seedbank -30%

Domácí první pomoc – Puchýře

Zatím nejkurióznější způsob, jak jsem k puchýřům přišla, bylo z ořezávání pastelek. Netuším však, jestli by výběr správného ořezávátka byl řešením, stejně jako je tomu u bot.


Puchýř vzniká intenzivním třením povětšinou tedy nohy o pevnou plochu; nejsvrchnější část kůže se oddělí a ve vzniklé kapse se začne tvořit tekutina.

Na rozdíl od obličeje nevěnujeme končetinám většinou žádnou zvýšenou péči, nejsou přeci tolik vidět. Ale i ony si zaslouží hýčkat, však nás celý den věrně nosí. Zvykla jsem si při večerní sprše každé chodidlo jemně promasírovat a aspoň 2x týdně ošetřit mastnějším krémem. Od prstů až po patu. Tvrdá suchá kůže na patách není hezká a snadno popraská. Kávový lógr, který vám zbyl po odpoledním posezení, je skvělým přírodním peelingem. Ke změkčení můžete použít i obklad z tvarohu nebo stejně jako při ošetření rukou lázeň z mírně nahřátého olivového oleje.

Čas si na sebe udělejte i při výběru nové obuvi. Možná to považujete za samozřejmost, ale stále je spousta lidí, kteří mají spěch natolik v krvi, že  ani v tomto případě neposedí a hned zase běží.

Samozřejmostí by měl být kvalitní materiál odpovídající účelu, pro který boty kupujete. I mikroklima v botě může přispět ke vzniku oděrek nebo puchýřů. Tvar boty by měl odpovídat tvaru vaší nohy. A nejdůležitější je obout si obě boty, zavázat si je nebo zapnout a pořádně se v nich projít. Samozřejmě můžete namítnout, že v obchodě na hladké podlaze nic moc nepoznáte, vysloveně špatně padnoucí kousek však určitě ano.

Neméně důležité jsou i ponožky, zejména v případě, že v nich budete vyrážet na náročnější vycházky a tůry. Není vůbec na škodu mít záložní pár na převléknutí. Při výběru sledujte dva důležité parametry – materiál a správnou velikost. Ponožky vyrobené z přírodních materiálů, jako je bambus, budou lépe sát pot. Máte-li problémy se žílami, vybírejte takové, u kterých vás nebude škrtit horní lem.

Před tím, než vyrazíte, můžete nohám dopřát koupel v odvaru z dubové kůry. Jen pro jistotu připomínám pečlivé vysušení.
Kromě všeho ostatního potřebného si do batohu určitě přibalte i náplast na puchýře a použijte ji hned, jakmile pocítíte první příznaky diskomfortu, vyplatí se to.

I přes všechnu péči věnovanou přípravě a prevenci se může stát, že se vám puchýř udělá. Určitě ho nepropichujte ani nestrhávejte – uvolněná kůže i vzniklá tekutina chrání ránu před vniknutím infekce. Snadno dostupnou první pomocí je studený obklad. V klidu domova jej můžete obohatit o látky urychlující hojení.

Jednou z nich je ricinový olej. Má protizánětlivé a hydratační účinky, na namoženou a otlačenou kůži bude mít obklad z gázy v něm namočené skutečně blahodárné. Možná ho nevyužíváte – mimochodem je skvělý třeba i na léčbu kožních plísní, akné a různých ekzémů – náhradou vám může být jablečný ocet.

Je poměrně snadné si ho vyrobit i doma a je skutečně všestranným pomocníkem. Do salátů, do prádla místo aviváže, na úklid jako desinfekce. A také na puchýře, ty stačí několikrát denně octem potřít, případně si z něj připravit obklad.

Při péči o pokožku je také hojně zmiňovaný gel z aloe vera. Máte-li s ní dobré zkušenosti, použijte ji.

I v případě puchýřů mohou milovníci aromaterapie sáhnout do svých domácích zásob. Připravte si směs éterického oleje z citronu či eukalyptu a osvědčeného nosného oleje, puchýř jí potírejte několikrát denně až do zahojení.

Epsomskou sůl znáte? Není to sůl jako taková, obsahuje vysoké procento hořčíku a síry. Letos jsme s ní zkoušeli pohnojit dva mladé stromky, minimálně tráva kolem nich roste opravdu pěkně. Kromě toho zvládne také detoxikovat organizmus, dodat hořčík do těla, snížit stres a změkčit kůži. Nákupu se nebojte, pokud se s ní z nějakého důvodu nesžijete, vyčistěte s ní pračku nebo vytřete podlahu.

Může se stát, že opravdu žádného z výše uvedených pomocníků mít doma nebudete. A zelený čaj pijete? Použité sáčky nechte nachladit v lednici a jednoduchý, ale účinný obklad je na světě.

Ze svých zkušeností – nerada při práci používám rukavice, je mi jasné, že tipy z článku využijí i zahrádkáři. Každý, kdo se snažil ostříhat živý plot ručními nůžkami, bude vědět, o čem je řeč.


“Puchýř vzniká intenzivním třením povětšinou nohy o pevnou plochu”

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

HOBBYGROW – Plagron 400x400
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.