happy seeds

Domácí první pomoc – plíseň

Známe to určitě všichni – při stříhání nehtů zjistíme, že jeden z nich ztuha odolává nůžkám nebo je zažloutlý, a nám je už jasné, že neoblíbená kamarádka plíseň opět přijela na delší návštěvu. Jejími dalšími projevy mohou být prasklinky na nehtech nebo mezi prsty, olupující se či ztvrdlá kůže na nohou. Pravděpodobně jsme k ní přišli při některé z návštěv sauny či bazénu a podpořili ji dlouhým pobytem v uzavřené obuvi. Náchylnější na přenos plísní i kvasinek jsou lidé s oslabenou imunitou, ať už z důvodu nemoci, špatného stravování, nebo aktuální léčby antibiotiky.

Co se dá dělat, bude nezbytné se postavit výzvě čelem. Antimykotické, tedy protiplísňové účinky má mnoho bylinek a třeba i obyčejný (jablečný) ocet.
Základem prevence je hygiena. Plíseň nemá ráda čerstvý vzduch a přírodní materiály, zouvejte se tedy tak často, jak jen to jde, obuv dezinfikujte. Noste ponožky z bavlny nebo bambusu. Při jejich praní dbejte na dostatečně vysokou teplotu, ideální je 60 °C, místo aviváže zkuste použít ocet. Na utírání nohou po koupání používejte jiný ručník než na tělo a držte je oddělené od ručníků ostatních členů domácnosti, plíseň se přenáší infikovanými šupinkami kůže. Při návštěvě bazénu je vhodné nosit pantofle. Vlastní si nezapomínejte brát ani na návštěvy, právě půjčování cizí obuvi je jedním z nejčastějších důvodů přenosu onemocnění.

Tělu určitě prospěje aspoň dočasné omezení bílého cukru a mouky a celkové posílení imunity.

Mezi způsoby prevence patří také koupele v roztoku vody a jablečného octa. Ten je přírodním antimykotikem. Smíchejte teplou vodu s octem v poměru 1–2 lžíce octa na 1 litr vody a nohám dopřejte patnáctiminutovou koupel. Poté je pečlivě osušte. Pokud plíseň již propukla, smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1.

Stejné účinky mají i obklady z citronové šťávy.


Ocet je možný zkombinovat se sodou – nejprve kyselá koupel připravená z 1,5–2 dcl octa a 2–3 litrů teplé vody. Po 15 minutách vyměnit za 4–5 lžic jedlé sody smíchané se 2–3 litry teplé vody, po další čtvrthodině nohy pečlivě vysušte.


Látky působící proti nehtové plísni obsahuje česnek, konkrétně jsou to allicin a ajoene. Rozdrťte ho, smíchejte s olejem (použijte ideálně konopný, který je sám o sobě proti plísni účinný) nebo octem a postižený nehet potírejte několikrát denně. Konopný olej si můžete dopřát také vnitřně. Kromě dalšího má antioxidační a protizánětlivé účinky, zmírňuje svědění a podráždění pokožky.

Tymián, šalvěj, měsíček, přeslička, kopr, dub, levandule a další. Některou z těchto bylinek určitě máte doma. Nemusíte je využívat pouze jako pomocníky proti plísni, většina z nich nehty také pěstuje a posiluje. Nezapomeňte nohy po každé koupeli pečlivě osušit, vlhko růst plísní podporuje.

Antimykotický je výluh z lichořeřišnice, i jím je potřeba nehet potírat tak často, jak jen to zvládnete, nepřestávejte ani ve chvíli, kdy to vypadá, že už je vše v pořádku, nezaškodí ještě chvíli pokračovat, pro jistotu. Nálev je ideální připravovat z čerstvé byliny, sušením se její činek zeslabuje. Pokud čerstvou nemáte, vyzkoušejte lichořeřišnicovou tinkturu, dá se bez problémů koupit v lékárnách a zdravých výživách. Tinkturu používejte zevně i vnitřně.
Křehké nehty zpevní díky lázni ze semen kopru – lžíci semen zalijte 250 ml vody, krátce je povařte a pak ještě nechte 15 minut louhovat. Účinky pravidelných koupelí by se měly projevit již za necelý měsíc.

Také měsíček nehty posílí. Můžete ho popíjet ve formě nálevu jako čaj, nebo olej z něj používat zevně. Olej můžete koupit, jeho příprava je však poměrně snadná a využití široké, např. na suchou, zánětlivou pokožku, různé kožní problémy, štípnutí hmyzem nebo drobné řezné rány. Údajně má i omlazující schopnosti. Hrst sušených měsíčkových květů vložte do čisté skleněné nádoby, zalijte je rostlinným olejem, třeba slunečnicovým či mandlovým tak, aby květy byly potopené. Nádobu postavte na 4 týdny na slunné místo. Poté stačí jen olej scedit. Skladovaný v suchu a temnu vydrží až rok.

Hojivá je i koupel z vrchovaté lžíce měsíčku, který jsme nechali 15 minut louhovat ve 250 ml horké vody.

Kyselina křemičitá obsažená v přesličce rolní dodává pevnost, pružnost a odolnost naší pokožce, vlasům a nehtům. Koupele z přesličky hojí také záněty nehtového lůžka.
Jak šalvěj, tak tymián najdou svoje využití při různých kožních onemocněních, nejen při plísních. Koupel z nich můžete využít i při zánětech, bradavičkách, alergiích.
Koupele v dubové kůře má hodně z nás zafixovaných jako účinnou pomoc při hemoroidech. Kožní prasklinky se díky účinným látkám rychleji hojí, zmírňuje se také jejich krvácení. Odvar se doporučuje i při nadměrném pocení nohou.

Na záněty kůže a její zklidnění je ideální levandule lékařská. Příjemně vonící fialová bylinka rány vydezinfikuje a podrážděnou kůži zregeneruje.

Z éterických olejů sáhněte po tea tree, levanduli, tymiánu nebo oreganu. Tea tree a levanduli můžete nanášet třeba vatovou tyčinkou přímo na plísní postižené místo. Tymiánový a oreganový, hezky česky je to olej z dobromysli, je před použitím nutné naředit v nosném oleji, ideálně v olivovém. Smíchejte 1 lžičku olivového a 2–3 kapky éterického oleje. Pokud léčba nezabere za 3 týdny, je nutné přejít na jiný způsob. Z výše uvedených si určitě některý vyberete.

Antimykotické, tedy protiplísňové účinky má mnoho bylinek a třeba i obyčejný (jablečný) ocet

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.