happy seeds 800x100
Search
Close this search box.

Elektronická cigareta – může být zdraví škodlivá?

Ještě v roce 2017 bylo v Česku zhruba 25 % kuřáků cigaret. Ačkoliv díky zdražování, životním trendům a nejrůznějším legislativním omezením počty kuřáků úspěšně klesají, více než polovina kuřáků cigaret přechází z klasických na elektronické. Někteří proto, že je to pro ně levnější, někteří nedokážou ze dne na den přestat, a tak se uchylují ke kompromisu. Někteří věří, že elektronická cigareta je zdravější. Je kouření e-cigaret škodlivé? A jak je na tom novinka na trhu, tzv. IQOS cigareta?


Patent z Číny

Ačkoliv myšlenka stvořit cigaretu k inhalaci léčivých látek vznikla již na počátku minulého století, teprve v roce 2006 si Číňan Hon Lik nechal patentovat elektronku v podobě, jakou dnes známe, a do světa se rozšířil nový trend kouření. Jedna klasická cigareta vydrží asi na 5 minut kouření, elektronku můžete kouřit až hodinu v kuse. Jaká jsou tedy pro a proti? 

Hrůzný aerosol 

Mnozí kuřáci si mylně myslí, že elektronické cigarety nejsou tolik zdraví škodlivé, ale jak ukazují nejnovější výzkumy, opak je mnohdy pravdou. V případě, že užíváte e-cigarety s nikotinovou náplní. Elektronické cigarety přetvářejí nikotin a nejrůznější chemické příchutě zahříváním na aerosol, který je následně vdechován do plic. Jsou napájeny baterií, která zahřívá žhavicí tělísko. Kuřáci e-cigaret tedy nevdechují kouř, ale aerosol. Vědci vypozorovali při pokusech u myší, že mitochondrie uvnitř plicních buněk negativně reagují, jsou-li vystavovány aerosolu, a shlukují se do obranných skupin, podobně jako stádo oveček. Pokud nápor škodlivin neustane, tak jako v případě notorického kuřáka, mitochondrie umírají a již je nenahradí nové. Na jejich místě vzniká pak o 30 % vyšší koncentrace rakovinotvorných buněk. 

Může dojít k otravě nikotinem

Ve srovnání s kouřením běžných cigaret se také při užívání „elektronek“ s liquidem dostane do těla asi desetkrát větší množství nikotinu najednou, díky procesu tvorby aerosolu, což může v ojedinělých případech způsobit i otravu nikotinem. Znamená to, že je vám tak špatně, že už nemáte chuť dále kouřit, proto většinou nedojdete do život ohrožujícího stavu. Co však přesně do těla kuřák liquidem vdechuje, mnohdy ani není zcela objasněno. Zodpovědný výrobce sice uvádí složení liquidu, při zahřátí tělískem však může docházet k uvolňování dosud nedefinovaných škodlivin. Jistě stojí za zmínku například kadmium, toluen, amoniak, arsen nebo methanol. Světová organizace WHO přesto elektronky doporučuje díky absenci dehtu, na rozdíl od klasických cigaret. 

Pozitiva e-cigaret

Abychom však nebyli příliš skeptičtí, má elektronická cigareta (ne)jednu nespornou výhodu, kterou bychom neměli opomenout – při kouření běžných cigaret dochází k uvolňování škodlivin do ovzduší, kdy i okolostojící, byť nekuřáci, jsou vystavováni pasivnímu kouření a všem souvisejícím negativním vlivům. Při užívání elektronické cigarety však kuřák do ovzduší uvolňuje jen prázdné výpary, které okolí ničím nemohou uškodit. Testy také prokázaly, že na kouření elektronické cigarety vzniká menší závislost než na klasické cigaretě, protože se nikotin díky aerosolu do těla nedostává tak efektivně jako při běžném kouření. A co když zvolený liquid neobsahuje vůbec žádný nikotin?

