happy seeds
Search
Close this search box.

Domácí první pomoc – Alergie

Jaro je v plném rozpuku – příroda ožívá, ptáčci zpívají, květiny i stromy kvetou… a právě to je pro některé z nás velký problém. Ve skutečnosti začíná pylová sezóna již v lednu, ale to nic nemění na tom, že březen je prvním náročnějším měsícem.


Možná se ptáte – a správně, jestli je možné s alergií na pyly zatočit pomocí bylinek. Jde to, pojďme se na to podívat společně.

Stejně jako u mnoha jiných neduhů a onemocnění je ale i v případě alergie potřebné, vlastně přímo nutné, posílit imunitu. Silné tělo potom méně reaguje na vnější vlivy.

Takže co je vlastně alergie – nepřiměřená reakce imunitního systému na látky běžně se vyskytující v našem prostředí. Vedle pylů mohou být podnětem roztoči, plísně, zvířecí srst, drogerie či kosmetika a potraviny. Obranná reakce těla vůči vnějšímu nebezpečí, jako jsou bakterie, viry či plísně, je zcela v pořádku, tělo by ale mělo reagovat jen na látky skutečně cizorodé, potencionálně nebezpečné. Reakcí mohou být dýchací obtíže, pálící a slzící oči, kožní vyrážka.

Pro alergiky je důležité i prostředí, ve kterém žijí. Mám na mysli jak pravidelný důkladný úklid, větrání i výběr vhodného vybavení, tak psychickou pohodu.

U potravin a kosmetiky je vždy nutné vysledovat a poté vyřadit z užívání ty výrobky, které vedou k reakcím. Obecně je nejlepší vařit a jíst jen základní potraviny bez zbytečných průmyslových úprav. Kosmetiku i drogerii s co nejjednodušším přírodním složením. Velkou škálu úklidových prostředků nahradí obyčejný ocet či soda a ani v koupelně není potřeba tolik lahviček. Jako základ můžu doporučit přírodní tuhé mýdlo na tělo a šampon na vlasy a jednodruhové rostlinné oleje podle typu pokožky.

Předtím než začneme posilovat imunitu, je dobré tělo pročistit od nashromážděných škodlivin. Pravděpodobně víte, že náš druhý mozek je ve střevech – právě tam se soustřeďuje nejvíc imunitních buněk. Detoxikačním centrem našeho těla jsou játra. Krokem prvním bude tedy zamyslet se nad svou stravou a případně ji upravit tak, aby neškodila, ale prospívala.

Dále tělu ulevíme od škodlivin, kterými je již zanesené, a potom posílíme imunitu. A k tomu nám skvěle poslouží právě bylinky.

Jen krátce připomenu ty, o které se jedná, je zbytečné, abych opakovala úryvky z minulých článků.

K nastartování činnosti jater a k jejich pročištění můžete použít ostropestřec. Tenhle krásně kvetoucí bodlák je takovou jistotou při potřebě vnitřního úklidu.

Kořen čekanky nebo smetanky. Náhražku kávy z těchto dvou bylinek má mnoho z nás již jistě doma a běžně ji popíjí. Ze stejného důvodu, tedy schopnosti stimulovat játra, se do některých obilných kávovinových směsí přidává i žito. Další všestrannou bylinkou prospěšnou nejen játrům, ale kompletně celému tělu, je kopřiva. Jarní kůra udělá divy.

Vlastně až dnes mě napadlo, že sice píšu o zdravé stravě, nutnosti pohybu, psychické pohody i výhodách bylinek a koření, ale ještě nikdy jsem nezmínila otužování. Směle do toho. Rozhodně není dobré se hned dnes začít polévat ledovou vodou, pomalu, ale jistě docílíte mnohem lepších a trvalejších výsledků.

Z potravin u nás dostupných vyjmenuji třeba česnek, cibuli, křen, šípek, rakytník, květ černého bezu, echinaceu. Čaje oslaďte medem nabitým zdravými látkami. Probiotika a prebiotika dodá tělu kvašená zelenina, nápoj z kombuchy nebo tibi krystalů. Dále jsou to houby jako šii-take, penízovka, žampion a další coby zdroje betaglukanů.

A teď se podíváme na přírodní antihistaminika neboli ta, která ulevují od projevů alergie. Je to například rooibos.

Lahodný čaj se připravuje z lístků afrického keře čajovníkovce. Je vhodný i pro děti, těhotné a kojící ženy a starší lidi, protože neobsahuje kofein. Zklidňuje i zažívání a nervozitu, pozitivně působí na nespavost a deprese.

Kopřiva, kterou jsem zmiňovala na začátku článku, může také plnit funkci zklidňujícího média.

Silné léčivé účinky, protizánětlivé a antioxidační, má i kurkuma. Zvyšuje i odolnost organizmu, fyzickou i psychickou.

Díky obsahu vitamínu C se mezi vhodné bylinky řadí i rozmarýn. Vedle imunity posílí také psychiku. Rozmarýn silně prokrvuje, pozor na něj by si tedy měly dát těhotné ženy.

Užívání tymiánu činí tělo odolným, to věděli už staří Římané a tuto bylinku předepisovali vojevůdci svým mužům. Působí i antivirově, antibakteriálně, napomáhá stimulaci krevního oběhu. Podobnými účinky jako tymián se pyšní také šalvěj.


Obecně je nejlepší vařit a jíst jen základní potraviny bez zbytečných průmyslových úprav

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.