Užití alkoholu a marihuany současně může navodit stav intenzivní „sjetosti“. Někdo má rád, že mu alkohol způsobí obohacenou zhulenost s tím, že toho poté vypije i méně; a někdo si zas užívá obou stavů v plné míře. Většina lidí ale míchání těchto dvou substancí nedoporučuje, protože si prožili nepříjemné stavy jako je nevolnost, závratě a další nepřekonatelné pocity, které tato kombinace může způsobit.
Ale subjektivní preference stranou, co na to říká výzkum?
Alkohol působí na lidský mozek tak, že tlumí sekreci excitačního (dráždivého) neurotransmiteru kyseliny glutamové alias glutamátu a naopak podporuje sekreci tlumivého neurotransmiteru kyseliny gama-aminomáselné (GABA). Neurotransmiter je chemická látka, díky které mezi sebou neurony komunikují a přenášejí vzruchy. V konečném efektu to vypadá tak, že opilý člověk je méně vnímavý, pomaleji chápající a pamatuje si nemnoho.
Tráva v mozku působí svou aktivní složkou THC – tetrahydrokanabinolem, který zapadá do kanabinoidních receptorů, načež neurony společně generují masivní fantazii a změť myšlenek. Tlumení sekrece glutamátu má však marihuana s alkoholem společnou. Glutamát je zásadní látka při učení. Krysy intoxikované alkoholem a marihuanou si toho pamatovaly mnohem méně než krysy, které byly buď jen zhulené, nebo jen opilé.
Dále bylo zjištěno, že pití umocňuje zhulenost. Alkohol totiž rozšiřuje cévy (působí vazodilatačně), načež se do krevního řečiště dostává více THC. Potvrzuje to studie, kde účastníci již po dvou dávkách alkoholu měli po zahulení si v krevní plazmě dvojnásobné hodnoty THC, oproti těm, kterým bylo místo alkoholu bylo podáno placebo.
Marihuana také působí proti zvracení, což se hodí například při léčbě chemoterapií. V opilosti je to naopak na škodu, protože tělo se zvracením brání otravě.
Každopádně každý z nás může reagovat na tyto dvě substance (či jejich kombinaci) odlišně. Co je pro jednoho jedem, může být pro druhého veselým zpestřením. Obecně se doporučuje naslouchat signálům svého těla a preventivní střídmost. 🙂