Díky relativně snadnému pěstování i uchovávání patří fazole mezi jedny z prvních člověkem kultivovaných rostlin. Počátek pěstování fazolí se datuje až 20 000 let zpět, i dnes jsou však stálicemi v kuchyních po celém světě.
Fazole jsou nejen skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny, folátů, draslíku, hořčíku, železa, mědi a manganu, jejich výbornou vlastností je také nízký obsah tuků a cholesterolu. Výzkumy z posledních desetiletí navíc ukazují, že konzumace fazolí pomáhá mimo jiné snižovat riziko rakoviny (díky saponinům, inositolu a vláknině), snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění (díky vláknině, fytosterolům, hořčíku, draslíku a mědi), snižovat riziko vzniku diabetu typu 2 a zároveň zlepšovat stav u lidí, kteří již diabetem trpí.
Ingredience:
- olivový olej
- cibule
- česnek
- máslové fazole
- sůl
- pepř
- sušené oregano
- celerová nať
- petrželová nať
- cukr
- rajčata
- rajčatový protlak
Fazole opláchněte a nechte přes noc namáčet v dostatku vody. Fazole sceďte a uvařte v osolené vodě – jen do částečného změknutí, ale ne úplné měkkosti – a znovu sceďte. Jeden hrnek škrobové vody nechte bokem. Dále nakrojte rajčata a spařte je, aby bylo odstranění slupky následně jednodušší. Na pekáč připravte dostatek olivového oleje, neboť to bude prakticky jediný zdroj tuků v tomto jídle. K němu přidejte na kousky nakrájenou cibuli a česnek a tuto směs nechte péct při 180 °C cca 15 minut. Následně přidejte fazole, sušené oregano, nakrájené celerové a petrželové listy, sůl, pepř a hrnek vody a nechte péct dalších 30 – 40 minut. Mezi tím odslupkujte rajčata a nakrájejte je na malé kousky, nachystejte si směs rajčatového protlaku, soli, trošky cukru a škrobové vody z fazolí a obojí následně přidejte do pekáče. Pečte dalších 40 – 60 minut, či do úplného změknutí fazolí.