happy seeds
Search
Close this search box.

Domácí první pomoc – vaginální mykóza

Jedním z intimních problémů, kterými trpí ženy všech věkových kategorií, je vaginální mykóza. Pro mnoho z nich je stále ještě tabu, přitom ji za života prodělá většina z nás a tyto nepříjemné záněty se i často vracejí. Candida albicans, kvasinka, která stojí za nepříjemným svěděním, pálením při močení, výtokem či bolestmi při pohlavním styku, naše tělo běžně osidluje.

V množství, které nemá vliv na kvalitu našeho života, dokud ji nenakrmíte větším množstvím cukrů, bílé mouky či mléčných výrobků. Daří se jí i v organizmu oslabeném nemocemi, jako je cukrovka, v těhotenství a při jiných hormonálních změnách, které život ženy běžně provází. 

Přirozená vůně lidského těla je v naší společnosti tak trochu tabu. Maskujeme ho antiperspiranty, avivážemi a dalšími a dalšími lákavými vychytávkami. Zejména parfémovaný toaletní papír a dámské hygienické potřeby mohou citlivou pleť neúměrně dráždit a přispět k rozvoji mykózy. 

Ačkoli se vám to možná nezdá být důležité, záleží i na správné velikosti spodního prádla a také jeho materiálu. Ideální jsou přírodní jako bavlna či bambus. 

Základním kamenem je samozřejmě zdravé tělo a silná imunita. Pravidelně cvičte, smějte se z plna hrdla, choďte do přírody, obklopujte se pozitivními lidmi, filtrujte informace. 

Dobře jezte – ve střevech je nejvíce imunitních buněk a je tedy extrémně důležité, čím je krmíte. Vařte ze základních potravin, bez zbytečných aditiv a podle potřeby doplňujte tělu vitamíny a minerály. Výborným zdrojem jsou třeba semínka a oříšky, naklíčené luštěniny a obiloviny. 

Preventivně pročišťujte tělo. Ať se o sebe staráte sebelépe, organizmus zanesený nečistotami, a těm se v dnešní době není možné zcela vyhnout, bude fungovat jen ztěžka. 

Jakmile pocítíte první příznaky mykózy, vylučte ze stravy bílý cukr i mouku a omezte mléčné výrobky. Prostě všechno, čím se taková kvasinka živí a čím sílí. 

Úlevu při pálení přinese nanesení vychlazeného čerstvého živého jogurtu. Nakupujte ideálně ve farmářských obchodech, jogurty s dlouho trvanlivostí nejsou ty pravé.

Česnek zamotá hlavu nejednoho viru i bakterii. Pročistí organizmus a posílí jej. Obsahuje vitamíny B a C, z minerálů například draslík, hořčík, fosfor, železo a další. Upřednostňujte náš český česnek, jeho účinky jsou ověřené, i chuťově je lepší. Jemnější alternativou k česneku je cibule. Podobně jako česnek je označovaná jako přírodní antibiotikum. Obsahuje allicin, stejnou účinnou látku jako česnek. Oboje můžeme přidávat čerstvé třeba do pomazánek, z česneku je potom možné připravit tinkturu, z cibule zase čaj vhodný při nachlazeních i chřipkách. Oba druhy zeleniny je možné skladovat při správných podmínkách několik měsíců.

Vnitřně je dále vhodné užívat tinkturu z grepových jader.

Letošní hojné léto nabídlo mnoho darů, pokud jste stihli nasušit nějaké bylinky, využijete je i do sedacích koupelí. Řebříček, šalvěj a řepík například. Dvě hrsti bylinek nechte louhovat přes noc, druhý den je sceďte, výluh zahřejte a použijte.

Pomůže i obyčejný ocet či sůl. Na 1 litr vody přidejte 2–3 lžíce octa a opět si udělejte sedací koupel. Ty je samozřejmě nutné opakovat a to i po odeznění příznaků.

Antimykotické a zároveň antivirové i antibakteriální účinky má růže. Kráska, která zdobí mnoho zahrad, potěší nejen oko, ale i tělo. Nasbírejte si a nasušte okvětní lístky na čaj nebo si uvařte marmeládu. Růže je květina, která významně podporuje ženskou energii a její rozvoj, lásku, vnímání krásy i očistu těla.

Při tomto onemocnění je vhodné se vyvarovat pohlavního styku a souběžně léčit oba partnery, je totiž přenosné i na muže. V jejich případě postihuje předkožku a žalud. 

Trpíte-li mykózami opakovaně, navštivte lékaře a svůj problém s ním konzultujte.


“Dobře jezte – ve střevech je nejvíce imunitních buněk”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.