happy seeds
Search
Close this search box.

Domácí první pomoc – svaly

Vánoce i konec roku máme úspěšně za sebou a teď se můžeme pustit do zimních radovánek nebo do plnění novoročních předsevzetí. Je jedno, jestli jsme příznivci kouzelných prkýnek, procházek nebo se raději schováváme v teple posilovny, tak jako tak se může stát, že to s pohybem přeženeme. Rady, jak se postarat o bolavé svaly, naraženiny a pohmožděniny, najdete v dnešním článku.


V zimě nás určitě jako první možnost napadne horká koupel. Svalům při ní prospěje nejen prohřátí, ale i esenciální oleje uvolňující se z jehličí smrku, borovice nebo jedle, které je vhodné do vody přidat.


Masti či oleje jsou dalším krokem, které předchozí péči skvěle doladí a je možné po nich sáhnout kdykoli a kdekoli.


Ani pro ně není nutné zamířit do lékárny, nejprve se porozhlédneme doma, ve vlastních zásobách.


Příprava mastí však zabere přeci jen nějakou dobu, bude tedy nejlepší vyrobit si je předem. Štěstí přeje připraveným!


Měsíček lékařský (Calendula officinalis L.) se po zahradě šíří tak přirozeně jako plevel. Je známý díky svým účinkům na bolavý žaludek a podrážděné trávicí ústrojí či zahnisané, mokvající rány. Dokáže se také postarat o namožené svaly.


Mast připravíte ze 4 dílů sádla nebo třeba kokosového tuku a jednoho dílu sušených květů. Tuk rozpusťte, přidejte měsíček a nechte 24 hodin macerovat, druhý den směs zahřejte, přeceďte a nechte před používáním opět ztuhnout. Někdo doporučuje celou proceduru 2x i 3x zopakovat, pokaždé s novou dávkou sušené bylinky.


Věděli jste, že pelargonie vonná (Pelargonium graveolens) není v oknech jen na okrasu, ale její vůně odpuzuje i nezvaný hmyz? Věděli jste, že odvar z listů této okrasné rostliny je prospěšný pro naše játra i mozek? A do třetice, věděli jste, že nasekaný list přiložený na bolavý sval ho dokáže výborně zregenerovat? Teď už tedy víte, kam sáhnout. Jen pozor, musí to být ta původní odrůda, ne vyšlechtěné kultivary.


Kostival lékařský (Symphytum officinale) už svým názvem napovídá, k čemu ho naši předci nejvíc využívali – jeho doménou byly těžkou prací unavené svaly, vymknuté klouby a zlomené kosti. Dokáže také pomoci při ošetřování proleženin, odřenin, podporuje vstřebávání hematomů a modřin.


Jako základ pro mast zvolte podle preferencí sádlo či kokosový tuk, případně bambucké máslo v kombinaci s dalším rostlinným olejem, např. sezamovým pro lepší roztírání. Čerstvý nebo sušený kostivalový kořen zalijte rozehřátým tukem a po deseti dnech louhování ho sceďte, nechte vychladnout a používejte. Důležité je při práci s kostivalem používat keramický nůž a další nádobí, kov by znehodnotil účinné látky.


Máta peprná (Mentha piperita) se často přidává do různých směsí určených k péči o namožené svaly a bolavé klouby. Účinnou látkou je zde menthol, uvolňuje křeče a snižuje napětí hladkého svalstva.


Mast připravte rozehřátím 50 g kokosového tuku, kterým zalijte nasekané mátové listy. Nechte 24 hodin louhovat, rozpusťte, přeceďte, přidejte čerstvou nasekanou bylinku a postup opakujte.


Také příprava mátového oleje je snadná – 50 g posekaných lístků máty zalijte 250 ml oleje, po 24 hodinách sceďte a znovu opakujte. Pomáhá kromě jiného i při migrénách, jen opatrně s jeho použitím u citlivější pokožky, může vyvolat alergickou reakci.


Jedním z přírodních zázraků s širokým spektrem účinků je kurkuma. Kurkuma je kořen kurkumovníku. Účinnou složkou je kurkumin, ten posiluje játra, působí antioxidačně a protizánětlivě. Podpoří tedy tělo při boji s různými formami osteoporózy a artrózy. Podle některých studií je také účinným bojovníkem při onemocnění rakovinou nebo depresí. Kurkumu si možná dopřáváte, aniž o tom víte, je totiž základní složkou kari koření. Jako první pomoc třeba při řezném poranění můžete ránu posypat kurkumovým práškem. Vnitřně se nejlépe vstřebává v kombinaci s tukem. Vyrobit si můžete i kurkumovou pastu smícháním 1 dílu kurkumy a 2 dílů vody, povařte, nechte vychladnout a uchovávejte v lednici. Je možné přidat i kokosový tuk. Používat ji můžete vnitřně i zevně, na oděrky, poranění, otoky.


Kdo se jednou setká s kozlíkem lékařským (Valeriana officinalis), už nikdy na něj díky charakteristické vůni nikdy nezapomene. Je známý zejména díky své schopnosti pomoci při nespavosti a depresích, dokáže ale také zmírnit křeče, a to jak žaludeční, tak svalové.
Svalové křeče uvolňuje také levandule lékařská (Lavandula officinalis), mimo to pomáhá při hojení ran (je přirozeně antiseptická) a tiší bolest při revmatismu. Levanduli můžete přidat do masážního oleje nebo do koupele.

Věděli jste, že pelargonie vonná není v oknech jen na okrasu, ale její vůně odpuzuje i nezvaný hmyz?

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Fair Seeds  -30%
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

V minulém díle jsme si pověděli něco o užitečných tvorů žijících na vašich zahrádkách, kteří redukují nechtěné škůdce. Dnešní díl bude o soudruhové metodě..