HOBBYGROW – 2+1

Bříza bělokorá (Betula Pendula)

Kouzlo Indie plevelem lesa.

„Kouzlo Indie“ pod svojí přezdívkou ukrývá jeden z nejznámějších stromů, který je již od pradávna spojován s čistotou, světlem a s jakýmkoliv novým počátkem. Tím stromem je bříza bělokorá. Mimo to je také národním stromem Ruska a New Hampshire. Mnohdy bývá spojován i s hinduistickou Sarasvatí anebo severskou Freyou.

Zmiňovaná symbolika nového počátku souvisí také s narozením a tak byla kdysi v severských zemích obětována placenta právě bohyni Freye a to jejím zakopáním pod kořeny tohoto stromu. I kolébky se v té době vyřezávaly z jeho dřeva. Další spojitost s novým počátkem a „kouzlem Indie“ je symbolika jarního období. V Evropě bylo zvykem zapichovat do země větvičky břízy na počátku zemědělského roku, a při prvním vyhánění se jejími proutky šlehal dobytek. I mladé ženy okusily při šlehání větvičky stromu na vlastní kůži. V neposlední řadě je tento strom i typickým stromem pro stavění máje a u nás nese jména Bříza bělokorá, Bříza bílá či bradavičnatá.

Bříza bělokorá je listnatá dřevina z čeledi břízovitých a je nejhojnějším druhem břízy v Evropě. Vyskytuje se v oblastech mírného a subpolárního pásu severní polokoule a je rozšířený především v eurasijské oblasti. Tento rod zahrnuje asi 120 druhů. Bříza je strom s oválnou korunou, dosahující výšky až 25 metrů. Kůra (borka) je v mládí hladká, žlutavě až načervenale hnědá, později však přechází do bílé až šedobílé barvy, je loupavá a v dolní části kmene popraskaná.

Listy břízy jsou střídavé, řapíkaté, trojúhelníkovité až vejčité, dvojitě pilovité a ke špičce zúžené, za mlada jsou mírně ochlupené, později lysé. Květy jsou jehnědy, samčí jehnědy po jednom až třech zavěšené na koncích loňských větviček jsou přisedlé, 3 – 7 cm dlouhé, převislé, barvy žluté až žlutohnědé. Samičí jehnědy jsou 1 – 4 cm dlouhé, stopkaté, zpočátku vzpřímené, po opylení převislé a mají zelenou barvu. Bříza začíná obvykle plodit ve stáří deseti až patnácti let a dožívá se i krásných 150 let. Plodem je okřídlená nažka s jedním semenem. Kvete v dubnu a květnu. Bříza bělokorá je strom velmi odolný proti mrazu a na pěstování nemá žádné zvláštní nároky.

Ke sběru jsou ideální mladé lístky sbírané od dubna až do května a to v odpoledních hodinách. Pupeny jsou vhodné ke sběru v březnu a březová míza je nejblahodárnější především na jaře. Sběr probíhá obvykle navrtaným otvorem do kmene, hlubokým 1 – 2 cm a do něj vloženou hadičkou nebo trubičkou. Pod trubičkou uložená mísa vám vytékající mízu zachytí.

Bříza obsahuje saponiny, třísloviny, silice, glykosidy, vitamín C, pryskyřice, flavonoidy a další látky. Z mladých březových lístků si můžete připravit zdravý jarní salát, či je můžete přidat do zeleninových salátů a z březové mízy lze vyrobit sirup. V lidovém léčitelství se využívala k vyhánění moče a žluče, k pročišťování krve, posilování ledvin a jako dezinfekce pro močové cesty. Březové listy jsou výborným diuretikem, blahodárným při revmatismu, dně a všech nemocech ledvin a močových cest.

Droga má též vlastnosti potopudné, zbavuje organismus chloridů a jiných solí. Snižuje dokonce i krevní cholesterol. Pupeny napomáhají při léčbě osteoporózy a při chorobách slinivky břišní či sleziny. Koupele připravené z listí břízy působí na otoky a na revmatické bolesti. Dále na nemoci a bolesti kloubů i srdce.

V minulosti se na jaře navrtávaly břízy právě pro svou sladkou mízu, nebo pro až na výjimky zapomenutou pitnou vodu, která se ukrývá ve vrstvě za sladkou mízou. Březová voda se používá i ve farmacii a jako známé vlasové tonikum, které omezuje tvorbu lupů, maštění vlasů a výrazně zlepšuje jejich pružnost a lesk. Borka s březovým lýkem jsou všestranně využitelné. V době kamenné z kůry vyráběly boty i různé nádoby a z březového lýka oblečení. Dodnes takto nádoby zhotovují Sibiřané a severoameričtí indiáni. V životní nouzi se vnitřní část kůry využívala k jídlu.

Březová kůra velmi dobře odpuzuje vodu a výborně hoří i mokrá ve vlhku. Březové dřevo se dále využívá jako topivo a pro výrobu kuchyňských potřeb a košťat.

Vzhledem ke skutečnosti, že bříza velmi dobře snáší znečistěné ovzduší a nemá moc velkých nároků na živiny v půdě, je skutečně vynikající dřevinou k zalesňování nejrůznějších zdevastovaných ploch. „Kouzlo Indie“ s sebou nese své opravdové kouzlo již po dlouhá léta a to nejen svými vlastnostmi, ale i vzhledem.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.