Domácí první pomoc – bolest zubů

Určitě to také znáte. Je pátek večer, konečně jste doma, práci jste nechali za dveřmi, teď uvolněně sedíte v křesle a těšíte se na klidný víkend. Najednou, jak z vás opadl celotýdenní stres, začnete vnímat svoje tělo. A také lehce nepříjemný pocit v ústech. Nenápadné, lehké píchání v jednom ze zubů. 

A co teď? Raději než pohotovost byste navštívili vašeho vlastního zubaře, do pondělního rána je ale daleko.

Chcete-li se podobným nepříjemným chvilkám vyhnout, je určitě nejlepší začít prevencí. U zubů není možné opomenout pravidelné kontroly u lékaře. Ideální je také navštěvovat dentální hygienu.

Samozřejmostí, nejen kvůli zubům, by měla být strava s nízkým obsahem bílého cukru a mouky a pravidelné čištění zubů.

Některé kazy je ale obtížné rozeznat a nepříjemnému překvapení se tak občas nevyhneme.

Než sáhnete po prášcích, zkuste se podívat nejdřív do spíže.

Pomocníkem číslo jedna při bolestech zubů je jednoznačně hřebíček. Má antiseptické, dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky. Jako první pomoc stačí, když budete hřebíček prostě jen žvýkat. Ideální samozřejmě je mít po ruce éterický olej nebo tinkturu. Hřebíček můžete používat také preventivně jako ochranu před paradontózou i zubními kazy.

Tohle nenápadné koření vám bude dobrým pomocníkem třeba i při péči o aknózní pleť či při nastupující migréně. Uleví při podrážděném zažívání i některých kloubních problémech.

Vůně hřebíčku je jeden z tradičních koloritů našich Vánoc.

Další bylinkou, jejíž pomoc můžeme využít při péči o ústní dutinu, je šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Obyčejná rostlinka, kterou mnozí z nás máme na zahradě, dokáže pomoci při problémech týkajících se celého těla. Je antibakteriální, pomáhá při krvácení dásní či jejich zánětech, svíravé účinky oceníme také při ošetřování ran po vytržených zubech.

Z šalvěje si můžeme připravit čaj na kloktání či pití nebo tinkturu. Chuť šalvějového čaje je pro někoho až nepříjemná, ale při zánětu mandlí nebo bolestech v krku na ni rádi zapomenete. Dokáže rozpustit hleny v těle, poradí si s nadýmáním i střevy podrážděnými průjmem. Pravidelné popíjení odvaru upravuje nadměrné pocení. Vyhnout by se mu měly ale kojící ženy, snižuje totiž tvorbu mléka.

Se šalvějí budete mít úspěch i v kuchyni, její výrazná chuť doladí nejedno jídlo.

Drobné lístky tymiánu obecného (Thymus vulgaris) v sobě ukrývají velkou sílu. Tuhle bylinku mějte určitě pořád v zásobě. V minulém díle jste si mohli přečíst, jak si dokáže poradit s kašlem, a dnes se o něm zmíním znovu, protože má díky svým antiseptickým účinkům blahodárný vliv i na onemocnění dásní a uleví i při bolestech zubu napadeného kazem.

Nenápadný pro své účinky, ale po staletí opěvovaný heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), je pro někoho v článku o bolestech zubů možná překvapením. Heřmánkový čaj je osvědčeným prostředkem pro navození klidného spánku a celkové pohody. Použijte ho na aknózní pleť, nehojící se rány, bolavé oči, podrážděný žaludek i střeva. Je protizánětlivý a snižuje teplotu. Ženy po něm mohou sáhnout jako po jedné z bylinek, které jim uleví při problémech s menstruací. Zklidnění a zmírnění zánětu je právě to, co oceníme i při bolestech zubů.

Jakmile máte v těle zánět, použijte řepík lékařský (Agrimonia eupatoria). Ať už jsou to zuby, nebo krk, pomůže. Kromě toho také je účinný při detoxikaci těla, podporuje trávení i činnost jater.

Hřebíček, šalvěj i řepík jsou běžnou součástí ústní hygieny v komerčních prostředcích.

V minulém článku jsem se zmiňovala o česneku a cibuli. Česnek jako přírodní antibiotikum najde uplatnění i při bolestech zubů. Smíchejte rozmačkaný stroužek se solí a směs přiložte na bolavý zub. Mělo by se vám ulevit od bolesti.

Cibule je silným bojovníkem s infekcí, i ji stačí pouze přiložit, nebo ji můžete žvýkat.

Foto: Sušený hřebíček (Zdroj: wikimediacommons.org, autor: Henna)

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.