seedbank -50%
Search
Close this search box.

Jak často čistit bong?

Majitelé bongů se už někdy určitě sami sebe zeptali, jak často tento populární nástroj čistit. Kdy a jak bong vyčistíte, záleží jen a jen na vašich osobních preferencích. Někteří kuřáci jsou v otázce čistoty velmi důslední, zatímco jiní používají stejnou vodu pořád dokola, dokud se nepromění v hnusnou a odpudivou nahnědlou bažinu. Toto jsou dva extrémní přístupy.

Nezáleží na tom, jestli řešíte každou sebemenší šmouhu, nebo žijete v chlívku. Nakonec stav každého používaného bongu dosáhne kritického stupně. Dokonce i ten nejméně citlivý nos časem začne odhalovat příčinu zápachu, která vychází z vaší skleněné kuřácké pomůcky. A zápach to není vůbec příjemný. Jak často byste měli bong čistit? Pravděpodobně mnohem častěji, než to děláte.

Nejdřív si řekněme, proč byste měli bong vůbec čistit.

Těžko říct, jestli si to sami uvědomujete, ale při používání bongu na něj přímo přikládáte ústa. Přinejmenším náustek by proto měl být udržován na rozumném stupni čistoty. K tomu by mělo stačit dokonce i jeho rychlé otření mezi dvěma procedurami čištění celého bongu.

Z technického hlediska je nutno zmínit, že voda v komoře slouží k důkladnému odfiltrování škodlivých částic, které vznikají hořením materiálu. Voda může sloužit jako účinný filtr kouře jen v případě, že je čistá. Do bažiny byste také nepouštěli bubliny, tak proč byste to dělali s vaším bongem?

Udělejte laskavost sobě a svým plicím a vodu čistěte alespoň jednou týdně. A ještě častěji, pokud jej využíváte každý den. Čerstvá voda nejen že zlepšuje prožitek z kouření, ale také výrazně pomáhá zlepšit filtraci.

A pomysleli jste na to, že ve vodě v bongu žijí i škodlivé bakterie? Ve stojaté vodě přirozeně začíná vznikat nový život. Platí to zejména pro vodu, která obsahuje hnijící organický materiál (ano, i ve vodě v bongu). Hnijící organické částice podporují fungování a růst různých životních forem. To je holý evoluční fakt.

V přírodě mikroorganismy ve stojaté vodě přirozeně vytvářejí jemný, slizký film na hladině. Vědci tuto vrstvu bakterií nazývají biofilm. Je sice pravda, že lékaři zjistili, že bakterie jsou (za určitých okolností) pro lidské zdraví přínosné, nicméně v případě kouření tomu tak pravděpodobně není.

Pokud bong nečistíte, kouříte přes biofilm a otvíráte tak těmto drobným stvořením přímou cestu do plic. Může to být dokonce ještě škodlivější než kouření plesnivého materiálu, protože při něm takto poškozený materiál alespoň projde procesem spalování. Organismy ze špinavé vody v bongu pronikají přímo do plic a následně se v nich usazují.

Špinavá voda v bongu je plná bakterií a může vám způsobit nepříjemné onemocnění. Kašel, závratě, bolesti hlavy, vyrážky a další příznaky, to vše mohou být známky vzniku závažné infekce.

Je ale nutné znovu připomenout, že například v případě kouření marihuany zatím nejsou známy dlouhodobé účinky. Existují však také krátkodobé vedlejší účinky. Ať už uživatel kouří jointy, používá bongy, nebo dává přednost dabování, kouření čehokoli vede k problémům s dýcháním. V plicích se hromadí nadbytečný hlen, neustávající kašel se stává běžnou rutinou a dochází také k celkovému snížení kapacity plic. To jsou běžné nežádoucí účinky kouření marihuany.

Dobrou zprávou je, že žádný z těchto nežádoucích účinků není dlouhodobý. Pokud přestanete kouřit, tyto symptomy obvykle poměrně rychle vymizí. Ale co když používáte špinavou vodu v bongu? To je úplně jiný příběh.

Špinavá voda v bongu, jak bylo popsáno výše, v sobě nese spoustu potenciálně škodlivých bakterií. Špinavé bongy, včetně těch, které obsahují nahromaděný slizký pryskyřičný materiál nebo zatuchlou vodu, mohou také podporovat růst spór plísní a hub. Zatímco z kouře z trávy neonemocníte, tyto patogeny mohou vyvolat mnohem závažnější potíže než „jen“ kuřácký kašel.

Otázkou tedy je, jak často vodu v bongu čistit. Řídit se můžete podle mnoha výstražných znamení, které vám jasně řeknou, že nastal ten pravý čas. Když máte pochybnosti, prostě to udělejte!

Ona výstražná znamení jsou:

Silné nahromadění pryskyřice. Navzdory tomu, že voda uvnitř komory vašeho bongu bublá, nakonec si při dostatečném využívání začnete všímat kousků pryskyřice, které ulpívají uvnitř. Součástí této vrstvy jsou také malé (nebo velké) kusy odporného dehtu plného bakterií. Pokud se uvnitř začíná hromadit, nastal nejvyšší čas, kdy je třeba jej propláchnout. Kartáček nebo solná a alkoholová lázeň – existuje mnoho způsobů, jak jej vyčistit.

Odporný zápach. Dalším jasným znamením, že je čas váš bong vážně vyčistit, je zápach. Není snad nic horšího než zápach staré vody z bongu. Někdy to může být tak hrozné, že je cítit po celé místnosti. Jindy je to jen přetrvávající zápach po potažení. Ať tak či onak, jestli cítíte něco podobného starým nedopalkům cigaret, vodu vypusťte!

Zápach je také důležitou známkou toho, že ve vodě jsou bakterie, plísně a další mikroorganismy, které zahnívají. Jak již bylo zmíněno, pro plíce je to velice škodlivá situace.

Tmavá a zatuchlá voda. Stačí rychlý pohled na vodu v bongu, a pokud vypadá jako bažina, je neprůhledná, má šedý nebo černý odstín, nebo se na ní dokonce rozrostl biofilm a po stranách komory se vytvořil sliz, je jasné, že je načase váš bong vyčistit a ochránit plíce před vdechováním tohoto sajrajtu.

Ucpané části. Někdy, i když jste vodu v bongu vyměnili, může samotný bong skutečně potřebovat důkladné vyčištění. Na skle, i když jde o relativně sterilní materiál, se hromadí lepivá pryskyřice. Věnujte proto chvíli pozornost stavu trubičky a nádržky.

Máte potíže s nasáváním vzduchu/kouře? Je tu velmi vysoká šance, že budete muset věnovat 30 minut řádnému čištění těchto dílů. Odstranění pryskyřice budete muset věnovat trochu námahy, ale jakmile vyčištěný bong použijete, budete sami sobě vděční.

Bong může pro uživatele znamenat jak jednu z nejzdravějších cest kouření, tak také v případě nedostatečné údržby cestu zdraví nejškodlivější. Snad vám předcházející řádky přinesly dostatek informací pro to, abyste se o svůj skleněný/akrylový/keramický poklad dokázali správně postarat.

Upozornění!
Tento text je pouze informativní, měl by sloužit pouze ke studijním a vzdělávacím (sebevzdělávacím) účelům. V žádném případě nikoho nenabádáme k užívání či výrobě jakýchkoli přípravků s psychotropními účinky!

(zdroj: www.worldofbongs.co)

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip – sleduj naši cestu 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

V minulém díle jsme si pověděli něco o užitečných tvorů žijících na vašich zahrádkách, kteří redukují nechtěné škůdce. Dnešní díl bude o soudruhové metodě..