seedbank -30%

Netradiční workshop

RSO extrakt – Fénixovy slzy

Začátkem května jsem od svého kamaráda dostal pozvánku na hodně netradiční workshop. Věnován byl výrobě RSO – extraktu z konopí dle Ricka Simpsona (Fénixovy slzy). Celý článek musím koncipovat těžce anonymně, proto nikde nenaleznete žádná jména ani místa. Navíc tentokrát ještě ani neuvedu celý přesný postup, jak slzy vyrobit svépomocí. Zákony u nás jsou takové, jaké jsou, o přístupu policie k pěstitelům a uživatelům konopí nemluvě.

Napsat však o svých zjištěních chci. Musím. Potřebuji. Fénixovy slzy jsme v ROOTS zmiňovali již mnohokrát. Rád bych k nim podoktnul, že nejde o lék, který komukoli zaručeně pomůže od jakékoli nemoci. Tak to opravdu není. Pravdou ale je, že velké množství pacientů se díky nim svého onemocnění zbavilo a ti, kterým se to nepodařilo, se dočkali přinejmenším zvýšení kvality svého života a lepšího snášení brutální oficiální „léčby“ v podobě ozařování, chemoterapie a podobných, pro tělo takřka likvidačních, záležitostí.

To je i základním stavebním kamenem projektu, jehož součástí byl i tento workshop. Jeho cílem totiž nebylo přímo vyléčit, ale předat informace, umožnit přístup k slzám a naučit je užívat. Je koneckonců pravdou, že pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by mohl říct, že se vyléčil POUZE slzami. Takřka každý byl i v péči lékařů a tak je nemožné určit, co zabralo víc.

Na místo, kde workshop probíhal, jsem dorazil s drobným zpožděním, přesto jsem tam byl se svým doprovodem první. Během pár minut ale dorazil i zbytek účastníků, kteří byli z celé republiky. Vzhledem k tomu, že workshop proběhl v několika cyklech, počet účastníků na každém byl „tak akorát“, a protože jsme všichni přijeli se stejným cílem, i když každý z jiného důvodu, trochu mi to připomínalo krásnou rodinnou sešlost. A tomu odpovídala i skvělá atmosféra.

Při rychlém seznámení s ostatními jsme v rychlosti probrali své osudy, co nás přivedlo k slzám, s čím bojujeme… Pokec to byl víc než příjemný (ač o velice nepříjemných věcech) a protáhl se na více než hodinu. Vše jsme samozřejmě prokládali svými zkušenostmi s konopím, názory na současnou legislativu v České republice a praktickými otázkami kolem výroby slz.

Jednou z nejzásadnějších byla ta, která se týkala návodů / videí s pokyny pro jejich výrobu. Na internetu jich koluje mnoho, mnoho se jich dostalo i do tištěných časopisů, mezi nimi samozřejmě i originální postup dle Ricka Simpsona. Jejich problémem však je, že ti, kteří je vytvářeli, v nich používají až nepředstavitelné množství konopí.

Rick na svých videích například sype do kádě pro louhování obrovskou hromadu materiálu. Je pravda, že Rick v každém návodu uvádí, že výtažek lze vyrobit prakticky z jakéhokoli množství, osobně jsem si ale nedovedl představit, jak jej vyrábím třeba ze sto gramů materiálu. Na workshopu jsem se přesvědčil, že to jde a není to složité.

Důležitým tématem bylo i to, která složka z konopí je vlastně ta účinná. THC? CBD? THCA? CBDA? Nebo jsou to terpeny? Podle (nejen) mého názoru jde o synergii (spolupráci, společné působení) všech uvedených a možná i dalších prvků. Tuto oblast je zapotřebí prozkoumat do hloubky a mnoho vědeckých pracovišť se jí věnuje.

Osobně mám ale pocit, že mnoho z vědců dělá jednu obrovskou chybu. Každý vědec totiž potřebuje mít co nejpřesnější čísla. Vše musí být měřitelné a prokazatelné grafy. To podle mě u přírodní léčby nelze. Každý člověk je jiný. Nejsme kopie jeden druhého, a tak to, co pomůže jednomu, nemusí mít na druhého žádný pozitivní (ani negativní) vliv.

A stejné je to i v říši rostlinné. Zkušení pěstitelé konopí vám potvrdí, že i když vypěstovali ve stejném roce stejnou odrůdu na více místech, v různých podmínkách, dočkali se u každé jiného výsledku. Rostliny dostávaly jiné živiny, jiné množství slunečního svitu, jiné množství vláhy a podobně.

Velké farmaceutické firmy jsou samozřejmě schopné zajistit podobné podmínky pěstování konopí v indoor prostředích, podobné vlastnosti rostlin jejich klonováním atd., a tak dosáhnout veskrze stejných vlastností jejich výrobků. Jenomže proč se musí vše tak komplikovat? Nejlepší pro každého je najít si vhodnou odrůdu (nejlépe otestováním na vlastní kůži), vypěstovat si rostlinku na zahrádce či balkonu a užívat jí dle potřeby.

