Česká média v poslední době často informují, že se do tuzemska vrátili vlci. S mapováním jejich populace teď můžete pomoct i vy. Hnutí DUHA totiž hledá důkazy o dalším rozmnožování vlků v Podbezdězí, na Broumovsku, v Krušných horách, ale i v dalších částech České republiky.
V září se k nim mohou přidat účastníci víkendových úvodních školení, která jsou zaměřena na ochranu a „tiché sledování“ těchto šelem. Zájemci o účast na školení se mohou již nyní registrovat na webových stránkách www.selmy.cz.
Hnutí DUHA ve své tiskové zprávě uvádí, že zářijová školení zahájí v pořadí již osmnáctou sezonu Vlčích a Rysích hlídek. Nové znalosti mohou dobrovolníci využít i v zimě. Dobrovolníci při pravidelném procházení terénu zaznamenávají nalezené pobytové znaky velkých šelem (např. stopy, trus), odebírají vzorky pro DNA a potravní analýzy, ale také na vhodná místa umisťují fotopasti.
Vlčí a Rysí hlídky také fungují jako prevence pytláctví, kdy svou přítomností v terénu odrazují potenciální lovce. Členové hlídek se vydávají do míst, ve kterých jsou velké šelmy v ohrožení, pátrají po známkách pytláctví a upozorňují na přítomnost masitých újedí, u nichž existuje velké riziko nelegálního zástřelu velké šelmy.
Podle posledních odhadů ze zimy žijí v České Republice minimálně tři smečky (v Podbezdězí, na Broumovsku, v Krušných horách), jeden vlčí pár na Šumavě a samostatně se pohybující vlci v Beskydech a v Bílých Karpatech. Experti dále odhadují, že v širším okolí Šumavy a Pošumaví (včetně navazujících oblastí v Německu a Rakousku) má domov 60-80 dospělých rysů; zhruba deset velkých kočkovitých šelem se pohybuje v Beskydech a Javorníkách. Medvěd se vyskytuje hlavně na moravsko-slovenském pomezí v Javorníkách. V letošním roce zaznamenaly fotopasti Hnutí DUHA a Agentury ochrany přírody a krajiny hned několik zajímavých záběrů. Mezi ty nejzajímavější určitě patří videozáznam kočky divoké v Pošumaví, další rozmnožování vlčí smečky na Dokesku nebo také důkazy o přítomnosti vlka v Krušných horách.