V minulém čísle ROOTS jsem mluvil o pěstování indoor v půdních substrátech. Tentokrát si blíže rozebereme moderní, a poslední dobou stále populárnější, pěstování hydroponickým způsobem. Protože nedostatky živin se projevují stejně, jako u rostlinek, které se vyvíjejí v půdním substrátu, podíváme se blíže na zoubek různým druhům hydroponických systémů, kterých je na trhu nepřeberné množství.
Slovo Hydroponie pochází z latiny a znamená pracující voda. Zjednodušeně řečeno jde o pěstování rostlin bez půdního substrátu.
Většina lidí si myslí, že hydroponie je prostě o tom, že rostliny se vyvíjejí s kořeny přímo ponořenými do vody bez pěstebního média. To je ale pouze jeden typ hydroponického pěstování, kterému se říká NFT (Nutrient Film Technique – Technika živného filmu). Existuje několik typů NFT a tato technika je mezi hydro pěstiteli velmi populární. Většina lidí si ale neuvědomuje, že existuje bezpočet metod a variací hydroponického pěstování. Nejprve si tedy představíme ty nejznámější, u kterých si řekneme o jejich kladech i záporech.
Je to jednoduché. Jestliže dáte rostlině, co potřebuje v okamžiku, kdy to potřebuje a ve správném množství, rostlina bude zdravá, jak je to jen možné. S hydroponií je to velmi snadné – v půdním substrátu je to složitější.
Při hydroponickém pěstování se rostliny rozvíjí v inertním médiu a v živném roztoku s perfektně vyváženou hodnotou pH. Tento roztok se dostává přímo ke kořenům ve vysoce rozpustném roztoku. Díky tomu může rostlina přijímat živiny s velmi malou námahou, což je oproti půdnímu substrátu velký rozdíl, protože v něm musí kořeny živiny hledat a z půdy je vytahovat. Je to tak i v případě, že používáte bohatou, organickou půdu a nejlepší živiny. Je lepší, když rostlina energii, kterou musí kořeny vynaložit na tuto činnost, využije na vegetativní růst a produkci květů a plodů.
Jestliže pěstujete dvě geneticky identické rostliny a pro jednu použijete půdu a pro druhou hydroponický systém, téměř okamžitě uvidíte rozdíly, které tento faktor přinese. Jedněmi z mnoha důvodů, proč je hydroponie pro domácí pěstování lepší volbou, jsou rychlejší a lepší růst a mnohem vyšší výnosy.
Nyní si povíme něco o pěstebních médiích. Pěstební médium je materiál, v němž se vyvíjejí kořeny rostlin. Tím jsou myšleny produkty, jako Rockwool, perlit, vermikulit, kokosové vlákno, písek a mnoho dalších. Pěstební médium je inertní substance, která rostlině sama o sobě nedodává živiny. Veškeré živiny pochází ze živného roztoku, což je kombinace vody a hnojiv. Díky tomu můžete velmi snadno ovlivnit, co rostlina dostane. Sílu a pH živného roztoku lze snadno upravit tak, aby rostliny dostaly přesně to, co potřebují. Cykly zavlažování a dodávání živin lze ovládat díky levnému časovači, takže rostlinám se roztok dostává v požadovaných časech.
S tím ovšem souvisí i to, že hnojiva pro hydroponické pěstování jsou zcela rozdílná od těch pro substráty. Oba typy sice obsahují tři základní prvky (dusík, fosfor a draslík), ale hnojiva pro hydroponické pěstování obsahují přesné množství důležitých mikroživin, které hnojiva pro substráty nemají. Rostliny si totiž mohou tyto elementy za předpokladu, že jsou v půdě obsaženy, nalézt v substrátu. Pokud některé z mikroživin v substrátu chybí, nebo jsou vyčerpány předchozími pěstebními cykly, rostliny nebudou prospívat. Hydroponická hnojiva jsou obvykle lépe vyčištěna od nečistot, díky čemuž jsou stabilnější a lépe rozpustné, takže pro rostliny je jejich příjem snadnější. Organická hnojiva se podle určení liší velmi výrazně a to jak ve složení, tak ve způsobu, jakým živiny rostlině dodávají. Organická hnojiva spoléhají na synergickou akci bakterií a mikrobů. Ty společně rozkládají živné substance a zajištují tak jejich snadnější příjem rostlinou. Hydroponická a půdní hnojiva poskytují živiny ve formě připravené k okamžité spotřebě. Zatímco dříve byla organická hnojiva určena převážně pro pěstování v půdních substrátech, v poslední době se na trhu objevují produkty, které jsou více než vhodné pro použití v hydroponii.
A co živiny ?
V předchozím textu zmiňuji termín mikroživiny. O co jde? Jsou to stopové prvky, které jsou zapotřebí pro zdravý vývoj rostliny. Jedná se o vápník, magnesium, síru, boron, kobalt, měď, železo, mangan, molybden a zinek. Pokud rostlině chybí jakýkoli z těchto prvků, trpí stresem, nemocemi a je méně odolná proti útokům škůdců, plísní a baktérií. Může u nich také dojít k potížím s příjmem hnojiva s obsahem NPK (dusík, fosfor, draslík). V lepším případě nevyužijí naplno svůj genetický potenciál. V tom horším uhynou. V případě, že pěstujete potraviny, nedostatek živin v rostlinách může vést k nedostatku živin využitelných lidmi či zvířaty, které je konzumují. Kvůli přemíře zemědělského využívání neustále stejných polí mají dnes produkované potraviny hodnoty některých živin prakticky na nule. Není překvapením, že si víc a víc lidí pěstuje pro sebe a svoje rodiny vlastní potraviny. Při pěstování v půdě myslete na pravidelnou obnovu hlíny mezi setbami, při pěstování v hydroponickém systému je naprosto nutné používat hnojiva určená právě pro tento druh pěstování, protože obsahují všechny stopové prvky.
Hydroponické pěstování není složité. Alespoň tedy nemusí být. Může být dokonce velmi jednoduché, dokonce jednodušší než pěstování jediné rostlinky v květináči.
Samozřejmě množství technologií a jejich úroveň je limitováno pouze vaší představivostí a finančními možnostmi. Dá se říct, že doslova každý aspekt vaší zahrádky lze automatizovat, monitorovat a kontrolovat počítačem nebo mobilním telefonem, ať už jste kdekoli (tady bych rád upozornil na další článek v tomto výtisku ROOTS o stavbě systému AutoGrow).
Většina organických pěstitelů s hydroponickými systémy se pohybuje mezi dvěma extrémy – stoprocentně ruční prací a naprosto automatickou pěstírnou. V průměru se domácí systém skládá z několika základních částí: pěstebního žlabu, nádrže, vodního čerpadla, jednoduchého časovače a vzduchového čerpadla pro okysličení živného roztoku. Při indoor pěstování je samozřejmě důležité osvětlení.
Extrémně důležitá je při hydroponickém pěstování i pěstování v substrátu kontrola hodnoty pH. Při výkyvech pH rostliny trpí a ztrácí schopnost absorbovat živiny.
Schopnost rychle a snadno otestovat a upravit pH při hydroponickém pěstování je jednou z jejích největších výhod nad pěstováním v půdním substrátu, kde je testování a úprava pH mnohem složitější.
Přeji vám mnoho pěstitelských úspěchů a radosti z práce s rostlinkami.