HOBBYGROW – plagron 800x100

Domácí první pomoc – vlasy

Ač se to tak nezdá, vlasy jsou pro většinu z nás důležitou součástí těla. Mají termoregulační funkci, dotvářejí náš vzhled, výraz obličeje a jejich kvalita vypovídá také mnohé o našem zdraví. 

Změny týkající se vlasů jsou totiž jedněmi z prvních, kterými dává tělo najevo určité problémy. Pokud nám začnou vlasy vypadávat v nezvyklém množství, více se mastí nebo se začnou tvořit lupy, zbystřete.

Kvalitu vlasů ovlivňují některé nemoci, strava, stres a péče o ně; samozřejmě je nutné brát v potaz také věk i genetickou výbavu.
Zdravému člověku denně běžně vypadne asi 50–150 vlasů, aniž by to znamenalo nějaký problém. Jde prostě o běžný životní cyklus.
Za vlas většinou považujeme viditelnou část, neoddělitelně je ale spjatá s tou podkožní – vlasovým váčkem a potními a mazovými žlázami. Vlasy obsahují uhlík, jód, vodík, kyslík, dusík, železo, měď, zinek, několik různých aminokyselin a vodu.
Po přečtení předchozího odstavce je tedy asi jasné, že konzumace dostatečného množství vitamínů, minerálů, stopových prvků a také správný pitný režim má na kvalitu vlasů velký vliv.
Je-li vaše strava vyvážená, bude příčina vypadávání vlasů někde jinde. Ponechme stranou období těhotenství, kdy za ztrátou vlasů stojí změny v hormonální hladině ženy. Také léčba nádorových onemocnění, resp. léky při ní používané, mají za následek snížení kvality a nadměrné vypadávání.
Vyšetření štítné žlázy, případně ledvin a hladiny železa v krvi, by mělo být tím prvním, o co požádáte svého lékaře. Jsou-li výsledky v normě a strava v pořádku, může být na vině vyčerpání fyzické či psychické. Stres či deprese silně ovlivňují i naše fyzické tělo, mohou stát za propuknutím mnoha problémů.
Domácnost a zahrada naštěstí nabízí nepřeberné množství šetrných způsobů péče o vlasy.
Z bylinek jsou to kořen lopuchu, rozmarýn, máta peprná, kopřiva a další. Připravujeme z nich zejména odvary či nálevy. Také je možné použít kvalitní éterické oleje – buď do olejových zábalů, či do šamponů nebo masek.
Kopřiva čistí krev, její vnitřní užití se tedy projeví na kvalitě pleti i vlasů. Oplachy kopřivovým odvarem vlasy očistí a posílí.
Rozmarýn se hojně používá i do komerčních přípravků vlasové péče. Dezinfikuje, prohřívá a prokrvuje pokožku, čímž stimuluje růst vlasů. Můžete použít odvar nebo hydrolát z něj pro oplach a masáž. Šalvěj dezinfikuje, obsahuje vitamín C, některé vitamíny skupiny B, magnézium a zinek.
Máta peprná zklidní a harmonizuje podrážděnou pokožku hlavy, napomáhá boji proti lupům.
Také kořen z lopuchu je léty prověřeným pomocníkem v péči o problematickou pokožku. Odvarem z něj omezíte tvorbu lupů a podpoříte růst vlasů.
Kořen lékořice společně se šafránem dezinfikuje a prokrvuje, a tím zlepšuje vstřebávání živin.
Po bramborách byste možná v případě problémů s vlasy a pokožkou hlavy nesáhli. I ony ale dokážou pomoci díky vitamínu C a obsahu draslíku a železa. Šťávu ze syrové brambory – buď ji odšťavněte, nebo rozmixujte a vymačkejte přes plátýnko – smíchejte se lžičkou medu a aplikujte ke kořínkům. Nechte působit 30 minut. Kůru je třeba opakovat 2– 3x týdně.
Cibule asi nebude nejatraktivnější pro svůj zápach, nicméně léčba vypadávání vlasů s její pomocí má velkou úspěšnost. Obsahuje antibakteriální látky, vysoký obsah síry, která je známá léčbou infikovaných vlasových folikul, dále draslík, hořčík a další minerály, vitamíny B6 a C. Budete potřebovat směs ze šťávy dvou červených cibulí a lžíce medu, které vmasírujete do pokožky hlavy a necháte 15 minut působit. I tady je třeba pravidelnost.
Bílý tučný jogurt vlasy i pokožku zklidní, hydratuje, poskytne jim bílkoviny, vápník, fosfor a některé vitamíny. Účinky jogurtové masky podpořte přidáním třeba medu s jeho antibakteriálními účinky nebo banánu jako zdroje draslíku.
Přemýšlení o vejci a slepici nechte někomu jinému, vejce je nabité živinami a to je to, co by vás mělo zajímat. Bílek poskytne péči suchým vlasům, žloutek naopak mastným. Jsou-li vaše vlasy normální, použijte celé vejce. V každém případě stačí vidličkou prošlehat a nanést. Ke žloutku můžete přidat i olivový olej. Vejce podporují růst vlasů, obsahují selen, vápník, železo, síru, některé vitamíny a tuky.
Další přírodní pomocníci jsou i za našimi humny.
Kokosový olej či mléko u nás už zdomácněly. Olej používá mnoho lidí pro péči o tělo i zuby, maska z něj působí blahodárně i na vlasy. Stačí nanést malé množství od kořínků ke konečkům a nechat působit minimálně 30 minut.
Kokosové mléko je možné použít na masáž a masku i jako bezoplachový balzám, usnadňuje rozčesávání vlasů. Obsahuje vitamín E, některé ze skupiny B, esenciální tuky, minerály a bílkoviny.
Vedle kokosového můžete na zábaly použít i mnoho jiných olejů. Lněný pro jeho antibakteriální účinky a vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Slunečnicový, který napomáhá hojení a hydratuje. Jojobový změkčující pokožku a navracející lesk kštici. Olivový jako zdroj minerálů, vitamínů a přírodní antioxidant. Antibakteriální a antivirový neemový (nimbový), který zabraňuje vzniku plísní, a tím i lupů.

Kvalitu vlasů ovlivňují některé nemoci, strava, stres a péče o ně

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

HOBBYGROW – Plagron 400x400
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.