeba říci jednu zásadní věc – křemík reaguje s dalšími prvky, proto je vždy nutné ho do vody přidat jako první, pořádně rozmíchat a pak přidat další složky. V opačném případě se vám může stát, že bude reagovat s dalšími prvky a váš živný roztok může dostat mléčně bílou barvu. Pokud se tak stane, tak roztok vylijte a namíchejte živný roztok znovu. Jinak lze říci, že jde o bezprostřední pomůcku pro tvorbu silných stonků a velmi hmotných palic!
CalMag
CalMag je spojení dvou prvků, a to calcia (vápníku) a magnesia (hořčíku). Není náhoda, že jsou tyto dva prvky k dostání jako celek, neboť obsáhlejší vápník je opět reakčním prvkem s dalšími makro prvky jako draslík a fosfor. V malém množství je možné zakoupit vápník také s dusíkem, ovšem vápník a hořčík samy o sobě jsou skvělým doplňkem, který nepotřebuje nic dalšího, pokud jej přidáváte ke svým základním hnojivům.
Vápník je imobilním prvkem, který je zodpovědný za růst buněčných membrán a zajišťuje správný tok cukrů. Zatímco hořčík je stavebním prvkem v oblasti listoví – je základem pro vývoj chlorofylu, který, jak již víme, napomáhá k průběhu fotosyntézy. Obě tyto složky dohromady tvoří skvělý doplněk pro každou metodu pěstování, ať už je to půda, kokos, hydro nebo aero.
Někdy jsou tyto složky doslova nepostradatelné, a to především ve chvíli, kdy k zalévání nebo doplňování nádrže používáme dešťovou vodu. Ta totiž na rozdíl od kohoutkové vody nebo vody z osmotické jednotky neobsahuje vápník vůbec žádný – což je pro rostliny konopí nepřípustné. Z tohoto důvodu je nutné jej doplnit externě.
Stejně tak může nastat problém v některých velkoměstech – čističky vod totiž někdy používají filtry na odvápnění, a tak nás mohou o drahocenný vápník připravit.
Deficit vápníku se projevuje žlutými tečkami na listech, které se postupem času rozšíří do žlutých skvrn se zlatými okraji a pokroucenými konečky listů. Tento deficit se projevuje velice rychle, tudíž je zapotřebí jej řešit ihned.
CalMag se doporučuje přidávat k výživovému plánu alespoň jednou týdně. V akutních případech jej lze aplikovat i postřikem na list – vápník se tak snadněji vstřebá.
“Posílení buněčných stěn má za následek větší odolnost rostlin vůči plísním a škůdcům”
“Deficit vápníku se projevuje žlutými tečkami na listech”