Těhotenství a následně mateřství je v životě ženy – i muže – důležitým obdobím. Často se mění priority, dochází k objevování nových úhlů pohledu na svět. A mění se samozřejmě i tělo. Prsa bývají prvními, kdo hlásí změny probíhající v těle budoucí maminky. Jsou plnější, citlivější, někdy až bolestivá na dotek.
Po porodu nastává několikaměsíční až roční období, kdy jsou prsa, zejména bradavky, silně namáhána kojením. Pro většinu žen je to krásný a velice přirozený způsob, jak nakrmit děťátko, může s sebou však přinést i určité nepohodlí a také nemoci. Jednou z poměrně častých je zánět prsu.
První fází, před jeho plným rozvinutím, jsou zablokované mlékovody. Žena pociťuje v postiženém prsu napětí, poblíž místa, kde došlo k ucpání, může být začervenalá, na dotek teplá kůže. Mezi další příznaky pak patří i zvýšená teplota. Miminku se hůře pije, protože mléko je hustší než obvykle. Někdy dochází ke snížení laktace v postiženém prsu.
Bylo by chybou přestat kojit, naopak je to jeden ze způsobů, jak zabránit vzniku zánětu. Dobrou volbou může být změna kojicí polohy – ideálně tak, aby bradička dítěte směřovala k místu rodícího se zánětu. Pokud skutečně dítě není schopné z prsu sát, což se může stát třeba u drobnějších kojenců, nahřejte si prso horkou vodou třeba ve sprše a odstříkávejte. Využít je možné také různé odsávačky.
Pociťujete-li zvýšenou únavu, zimnici a stoupla-li vám horečka, pravděpodobně už došlo k zánětu. Prso je oteklé, tvrdé a bolestivé na dotek, mohou vás bolet i svaly a klouby. V mléce se může objevit hnis i krev. V této chvíli je už nutné navštívit lékaře, který vám předepíše antibiotika vhodná při kojení.
Je důležité snažit se najít způsob, jak stále kojit. Samozřejmě existují babské rady a způsoby, jak si pomoci.
Tou základní je kojit podle potřeb dítěte, ne podle hodinek. Důležitá je také správná poloha, nebo spíše polohy, protože jejich střídání je žádoucí. Každá maminka si časem najde ty, které nejvíc vyhovují jí i dítěti. Správné přisátí je zároveň prevencí ragád neboli bolestivých prasklin na bradavkách. V případě, že si nejste jistá, obraťte se na laktační poradkyni. Tyto ženy jsou skvělými pomocnicemi při potížích s kojením.
Velmi dobře známou radou je mezi kojeními chladit prso třeba obkladem z tvarohu. Tvaroh naneste přímo na prso, zakryjte igelitem a poté třeba bavlněnou plenkou nebo ručníkem. Obklad můžete měnit i několikrát za den. Stejnou službu udělá i syrový, na jemno nastrouhaný brambor.
Ze zeleniny potom můžete sáhnout po čerstvém zelí či kapustě. Jeden její list překryjte potravinářskou fólií nebo igelitovým sáčkem a jemně ho naklepejte válečkem nebo párkrát lehce přejeďte. Teď ho už jen stačí přiložit na prso a překrýt bavlněnou látkou nebo podprsenkou.
K léčbě lze použít i čistý alkohol, líh nebo třeba slivovici. Vždy ale naředěný s vodou v poměru 1:2, aby nedošlo k podráždění jemné kůže. Stačí natřít prso po kojení a před dalším krmením zase omýt.
Před kojením si dopřejte teplý obklad, který spustí laktaci. Do něj si můžete přidat i hojivé bylinky – heřmánek, měsíček, pískavici. V lázni namočte plenku či ručník, přiložte na prso, jen bradavku vynechejte. Navrch přiložte ještě suchou látku a zabalte se na chvíli třeba do županu nebo svetru.
Vhodné je i masírování prsa krouživými pohyby směrem k bradavce.