Kdo by řekl, že se v třetím pokračování seriálu o hnojivech blížíme ke konci, zmýlil by se. Hnojiva jako taková jsou tak obsáhlý a neustále vyvíjející se pojem, že s každým dalším měsícem přichází na řadu nové informace, které jsou pro pěstitele nejen že důležité, ale v některých případech také nepostradatelné.
V předchozích dílech jsme si řekli o dvou nejrozšířenějších typech hnojiv a jejich podružném dělení – o hnojivech organických a minerálních. Zbývá nám tedy poslední z této základní skupiny, a to hnojiva organo-minerální.
Pojem organo-minerálního hnojiva zahrnuje další dvě produktové skupiny, přičemž různí producenti a výrobci je používají buď současně, nebo jdou pouze jednou cestou.
První a nejrozšířenější druh organo-minerálních hnojiv je spojení obou bází do jedné lahve. Pozorný čtenář jistě ví, že organická hnojiva nelze použít při pěstování v hydroponických/aeroponických systémech a kapénkové závlaze, která vodu čerpá z předem namíchané nádrže s živným roztokem.
V tomto případě minerální báze funguje jako konzervant pro bázi organickou – rozklad, chceme-li kvašení či srážení, hnojiv se tak částečně prodlužuje a je tak možné tato hnojiva použít pro všechny metody pěstování.
Druhou možností, se kterou se lze při nákupu hnojiv setkat, je, že výrobce má organickou a minerální část odděleně. Opět se budu vracet k předchozím dílům, kde jsme si pověděli o rozdílném vstřebávání organických a minerálních hnojiv. Pokud je hnojivo organické, je rostlinou vstřebáváno přímo. V našich tuzemských podmínkách, kdy se pH vody z kohoutku pohybuje v rozmezí hodnot pH 6–8, je tento aspekt naprosto ideální. Tedy rostlina si vezme z živného roztoku takřka vše. To se dá říci plus mínus také o podzemní vodě. Odchylka může být sice větší, nebude ale v případě organických hnojiv pro nás nijak limitující.
Z tohoto důvodu má naprostá většina organo-minerálních hnojiv ve své produktové řadě čistě organický kořenový stimulátor, aby byl nárůst kořenové masy co největší a hlavně co nejrychlejší. Rostlina s vyvinutým kořenovým systémem je logicky schopna daleko větší absorpce rozmanitých mikro a makro prvků, které by ji posílily v dalším vývoji.
Tyto organické kořenové stimulátory jsou však vždy doplněny o základní růstové hnojivo, které je naopak na bázi minerální, tudíž určitým způsobem organickou bázi konzervují, a tak může být organický kořenový stimulátor použit i v hydroponických systémech.
Co se týče výměny živného roztoku v nádrži, je tu ovšem něco podstatného. Spousta pěstitelů mluví o tom, že i když vodu s organo-minerální výživou neměnilo třeba 14 dní nebo měsíc, bylo vše v pořádku. Není to pravda. Tito pěstitelé se připravili o důležitý podíl organické složky, a ač jim to tak nepřijde nebo jsou se svou sklizní spokojeni, mohli být ještě daleko spokojenější. Proto vám radím – při použití organo-minerálních hnojiv měňte živný roztok nejlépe co 5 dní, maximálně každý týden, protože jen tak budete moci otestovat, jak skvělá může být sklizeň s tímto druhem hnojiv.
Síla minerálních hnojiv a obsah jejich prvků v kombinaci se snadno vstřebatelnými mikro prvky, aminokyselinami, prospěšnými bakteriemi a mycely udělá z vaší sklizně něco neuvěřitelného. Pokud kupujete hnojiva, která nejsou nijak levná, chcete z nich přeci dostat úplně vše a zajistit, aby to dokázaly rostliny vstřebat, transpirovat, a tak zdokonalit průběh fotosyntézy. A to je, oč v našem seriálu o hnojivech vlastně běží.
Co se týče struktury těchto hnojiv, lze je zakoupit pouze v tekuté formě. Samozřejmě, každému se nabízí možnost smíchat krystalické minerální hnojivo a například granulovaný koňský hnůj, to je ale naprosto individuální volba. My se přeci bavíme především o hnojivech, která jsou k zakoupení na pultech growshopů.
V každém případě si myslím, že doplněk ve formě organických živin a doplňků při použití minerální řady alespoň jednou za čas nebo například den před vyměněním nádrže vašim rostlinám nadmíru prospěje!
Na závěr bych rád udělal výzvu pro všechny pěstitele, kteří čtou tento časopis!
Je tomu asi tak rok, kdy jsem viděl video, kde probíhaly různé testy s různými typy hnojiv a kde poukazovali na odlišnosti. V tomto videu byl proveden test, kde byly zastoupeny všechny tři základní typy hnojiv – organické, minerální, organo-minerální.
Při prvním testu, kdy se použila hnojiva organická, dali doporučenou dávku hnojiva pro 1 litr vody do pouhých 2 dcl vody. Po 10 dnech se na povrchu vytvořila sraženina a roztok zapáchal.
Při druhém testu, kdy byla použita hnojiva minerální, bylo použito opět množství určené pro 1 litr vody v 2 dcl vody, roztok měl stále stejnou barvu a nebyla vidět změna.
Při třetím testu, kdy bylo opět použito doporučené dávkování pro stejný objem, se ale organická část usadila naspodu jako sedlina a minerální byla nad ní a byla průzračná.
Bohužel to sám nemám ověřeno, tudíž kdo má zájem se podílet na našem malém výzkumu, prosím zašlete nám fotku, nejlépe i s popisem, na email jindrich@casopisroots.cz nebo na naši facebookovou stránku Časopis Roots. Budeme moc rádi, groweři sobě a pěstu zdar do dalšího dílu!
A teď taková malá zajímavost – položil jsem si otázku, jaké pH má vlastně mořská voda. Teta Wikipedie mi poskytla informaci, ze které jsem docela znervózněl, a to že díky vzrůstajícím emisím CO2 do atmosféry dochází k razantnímu okyselování mořské vody. Podle dostupných informací je tato změna, která byla pozorována mezi léty 1751–1996, až 35 %, přičemž se voda ze zásaditého pH 8 blíží k hodnotě neutrální, tedy pH 7. Časový úsek 250 let je v porovnání s délkou existence naší planety naprosto minimální, ohrožení života v oceánech je ale alarmující…
Foto: istock.com