seedbank -30%

Domácí první pomoc – Úžeh, úpal

Dny jsou delší a delší, začínají ptačím zpěvem a večery voní teplem prohřátou půdou a čerstvě posekanou trávou. A zanedlouho tu budou prázdniny. Nevím, jestli je možné, aby se svět v současnosti ještě víc zpomalil, ale pro mě prázdniny znamenají právě to zvolnění a pohodu.

Svádí k pobytu venku, k čerpání energie ze sluníčka a okolní přírody.

Teplé dny s sebou přinášejí ale také některá úskalí – třeba úpal či úžeh. Oba se projevují podobně – malátností, slabostí, nejistou chůzí, snížením koncentrace. Může vás bolet hlava nebo cítíte nutkání na zvracení, ve vážnějších případech se projeví i horečka.

Úpal je z těch dvou mnohem záludnější. Někdy je obtížné si zpětně vzpomenout, co mu předcházelo. Na vině není na rozdíl od úžehu přemíra slunečních paprsků, ale dlouhodobý pobyt v přehřátém prostoru a nedostatek tekutin. Přirozená termoregulace těla selže a horkem oslabený organizmus ztrácí své přirozené schopnosti. Při úžehu dochází k podráždění mozku a jeho blan.

Jak úžeh, tak úpal jsou nebezpečné hlavně pro děti, seniory a nemocné osoby. Mějte na paměti, že pokud si nejste jistí, je vždy dobré se poradit telefonicky s lékařem a případně zavolat sanitku. Těžší průběh dehydratace vyžaduje hospitalizaci.

Nejprve dostaňte postiženého člověka do chladného, větraného a stíněného prostoru a hned potom začněte řešit dehydrataci. Dehydratace pro tělo znamená zahuštění tělních tekutin. Ty po těle rozvádí důležité živiny a kyslík a zároveň z něj dovádí škodliviny. V těžších případech může dojít i k poškození orgánů, snížení tlaku a tím nedokrvování končetin. Dalšími příznaky dehydratace je tmavá moč, sucho v ústech a bílý povlak na jazyku.

Recept na domácí přípravu rehydratačního roztoku je velmi jednoduchý – smíchejte 1 lžičku soli a 8 lžiček cukru s litrem převařené a zchladlé pitné vody. Dospělý by měl vypít za hodinu 500 ml, dítě 250 ml.

Později můžete do vody přidat i šťávu z citrusů, plodů černého rybízu, pár lístků máty nebo meduňky nebo připravit bílý či zelený čaj – všechny mají schopnost ochlazovat organizmus.

Zchladit tělo pomohou i obklady, koupel nebo sprcha. Voda by měla být vlažná, ne vysloveně ledová, aby tělo neutrpělo šok. Pokud budete pacienta jen otírat navlhčenou látkou, vždy postupujte od prstů končetin směrem k srdci.

Výborným a přitom jemným způsobem, jak ochladit tělo, jsou hydroláty – květové vody. Nejlepší volbou bude růžová nebo levandulová. Obě hydratují pleť i vlasy a zklidňují podrážděnou pokožku.

Nevolnost je možné řešit popíjením čaje z heřmánku nebo máty peprné. 

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Capsicum Baccatum se obvykle odlišuje od ostatních druhů žlutými nebo světle hnědými fleky na okvětí a žlutými prašníky.
Vydatné deště, horké počasí a vysoká vlhkost vzduchu vytvářejí dohromady z oblasti jižního Pacifiku jeden velký skleník, ve kterém roste potrava takřka...