happy seeds

Jak může konopí pomáhat seniorům?

Věděli jste, že devět z deseti seniorů má nějaký chronický zdravotní problém a tři čtvrtiny mají minimálně dva? Stovky milionů lidí po celé planetě trpí obtížemi souvisejícími se stárnutím, na řadu z nich přitom může skvěle pomáhat konopí. Níže se můžete seznámit s hlavními způsoby a mechanismy působení látek obsažených v této bylince na zdraví seniorů.

Jak říkávala už moje babička, poklidné stáří bývá často poměrně neklidné. V průběhu procesu stárnutí probíhají v celém organismu zásadní změny, buňky se pomaleji adaptují na změny, kosti řídnou a svalové tkáně začínají být „obnošené“.

Za vším hledej endokanabinoidní systém

Podle lékařů, vědců a výsledků nových a nových výzkumů souvisí řada aspektů stárnutí s fungováním endokanabinoidního receptorového systému, který je zodpovědný za regulaci různých metabolických procesů v našem těle. Ať už se jedná o zánětlivé procesy, duševní zdraví, stav kostí, nebo o krevní tlak.

Zdá se, že staří lidé postupně tyto receptory, na které se kromě tělu vlastních endokanabinoidů váží samozřejmě i kanabinoidy konopné, postupně ztrácejí, kvůli čemuž tělo přestává být v rovnovážném stavu a začínají se objevovat rozličné zdravotní obtíže. Nicméně ty receptory, které v těle ještě máme, lze v jakémkoli věku účinně stimulovat a aktivovat právě pomocí konopí.

Chrání mozek…

Výzkumy naznačují, že kanabinoidy by v budoucnu mohly hrát důležitou roli při léčbě například neurodegenerativních poruch, které seniory postihují čím dál častěji a se kterými si medicína neví moc rady (dokáže maximálně mírnit příznaky). Jedná se především o Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, demenci a další podobná onemocnění. Existují i laboratorní studie (nikoli na lidech – zatím), podle kterých kanabinoidy dokonce zastavují nebo zpomalují stárnutí mozku jako takového.

…i zbytek těla

Na jaké další choroby typické pro starší osoby se konopí podle výzkumů na zvířatech, buňkách i lidech ukazuje jako potenciálně velmi účinné, netoxické a přírodní léčivo? Seznam opravdu není krátký:

Onkologická onemocnění
Chronická bolest
Diabetes
Poruchy spánku
Kardiovaskulární onemocnění
Roztroušená skleróza
Glaukom
Artritida
Osteoporóza
Fibromyalgie
Úzkost a deprese

Na rozdíl od nebezpečného míchání syntetických léků a jejich často velmi závažných vedlejších účinků nabízí konopí všestrannou pomoc a úlevu – a přestože některé psychoaktivní účinky THC mohou být i poměrně nepříjemné (zejména když to uživatel přežene a/nebo je začátečník), nikdy v historii se jím nikdo smrtelně nepředávkoval. To se rozhodně nedá říct o řadě léků, které jsou běžně k dostání v lékárnách – ať už na předpis, nebo volně k prodeji. Od mastí přes tinktury až po lahodné konopné pokrmy – existuje nepřeberné množství možností, jak konopí užívat k terapeutickým účelům.

Doplněk stravy

Ačkoli konopí nepomáhá u každé nemoci a každému pacientovi, lze ho užívat i jako preventivní doplněk stravy. V posledních letech se velké oblibě zejména u seniorů, kteří netouží být v „rauši“, těší právě takovéto přípravky s obsahem THC v legálním limitu do 0,3 procenta. Ty totiž nejsou psychoaktivní a nezpůsobují omámení typické právě pro THC, zato obsahují větší množství druhého nejznámějšího kanabinoidu s velkým terapeutickým potenciálem, jenž navíc nemá psychotropní efekt – CBD.

Zároveň se stále více skloňuje dříve nepředstavitelná forma konzumace konopí – odšťavňování. V případě syrového konopí opět nehrozí žádné psychoaktivní účinky, výzkumy a zkušenosti lékařů i pacientů z posledních let však ukazují, že takové konopné „smoothie“ má antioxidační, protizánětlivé a neuroprotektivní účinky, a to díky obsahu kanabinoidů v kyselých formách – takzvaných kanabinoidních kyselin (THCA, CBDA atd.). Tyto kyseliny se poté po sklizni a působením tepla a času postupně přeměňují na nám dobře známé kanabinoidy.

Konopí versus léky na bolest

Jak jsme již uvedli, konopí je na rozdíl od řady běžných léčiv přírodní a vysoce netoxické léčivo, a proto je v mnoha ohledech bezpečnější. Například ve srovnání s opiodními léky na bolest, na jejichž předávkování umírá jen ve Spojených státech ročně přes 60 000 lidí, se konopí jeví jako vhodná náhražka – potlačuje bolest a zároveň potlačuje bažení po těchto nebezpečných lécích s vysokým závislostním potenciálem.

Senioři patří mezi nejohroženější skupinu obyvatel, co se týče možného zneužívání léků na předpis, jelikož většinou užívají celé hrsti prášků, přičemž jim pak častěji hrozí nejen „klasické“ vedlejší účinky, ale výrazně se u nich zvyšuje riziko různých pádů a zranění, která jsou hlavním důvodem, proč staří lidé končí v pečovatelských domech. Nejde přitom o žádnou banalitu – podle studií až čtvrtina seniorů, kteří utrpí zlomeninu kyčle v důsledku pádu, do jednoho roka od nehody umírá.

Pokud je konopí užíváno podle základních pravidel (najdete je například v pacientských brožurách spolku KOPAC, které jsou volně dostupné na kopac.cz) a ideálně pod dohledem lékaře, rizika vedlejších účinků se výrazně snižují, přičemž hrozba smrtelného předávkování prakticky neexistuje, jak jsme už psali výše.

Zapojení do komunity a radost ze života

Starým lidem často hrozí i to, že skončí sami a opuštění. I v pečovatelském domě, kde jsou obklopeni dalšími osobami, je sociální izolace častým jevem. Samotu a pocit opuštění přitom obvykle následují deprese, mizící vůle k životu a smrt. Co když těmto lidem dáme trochu radosti do života a možnost zapojit se do léčby dalších? Konopí jako mysl obohacující rostlina nabízí starým lidem řadu kognitivních a psychologických zlepšení, mezi něž patří:

Zvýšení kreativity
Stimulace představivosti
Zlepšení vnímání chutí a vůní
Zvýšení empatie vůči okolí

Neopominutelnou výhodu představuje i možnost si toto přírodní léčivo pěstovat. Ostatně to se dnes ve stále větším měřítku děje v progresivních státech na druhém břehu Atlantiku, kde specializované domovy pro seniory, kteří jsou legitimními pacienty s předpisem na konopí, umožňují obyvatelům společně sázet, pěstovat a sklízet jejich vlastní medicínu. Každý, kdo někdy pěstoval jakékoli rostliny, určitě potvrdí, že tato činnost je sama o sobě blahodárná.

Ačkoli konopí působí velice individuálně a reakce mohou být rozličné, zkušenosti pacientů i lékařů z celého světa ukazují, že většině seniorů má co nabídnout – a pokud nepomůže, tak rozhodně neublíží, jak říkává česká legenda v oboru konopné vědy Lumír Hanuš působící v Izraeli.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.