Bolest hlavy zná asi každý z nás. Jejích příčin může být mnoho, od špatného pitného režimu, přes nedostatek spánku, stres, přetížení mysli, zablokovanou krční páteř, přemíru alkoholu a další. To jsou ty, kde si můžeme pomoci sami, nejsou průvodcem nějakého závažného onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, nádor či mrtvice.
Jako u mnoha dalších nepříjemných tělesných stavů je hlavním řešením zdravý životní styl, cvičení a správné držení těla, dodržování pitného a spánkového režimu a pravidelná mentální hygiena.
Určitě víte, že jsou potraviny, které mohou bolest hlavy způsobit – alkohol, zvýrazňovače chuti, cukry, umělé ztužené tuky.
Pokud už problém nastane, je možné si rychle pomoci, aniž by bylo nutné opouštět teplo domova a zatěžovat organizmus chemií.
Asi nejlepší bylinkou, která pomůže vyřešit bolest hlavy, a to i migrénu, je kopretina řimbaba (Pyrethrum parthenium). Vím, že není běžnou součástí domácích spižíren, ale je poměrně snadno k sehnání např. v prodejnách zdravé výživy ve formě čaje i tinktury. Pro její účinky ji určitě doporučuji mít doma. Je to výrazně ženská bylinka, pomáhá při menstruačních bolestech i při projevech menopauzy. Ulevuje od křečí, revmatických bolestí, celkově zklidňuje, zlepšuje metabolizmus.
Ani vrbovou kůru možná nebudete mít hned po ruce, její široké účinky si ale rychle oblíbíte. Je to přírodní aspirin, využijete ji při bolestech hlavy, revmatismu, projevech dny, odvodňuje a tiší horečku.
Heřmánek pravý (Matricaria recutita) jsem již zmiňovala v některém předchozím článku, takže jen krátce připomenu jeho schopnost mírnit bolesti hlavy způsobené stresem. Heřmánek používejte jen při potížích, ne dlouhodobě.
Se stresem a nervozitou si dokáže poradit i levandule a meduňka. Obě jsou známé svými zklidňujícími účinky, vedle tišení nervozity, neklidu a bolestí hlavy usnadňují usínání.
Už jen pohled na velkolepou korunu lípy a jemná nasládlá vůně jejích květů uleví a povzbudí při splínu a špatných náladách. A pokud potřebujete nabudit i v době, kdy nekvete, uvařte si prostě čaj. Přes zimu je to jedna z bylinek, po které s jistotou sáhnete při horečce, chřipce, zahlenění a zánětu průdušek. Zkuste ho i ve chvíli, kdy vás trápí zácpa.
To, že máta peprná (Mentha piperita) povzbuzuje organizmus, vás asi napadne hned při prvním přivonění. Je výrazná a energizující. Stejně tak působí i na nervovou soustavu. Je jedno, jestli sáhnete po čaji z čerstvých nebo sušených bylin nebo po éterickém oleji. Účinky máty podpoříte ve směsi s meduňkou. Jen pozor při kojení, máta tlumí tvorbu mateřského mléka. Podobné účinky má i máta kadeřavá.
Majoránka naopak tvorbu mléka zvyšuje, ale o tom tenhle článek není. Tahle drobná, výrazně vonící bylinka je skvělá pro tišení bolestí hlavy způsobených migrénou, stresem, rozčilením, nespavostí. Zlepšuje i činnost žaludku, střev, při nachlazení popíjejte čaj oslazený medem.
Dobromysl (Origanum vulgare) možná znáte spíš jako oregano, ale já zde píši její český název schválně – její blahodárný účinek na nervy při bolestech hlavy a celkově tišící účinky určitě oceníte. Je výborná také na kašel, zahlenění, zánět průdušek. Upravuje menstruační cyklus.
Pokračujeme ve výběru z našich kořenek, na řadu přichází bazalka. Ačkoli ji považujeme za Italku, pochází původně z Asie. U nás se jí bude určitě dařit v květináči za oknem. Osvěží i zklidní, podpoří vykašlávání, ztlumí žaludeční i střevní křeče. Vhodným lékem na bolest hlavy je bazalkový čaj.
Ani tymián se nenechá zahanbit, vedle využití při kašli, nachlazení a bolestech žaludku či střev jeho vůně zklidňuje a jako náplň polštářku napomáhá při usínání, odežene i hlavobol.
Naše babičky si od bolestí vedle čajů pomáhaly také různými obklady. Cibuli nasekejte na jemno, zabalte ideálně do lněné látky a tu přiložte na zátylek. Přes obklad dejte ještě ručník a dopřejte si půlhodinový odpočinek.
Stejně můžete použít i kašičku z na jemno nastrouhaného křene a vody namazanou v tenké vrstvě na příhodnou látku. Tento obklad nechte působit nejdéle 5 minut.
Rychlou úlevu přinese vypití dvou lžiček jablečného octa se dvěma lžičkami medu. A pokud se vám tato kombinace příčí, připravte si směs vody a jablečného octa v poměru 1:1 pro inhalaci.
Jestli opravdu nemáte nic po ruce, dojděte si do nejbližších potravin pro citron a jeho šťávou si potírejte spánky. Někdo na ztišení migrény doporučuje vypít colu smíchanou s citronovou šťávou.
Pro správnou činnost nervové soustavy je důležitý i hořčík, najdeme ho třeba v mandlích, ty ale mohou být ve chvílích nepohody příliš těžké do žaludku. Řešením je mandlové mléko. Ideální by bylo samozřejmě připravené doma, ale svůj účel splní i to kupované, které je dnes snadno k sehnání.
A na závěr se vrátím k té kocovině – zkuste rajčatovou šťávu. Je detoxikační a močopudná. Koktejl minerálních látek a vitamínů vás postaví na nohy po přílišné konzumaci alkoholu.
Na kocovinu zkuste rajčatovou šťávu – koktejl minerálních látek a vitamínů vás postaví na nohy po přílišné konzumaci alkoholu.