Search
Close this search box.

Domácí první pomoc – vaginální mykóza

Jedním z intimních problémů, kterými trpí ženy všech věkových kategorií, je vaginální mykóza. Pro mnoho z nich je stále ještě tabu, přitom ji za života prodělá většina z nás a tyto nepříjemné záněty se i často vracejí. Candida albicans, kvasinka, která stojí za nepříjemným svěděním, pálením při močení, výtokem či bolestmi při pohlavním styku, naše tělo běžně osidluje.

V množství, které nemá vliv na kvalitu našeho života, dokud ji nenakrmíte větším množstvím cukrů, bílé mouky či mléčných výrobků. Daří se jí i v organizmu oslabeném nemocemi, jako je cukrovka, v těhotenství a při jiných hormonálních změnách, které život ženy běžně provází. 

Přirozená vůně lidského těla je v naší společnosti tak trochu tabu. Maskujeme ho antiperspiranty, avivážemi a dalšími a dalšími lákavými vychytávkami. Zejména parfémovaný toaletní papír a dámské hygienické potřeby mohou citlivou pleť neúměrně dráždit a přispět k rozvoji mykózy. 

Ačkoli se vám to možná nezdá být důležité, záleží i na správné velikosti spodního prádla a také jeho materiálu. Ideální jsou přírodní jako bavlna či bambus. 

Základním kamenem je samozřejmě zdravé tělo a silná imunita. Pravidelně cvičte, smějte se z plna hrdla, choďte do přírody, obklopujte se pozitivními lidmi, filtrujte informace. 

Dobře jezte – ve střevech je nejvíce imunitních buněk a je tedy extrémně důležité, čím je krmíte. Vařte ze základních potravin, bez zbytečných aditiv a podle potřeby doplňujte tělu vitamíny a minerály. Výborným zdrojem jsou třeba semínka a oříšky, naklíčené luštěniny a obiloviny. 

Preventivně pročišťujte tělo. Ať se o sebe staráte sebelépe, organizmus zanesený nečistotami, a těm se v dnešní době není možné zcela vyhnout, bude fungovat jen ztěžka. 

Jakmile pocítíte první příznaky mykózy, vylučte ze stravy bílý cukr i mouku a omezte mléčné výrobky. Prostě všechno, čím se taková kvasinka živí a čím sílí. 

Úlevu při pálení přinese nanesení vychlazeného čerstvého živého jogurtu. Nakupujte ideálně ve farmářských obchodech, jogurty s dlouho trvanlivostí nejsou ty pravé.

Česnek zamotá hlavu nejednoho viru i bakterii. Pročistí organizmus a posílí jej. Obsahuje vitamíny B a C, z minerálů například draslík, hořčík, fosfor, železo a další. Upřednostňujte náš český česnek, jeho účinky jsou ověřené, i chuťově je lepší. Jemnější alternativou k česneku je cibule. Podobně jako česnek je označovaná jako přírodní antibiotikum. Obsahuje allicin, stejnou účinnou látku jako česnek. Oboje můžeme přidávat čerstvé třeba do pomazánek, z česneku je potom možné připravit tinkturu, z cibule zase čaj vhodný při nachlazeních i chřipkách. Oba druhy zeleniny je možné skladovat při správných podmínkách několik měsíců.

Vnitřně je dále vhodné užívat tinkturu z grepových jader.

Letošní hojné léto nabídlo mnoho darů, pokud jste stihli nasušit nějaké bylinky, využijete je i do sedacích koupelí. Řebříček, šalvěj a řepík například. Dvě hrsti bylinek nechte louhovat přes noc, druhý den je sceďte, výluh zahřejte a použijte.

Pomůže i obyčejný ocet či sůl. Na 1 litr vody přidejte 2–3 lžíce octa a opět si udělejte sedací koupel. Ty je samozřejmě nutné opakovat a to i po odeznění příznaků.

Antimykotické a zároveň antivirové i antibakteriální účinky má růže. Kráska, která zdobí mnoho zahrad, potěší nejen oko, ale i tělo. Nasbírejte si a nasušte okvětní lístky na čaj nebo si uvařte marmeládu. Růže je květina, která významně podporuje ženskou energii a její rozvoj, lásku, vnímání krásy i očistu těla.

Při tomto onemocnění je vhodné se vyvarovat pohlavního styku a souběžně léčit oba partnery, je totiž přenosné i na muže. V jejich případě postihuje předkožku a žalud. 

Trpíte-li mykózami opakovaně, navštivte lékaře a svůj problém s ním konzultujte.


“Dobře jezte – ve střevech je nejvíce imunitních buněk”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Growfet 2025 400x400
CALI TRIP - coming soon 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

28. až 30. března v industriálním prostoru Nové Zbrojovky odehraje druhý ročník konopného festivalu Growfest, jehož je časopis ROOTS hrdým mediálním partnerem.
Čaj z konopí je tradiční léčivý nápoj známý již tisíce let. Připravuje se na různé způsoby na základě požadovaných účinků.
Možná jsou oblasti, na které jste při snaze být eko zapomněli. Co takhle ekologicky hnojit rostliny?