Nedovolím si polemizovat a poučovat vážené vědce a lékaře (myslím to vážně), jde opravdu jen o můj osobní pocit a dojem, takže jej berte s rezervou. Pokud bych si ale měl vybrat, jestli třeba Sativex nebo vlastní materiál, rozhodnu se pro svou sklizeň.

Další otázkou jsou ošetřující lékaři pacientů, kteří jsou povětšinou zoufale neinformovaní. Máte-li štěstí, lékař alespoň připustí, že konopí může pomoci a nebude vám jeho užívání vymlouvat. V opačném případě se můžete dokonce dočkat nadávek, osočování a v extrémním případě i toho, že s vámi lékař nebude nadále spolupracovat. To se asi stává jen velmi řídce, sám ale vím, že i k takovým dochází.

Potíž je asi v tom, že lékaři u nás neprošli žádným oficiálním školením a nemají podklady, podle nichž by si mohli udělat kvalifikovaný úsudek. Dokud bude v našich lékárnách navíc dostupná pouze jedna jediná odrůda konopí, ani si jej nebudou moci udělat (dostupnost konopí v lékárnách je ale otázkou na samostatný článek).

Jedním z témat, u něhož jsme strávili dost času, bylo i to, zda je lepší použít konopí vypěstované indoor, nebo to z venku. Podle organizátora workshopu a mnoha dalších, je lepší to, které vyrostlo v přirozeném prostředí na sluníčku. Podle jiných je to jedno. Já v téhle otázce nemám zcela vyhraněný názor, nicméně rostlinka, která se vyvíjela v půdě v záři slunečních paprsků, má určitě jiné vlastnosti, než ta, která rostla pod umělým osvětlením, kde je navíc zapotřebí před sklizní rostliny pořádně propláchnout (nehnojit a zavlažovat jen čistou vodou), aby se z nich dostala veškerá rezidua přidaných hnojiv.

Bavili jsme se také o vhodnosti a možnostech užívání slz s vysokým obsahem účinných látek v běžném životě. Jejich užívání s sebou totiž nese i mnoho omezení. Nemluvím jen o tom, že řídit auto je více než nevhodné. Nezáleží ani tak na tom, zda je člověk fyzicky schopen vozidlo bezpečně řídit, či ne. Při první dopravní kontrole, při níž byste byli podrobeni testu na přítomnost drog, by vám totiž s takřka stoprocentní jistotou odebrali řidičský průkaz, dostali byste pokutu atd.

Mluvím také o schopnosti fungovat v běžném životě. Starat se o rodinu, chodit do zaměstnání, vyřizovat úřady… Celoroční užívání je tedy pro normálního člověka takřka nemožné. S tím souvisí i to, jaký obsah THC by měl užívaný výtažek mít.

Jsou samozřejmě případy, kdy je, brutálně řečeno, nejvhodnější narvat do sebe co největší množství účinných látek najednou. Zde však vyvstává i další zásadní problém. Každý člověk má totiž svou hranici tolerance položenou jinde. Je tedy důležité začínat s užíváním výtažku POSTUPNĚ a vyzkoušet si, jak daleko je tělo schopno dojít!

Souvisí s tím i problematika, které se říká „set and setting“. Ve stručnosti řečeno jde o to kde, v jakých podmínkách a s kým. Je pravda, že marihuana ještě nikdy nikoho nezabila. Jenomže první zážitek může být velmi nezvyklý, pro nepřipravenou osobu i psychicky náročný a stresující, a proto je vhodné být při užití slz v pohodě a v příjemném prostředí, mít po ruce někoho, komu uživatel důvěřuje, kdo ví, co čekat, a kdo dokáže uklidnit.

V této souvislosti zmíním i to, že účinek slz může být u každého zcela odlišný. Někdo je unavený a pocítí potřebu spánku, jinému naopak dodá energii, další dostane hlad. Jde samozřejmě o to, z jaké odrůdy je výtažek vyrobený, ale také o to, jak na účinné látky reaguje tělo a psychika. Zmíním ale znovu, že konopí NEZABÍJÍ!

Poslední věcí, kterou zmíním, je, že výtažek lze vyrobit i z odrůd takzvaného „technického“ konopí. Je jasné, že výsledek bude lehce odlišný, než u výtažku z odrůd určených pro rekreační využití, ale rozdíl není natolik zásadní. Nutno navíc podotknout, že tzv. technické odrůdy již takřka neexistují. Konopí se na vlákno, ke kterému bylo to technické určeno původně, již využívá jen v malém měřítku. To, které se pěstuje dnes, jsou hlavně odrůdy vyšlechtěné tak, aby produkovaly co největší množství oleje, jehož využití je neskutečně obrovské (potraviny, kosmetika, léčebné produkty…), případně co nejvhodnější semena.

Potom, co jsme probrali výše zmíněná témata, jsme se již pustili do praktických věcí a ukázek. Jak jsem již říkal v úvodu, podrobný návod na výrobu slz tentokrát zveřejňovat nebudeme. Buď si počkejte na jedno z dalších vydání ROOTS, nebo se podívejte na internet. Hledejte výraz Rick Simpson Phoenix Tears.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.