Možná už jste se někdy setkali, nejspíše v nějaké kuchařce, s pojmem černý česnek. Starý známý česnek, latinsky Allium sativum, známe všichni a pro některé z nás představuje velmi oblíbenou pochutinu. Pak ovšem známe i černý česnek, protože se jedná stále o obyčejný česnek, jen speciálně zpracovaný.
Co je černý česnek?
Známé účinky česneku
– snižuje krevní tlak
– má dezinfekční účinky
– podporuje imunitu
– antioxidační efekt
– prevence rakoviny
– pomáhá při střevních infekcích
– vhodné užívat při nachlazení
– dříve se používal na odstraňování bradavic
– upravuje hladinu krevního cukru
– podporuje činnost kardiovaskulárního systému
Výše uvedené účinky se u černého česneku oproti klasickému bílému ještě násobí!
Jde o česnek upravený speciální metodou fermentace. Celý proces fermentace je poměrně dlouhý, trvá přibližně jeden měsíc. Vybrané palice česneku se umístí do fermentačního boxu, kde jsou vystaveny vyšší teplotě a vlhku.
Fermentace probíhá při vysoké řízené teplotě a vlhkosti. Poslední týden tohoto procesu se česnek chladí a schne.
Česnek obsahuje cukry a aminokyseliny. Během kvasného procesu vznikne melanoidin, což je tmavá substance zodpovědná za výslednou černou barvu česneku. Po fermentaci získá česnek sladkou chuť, lepkavou měkkou konzistenci a z většiny zmizí i jeho typický česnekový zápach. Připomíná česnekové želé.
Černý česnek a zdraví
Uvádí se, že černý česnek má pozoruhodné léčivé účinky, má téměř dvakrát tolik antioxidantů jako syrový česnek a obsahuje i organickou sloučeninu S-allycysteine, která pomáhá v prevenci rakoviny a snižuje hladinu cholesterolu (stejně jako neupravený česnek). Tuto látku, známou pod označením alliin, obsahuje i původní česnek teprve ve styku se vzduchem, tedy když začneme česnek zpracovávat. Dochází k jeho štěpení na alicin, díky kterému má česnek svoji známou štiplavou vůni a chuť.
Z dalších složek černý česnek obsahuje vitamin A, B1, B2, B3, B5, B6 a vitamin C. Z minerálů pak vápník, jód, železo, selen, hořčík, draslík, fosfor, zinek, sodík, mangan, beta-karoten a kyselinu listovou.
Recept na pomazánku z černého česneku
Pro potřeby časopisu Roots původní recept z internetu připravila, na vlastní nebezpečí ochutnala a posléze upravila, aby více vyhovoval chutím Středoevropana, K_M, za což jí mnohokráte děkuji.
– Černý česnek 1-2 paličky
(doporučuji nákup přes internet, v běžných obchodech prakticky neznámá věc, cena za kus kolem 30Kč)
– Křenová pěna (Křenex)
– Zakysaná smetana – 250ml
– Tavený smetanový sýr
– Pažitka – čerstvá
– Sůl
– Pepř
– Česnek oloupeme a nasekáme.
– Umístíme všechny přísady kromě našlehaného křenu a nastříhané pažitky do kuchyňského robotu (tyčový mixer)
– Mixujeme do chvíle, kdy je vše promícháno a vznikne hladká pasta.
– Dochutíme solí a černým pepřem.
– Podle chuti přidáme našlehaný křen. 1 – 2 lžíce
– Vmícháme nastříhanou pažitku.
– Podáváme s čerstvým pečivem a zeleninou nebo jako dip k masu.
Černý česnek má zcela odlišnou chuť i strukturu než klasický česnek bílý. Doporučuji začít s menším množstvím a dle chuti postupně přidávat.
Nenechte se odradit, černý česnek má velmi blahodárné účinky a funguje jako přírodní antioxidant.
Pokud obě verze česneku porovnáme, černý česnek je sladší a má méně štiplavou chuť. Trochu chutí připomíná tamarind, melasu, hrozinky nebo lékořici. V Asii a zejména Koreji je takto upravený česnek používán již stovky let. Původní česnek patří mezi antioxidanty, posiluje náš imunitní systém, chrání proti bakteriím a virům, pomáhá snižovat hladinu krevního cukru a cholesterolu a je přírodní antiparazitikum.
Černý česnek má podobné účinky, ale výraznější. Dále se uvádí jako zdroj energie a osvěžení, pomáhá na dýchací problémy, snižuje stres a celkově zklidňuje organismus.
Je rovněž užitečný v procesu našeho trávení a fungování vnitřních orgánů. Proto se i o česneku dá použít přirovnání k vínu, také on zraje postupně k vyšší kvalitě. Stále zůstává nicméně zeleninou do kuchyně, léčivou rostlinou i oblíbeným kořením.