Škody, které lze napravit 

Odborníci uvádějí, že elektronická cigareta nemá žádný výraznější vliv při odnaučování závislosti na nikotinu. Mnozí však tvrdí, že postupné snižování obsahu nikotinu v liquidu jim pomohlo nakonec zbavit se závislosti úplně. Někdy je však množství přijatého nikotinu zkreslené. Kuřáci běžných cigaret si obvykle měří, kolik cigaret za den vykouří, kdežto u elektronky zkrátka kouří, dokud nemají dost. Situace se však zcela liší u elektronek, které neobsahují žádný nikotin. Pokud uživatel předtím dával přednost běžným cigaretám, s elektronkou je šance, že se mu obnoví některé plicní buňky a opět se zmaximalizuje kapacita plic. Nevzniká závislost na nikotinu a při zahřívání liquidu vdechuje uživatel odlišné zplodiny různého charakteru, podle složení přípravku. Kamenem úrazu se stává, pokud kuřák o svou elektronku nepečuje, nevyměňuje potřebné součástky a e-cigareta se tak zanáší zplodinami.

Bezpečnost však nelze potvrdit

Přes všechny klady dosud vědci souhrnně nepotvrdili, že jsou e-cigarety bezpečné. Neexistují na to dostatečné, dlouhodobé studie, vzhledem k relativně krátké slávě elektronických cigaret. Navíc se po světě rozšířilo několik případů hazardování s náplněmi elektronických cigaret, kdy uživatelé zkoušeli vlastnoručně namíchané, nekvalitní liquidy a následně upadli do kómatu a zemřeli, což slávě elektronek nijak nepomohlo. Popularitu e-cigaretám naopak zvedají proslulí influenceři, kteří na internetových videích předvádějí velkolepé kouřové triky a show. Stranou toho všeho vychází nová oblíbená hračka – IQOS. 

A co IQOS? 

Jakýmsi mezistupněm mezi elektronkou a klasickou cigaretou je novinka IQOS. Tato věcička uvolňuje nikotin pomocí tepla, bez ohně, popela nebo škodlivého kouře. Rozhodně je menším zlem než klasická cigareta. Kouřením IQOS cigarety dochází k inhalaci teplé páry. Zdá se, že oproti klasickým cigaretám nedochází při užívání varianty IQOS k tak nadměrné tvorbě rakovinotvorných buněk. Některé případy dokonce uvádějí, že po přechodu z klasické cigarety na IQOS kuřák nějakou dobu vykašlával dehet a pak se jeho stav plic výrazně zlepšil. Negativem tohoto typu kouření mohou být pocit suchých rtů a zhoršující se kvalita pleti, způsobené teplotou zahřívání náplně, která vysušuje. Ve srovnání s cigaretami se z IQOS do těla dostává asi stejné množství nikotinu jako z nejsilnějších cigaret značky Sparta. Mnohé uživatele také odradí vůně či pach, kterým je kouření nikotinu v této formě specifické. A vyšší je i nezanedbatelná pořizovací cena. Ve srovnání s částkou, kterou průměrný kuřák prokouří ročně, je to pořád ale pozitivní alternativa pro notorické kuřáky.

Nenechte se udusit

Nedávná britská studie prokázala, že pokud kuřák přestane kouřit, dokážou se plicní buňky samy opět zregenerovat, i když nikdo dosud nezjistil, odkud se berou. Změny na plicích tedy nejsou nevratné. Zkuste se projít na čerstvém vzduchu v přírodě a zhodnotit, jak se vám vlastně dýchá…


“Mnozí kuřáci si mylně myslí, že elektronické cigarety nejsou tolik zdraví škodlivé”

“Přes všechny klady dosud vědci souhrnně nepotvrdili, že jsou e-cigarety bezpečné”

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Seedbank – bigpackz za 990,- 400x400
Seedbank – americké seedbanky 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Slavný konopný strain Moby Dick odstupem času získal status neoklasiky - ačkoli existuje již 18 let, stále se těší neutuchající celosvětové oblibě.
V podzimním období vždy stoupá riziko napadení oslabeného organismu různými. Pomoci mohou bylinky.