Bylinky jsou známé a využívané pro své vlastnosti nejen v kuchyních, ale i pro léčebné účely a uvolnění. Dodávají jídlu chuť a jsou přínosné i pro zdraví člověka. V ROOTS se jejich využití a přínosným vlastnostem věnujeme pravidelně. Nicméně mnoho lidí si nedokáže obstarat čerstvé bylinky po celý rok a namísto toho používají sušené. Důvodem je většinou nevhodné klima. Naštěstí si můžete vypěstovat vlastní bylinky doma bez nutnosti nakupovat drahé pěstební vybavení a mít přístup k čerstvému koření po celý rok. Čerstvé bylinky jsou bohaté na živiny, mají krásné barvy a vynikající chuť. V následujícím textu vám přinášíme tipy, jak si bylinky vypěstovat doma.
Proces pěstování rostlin indoor ve vodě je známý jako hydroponie (podrobně jsme o této technice pěstování psali v ROOTS 02/2016). Základní postup je následovný:
Odeberte několik řízků z byliny a dejte je do skleněných nádob. Přidejte čistou vodu, ať už dešťovou nebo kohoutkovou, kterou musíte nechat přes noc odstát.
Odstraňte spodní listy, protože ty by mohly začít ve vodě zahnívat. Vodu byste měli měnit asi jednou za týden. Jakmile řízky začnou růst, vodu neměňte.
Přes noc můžete do vody namočit i několik vrbových větví a poté je použít na urychlení růstu.
Nádoby umístěte na světlé místo.
Bazalka
Pěstování bazalky indoor je velmi snadné. Má mnoho antioxidačních, antibiotických, antimykotických a antivirových vlastností a celkově je velmi přínosná. Jednoduše odstřihněte stonek, který chcete nechat zakořenit dřív, než začne mateřská (původní) rostlina kvést.
Oregano
Proces pěstování oregana je podobný, jako je tomu u bazalky. Čerstvé řízky umístěte do vody a uštipujte čerstvě vyrostlé špičky. Má mnoho zdraví prospěšných vlastností, které pocházejí z jeho antibakteriálních, antivirových, antimykotických a antioxidačních vlastností.
Máta peprná
Jde pravděpodobně o bylinu, která se v prostředí indoor pěstuje nejsnáze. Jediné, co musíte udělat, je umístit několik čerstvých řízků máty do vody. Můžete ji použít do salátů a dezertů. Zklidňuje střeva a snižuje úroveň stresu. Navíc vás ochrání před pavouky a ani myši její vůni zrovna nemilují.
Rozmarýn
Jeho silný stonek potřebuje víc času na vytvoření kořenů a je zapotřebí umístit ho na slunné místo. Můžete ho použít jako ozdobu polévek nebo u masa. Zlepšuje ale také zdraví, paměť a napomáhá růstu vlasů.
Meduňka lékařská
Tato bylina je známá díky své čerstvé vůni, která odpuzuje komáry a hmyz. Měli byste odebrat několik malých řízků na jaře nebo na podzim a umístit je do vody na světlém místě. Meduňka lékařská napomáhá trávení a snižuje napětí. Vodu jí musíte měnit jednou týdně.
Šalvěj
Indoor si šalvěj můžete vypěstovat odebráním několika výhonků na jaře z outdoor rostliny a jejich umístěním do mělké vody. Zajistěte, aby se listy nedotýkaly vody. Tato úžasná bylinka vám může pomoci s uvolněním napětí a zlepšuje také paměť.
Stévie
Odeberte řízky stévie a umístěte je do skleněné nádoby plné vody. Stévie nemá ráda chlad, takže jí zajistěte neustále teplé místo. Napomáhá při přestávání s kouřením.
Pelyněk estragon
Pelyněk estragon vypěstujete po odebrání řízků v okamžiku, kdy na něm začnou vyrůstat čerstvé výhonky. Umístěte je na teplé a světlé místo. Pelyněk má mnoho antibakteriálních vlastností, dokáže ovlivnit i hladinu cukru v krvi a napomoci při léčbě potíží s trávením.
Tymián
Řízky byste měli odebrat v polovině jara nebo začátkem léta dřív, než začnou mateřské rostliny kvést. Udržujte je ve vlhkosti a dejte pozor, aby nevyschly. Tato bylinka má schopnost snižovat krevní tlak, předcházet zubním kazům a zabít rakovinné buňky.